30 Yaşında İkinci Üniversite Olarak İç Mimarlık

İç mimarlık eğitimi almak isteyenler merak ettiklerini bu bölümde sorabilirler...

Moderatör: maglor

30 Yaşında İkinci Üniversite Olarak İç Mimarlık

Mesajgönderen onur atasoy » 05 Tem 2013 02:13

Arkadaşlar öncelikle herkese merhaba.Ben kendi durumumdan kısaca bahsedip sizin naçizane fikirlerinizi öğrenmek istiyorum.Ben şuanda 30 yaşındayım,Turizm Meslek Lisesi çıkışlıyım ve uzun süre bu işi yaptım sonrasında bana göre olmadığı düşündüğüm için bıraktım. AÖF Kamu Yönetimini bu yıl bitirdim ve bu yıl LYS sınavına girip EA puan türünde İç Mimarlık için gereken bir puan aldım.İç mimarlık içimi kıpır kıpır yapan bir bölüm,küçüklüğümden beri evde bile dekorasyon tadilat gibi şeylerle ilgilendim,boş zamanlarımda bile mobilya dekorasyon mağazalarını gezerdim,gittiğim yurt içi ve yurt dışı gezilerde her türlü mekansal tasarım ve benzeri şeyler ilgimi çok çekmiştir.Şimdi bu yaştan sonra sizce bu bölümü okumak nasıl olur,yani genç arkadaşlarla aynı sıraları paylaşmak,okul ortamı ve mezun olduktan sonra nelerle karşılaşabilirim, bu konuda bana neler önerirsiniz ?
onur atasoy
Üye

Re: 30 Yaşında İkinci Üniversite Olarak İç Mimarlık

Mesajgönderen creator » 05 Tem 2013 13:52

İç mimarlık bölümü diğer bölümlere göre yani İşetme, iktisat, veya fen edebiyat fakülteleri gibi kolay bir bölüm değildir. Sürekli çaba ister. İç mimarlıkta derslere devam mecburiyetiniz vardır. Devam mecburiyeti olmasa bile devam etmek zorundasınız. Çünkü yaptığınız çalışmaların aşama kaydedebilmesi için hocalardan eleştiri almanız gerekir. Eğer 4 yıl boyunca masraflarınızı çalışmadan karşılayabilecekseniz. Bu bölümü tavsiye ederim. Ama hem çalışıp hem derslere devam etmek istiyorsanız bu mümkün değildir. 30 yaşında girip 34 yaşında mezun olan var. Ama bütün dersleri takip ediyordu. Derslerinden başka sorumlulukları yoktu.
Eğer hem çalışıp hem iç mimarlık okurum derseniz. O zaman yaz okulu olan üniversitelerin iç mimarlık bölümlerini tercih etmeniz faydalı olacaktır.
TÜRKÇEMİZİ KURALLARINA UYGUN BİÇİMDE KULLANALIM...
Kullanıcı avatarı
creator
Site Admin

Mesajgönderen onur atasoy » 05 Tem 2013 17:49

Çok teşekkür ederim verdiğiniz cevap için.Maddi olarak geçmişte yaptığım biraz birikimim var,aynı zamanda ufakta olsa çok vaktimi almayacak derecede ticaretle uğraşıyorum,belki burs için başvuru yapıp bu maddi olayların üstesinden gelebilirim ve dersleri hiç aksatmadan gidebilirim.Benim kafama takılan asıl sorun mezun olduktan sonrası için.Tecrübe edinmek için birtakım firmalarda ya da ofislerde işe başlamam lazım ,işte bu durumda şöyle bir şeyle karşılaşabilirim : Yaşımdan dolayı başvurduğum yer daha genç mezunları tercih edebilir mi yoksa şans ikimiz içinde aynı mı olur.Ayrıca bu yaş faktörünün dezavantajlarını ne yaparak azaltabilirim ,yani özel yetenekle almayan okullarda ben 4 sene boyunca çizim dersleri alsam bana yararı olur mu acaba ya da başka neler önerebilirsiniz ?
onur atasoy
Üye

Mesajgönderen creator » 06 Tem 2013 18:21

Yaşın ne kadar etkisi olur, onu bilemiyorum. Ancak piyasada iş ararsınız. Baktınız sizi memnun edecek bir iş bulamadınız. O zaman yüksek lisans yapar akademisyen olarak çalışma hayatına devam edersiniz. Ancak iç mimarlık mesleğinin yanında dil olarak, Farsca, Rusça, Arapça gibi diller öğrenirseniz yaşınıza bakacaklarını pek sanmıyorum.
TÜRKÇEMİZİ KURALLARINA UYGUN BİÇİMDE KULLANALIM...
Kullanıcı avatarı
creator
Site Admin

Mesajgönderen onur atasoy » 08 Tem 2013 04:21

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim :)
onur atasoy
Üye

Mesajgönderen koliva » 27 May 2016 17:28

merhaba arkadaşlar

yazının başlığını görünce evet tam beni anlatmış dedim kendi kendime. benim hayatım boyunca hep okumak ve yapmak istediğim meslek oldu iç mimarlık ama şartlar beni turzim otelcilik okumaya itti 2 yllık sorasında şimdi aöf den işletme bölümünü bitiriyorum tahmin edersiniz ki iç mimarlık okumak istiyorum şu anda mobilya dekorasyon işi yapıyorum ve orta derecede autocad programıda kullanıyorum bölüme girmek için ne yapmam gerekir ve yetenek sınavında nasıl bir sınav oluyor ne soruyorlar istanbulda yaşıyorum abimin işyerine çalışıyorum çalışma saatlerimi esnetme şansım olabilir istanbulda okuya bileceğim hangi okullar olabilir. yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim
koliva
Üye

Dön İç mimarlık eğitimi almak isteyenler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 18 misafir