Proje Maketi Önerileri

Bu bölümde üyeler maket model yapım teknikleri ile ilgili fikir alışverişinde bulunabilirler...

Moderatör: maglor

Proje Maketi Önerileri

Mesajgönderen aleko » 31 Mar 2007 16:51

Proje Maketi Önerileri

Proje konunuzda (özellikle 1. sınıflar) zorunlu alan ve değişken alan üzerinde proje yapmanız gerekirse (mesela en az 40m², en çok 60m² gibi) tasarımınızı etkilemeyecek şekilde mümkün olan en düşük alanı tercih etmeye çalışın çünkü:

1- Bu demek oluyor ki daha az maket kartonu, daha az fon kartonu, bunların birleşimi için daha az yapıştırıcı, dolayısıyla daha düşük maliyet.

2- Daha küçük çizimler, dolayısıyla daha kısa sürede bitecek çizimler, çizim için daha küçük eskiz ve çizim kâğıdı, daha kısa sürede bitecek maketler.

3-Artan maket kartonlarından büyük parçaları bulmak zordur. Fakat maket küçük olursa küçük parçaları bulmak kolaydır ve tekrar tekrar bütün 50x70lik karton, 50x70lik fon kartonu almanıza gerek kalmaz.

4- Küçük maketler hemen her poşete sığarlar. Taşınma kolaylığı sağlarlar. Özellikle yağışlı havalarda her poşete girebilmesi avantajlı olur. Maketi bölüme götürürken ve getirirken herkesin bu nedir ne değildir sorusuna uzun uzun cevap vermek durumunda kalmazsınız… Vs. vs. vs…
Kullanıcı avatarı
aleko
Üye

Mesajgönderen buggy » 13 Nis 2007 19:31

Abartmışsın dostum ya... Ama getirip götürmede biraz haklısın. Ama büyük projelerin verdigi tadı da vermiyor küçükler. Çevre projesinde sırf bu yüzden 2500 metrekare aldım. Stadyum gibi. Millet 100 le uğrasıyor ben 2500 ile.
En son buggy tarafından 12 Kas 2008 17:49 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
buggy
Üye

Mesajgönderen icmimar » 13 Nis 2007 23:02

buggy dostum sen nerde okuyorsun veya çalışıyorsun
icmimar
Üye

Mesajgönderen maglor » 23 Nis 2007 19:59

vala boyut farketmez :D
taşıma konusu tamamda bi şekilde oda yapılıyo
maket kartonu muhabbetine gelincede
belki bende abartcam ama
gazete kağıdından bile maket yaptım çokda güzel oldu:d
asetad kağıdı yerine koli bandı :D buda güzel oldu :d
strafor felan derken :D
istedndiği zaman masraftanda kaçınıp tasarım adına ve mazlemeyi kullanma adınada güzel şeyler yapılabilir fikrindeyim:::
iç mi mimar yoksa iç mimar

Resim
Kullanıcı avatarı
maglor
Moderatör

Mesajgönderen meryem eylem » 13 Haz 2007 19:17

buraya yeni katılmamdan dolayı bu konuda fikir beyan etmemde geç oldu biraz:)belkide söylememem gerekirdi ama paylaşmak istedim.Maket yapmak harika bir duygu benim için ama işin ilk oluşturma kısmını sevmiyorum bir sürü çizim ölçüler kimi zaman birbirini tutmuyor.Ama sonucta ortaya çıktıgında herşey4e deger diyip mutlu oluyorsun.Çok paralar dökmeye gerek yok bence bizim ders için yaptıgımız maketler için kıvralabilir her tür kağıttan mukavvadan çok ucuza alabiliceğimiz her tür kitap oalbilir bunları boyayarak.doku vererek harika şeyler ortaya çıkartabiliriz.Bence straforada gerek yok ondan elde edeceğimiz herşeyi kartondanda yapabiliriz... :)
anlatılamaz...
meryem eylem
Üye

Mesajgönderen maglor » 14 Haz 2007 12:48

strafora gerek yok belki ama zaten ucuz bir malzeme ve onunla heykel bile yapabiliyosun :D
oyarak yada maket bıçağı ile istedğin şekli verebiliosun
yoksa ben gazete kağıdından bile maket yaptığımı biliyorum :d
iç mi mimar yoksa iç mimar

Resim
Kullanıcı avatarı
maglor
Moderatör

Mesajgönderen meryem eylem » 15 Haz 2007 12:05

strafora bence maket için gerek yok ugraş gerekiriyor birazda aslında tercih meselesi:):)ama kağıtın kullanışı ve ekonomik olması strafordan çok daha uygun..vee strafordan gerçekten harika şeyler ortaya çıkartabiliriz daha önce heykel çalışmasında bulunmuştum kutuları ve straforu kullanarak:):)
anlatılamaz...
meryem eylem
Üye

Mesajgönderen lepistes » 13 Şub 2008 15:26

Maket büyük olduğu zaman daha iyi görürsünüz herşeyi ve mekanı daha iyi tanırsınız.Ufak alanda çalışmak her zaman daha zordur büyük bir alana göre.
Kullanıcı avatarı
lepistes
Üye

Mesajgönderen designerkitty » 21 Şub 2008 01:46

Hiçbir şeyden çekmedim maketten çektiğim kadar(!) :cry:
designerkitty
Üye

Mesajgönderen creator » 21 Şub 2008 01:58

designerkitty yazdı:hiç bir şeyden çekmedim maketten çektiğim kadar(!) :cry:

Lütfen imla kurallarına uygun bir biçimde yazınız. Aksi taktirde forumdan ihrac edilirsiniz...
Aşağıdaki linki mutlaka inceleyiniz...
http://www.icmimarlik.org/viewtopic.php?t=527
TÜRKÇEMİZİ KURALLARINA UYGUN BİÇİMDE KULLANALIM...
Kullanıcı avatarı
creator
Site Admin

Sonraki

Dön Maket Model Yapım Teknikleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir