İç mimarlık ile mimarlığın arasındaki fark nedir?

İç mimarları ve iç mimarlığı kapsayan konuları bu başlık altında toplayabilirsiniz.

Moderatör: maglor

Mesajgönderen creator » 10 Nis 2008 00:09

Mimar ile iç mimarın arasındaki tek fark, mimarın imza yetkisinin olması buna karşılık iç mimarın imza yetkisinin olmaması. İç mimar da bina yapabilir. Mimar da iç mekan tasarımı yapabilir. Ama belirli noktalarda özelleşmek gerekmez mi? Avrupa ve Amerika'daki üniversitelerde inşaat mühendisliği bile özelleşmiş ve struktür mühendisliği bölümü mevcutsa, iç mimarlık bölümünün ayrı bir bölüm olması da kaçınılmazdır.

O profesör hocaya da diyeceğim şudur. Onca öğretim üyesi ve profesör bu bölümün açılmasını istemişse ve bu karar onaylanmışsa, bu bölüm açılmışsa gerekli olduğu için açılmıştır. Bir kişinin (prof bile olsa) gereksiz görmesi, mimarın, peyzajdan iç mimarlığa kadar her şeyi profosyonellikle yaptığını düşünmesi bu durumu değiştirmez. 8)

Kendisine de peyzajda gösterilen iki basit bitki adı sorsanız cevaplayamaz. Ve bilemediğinde yüzünü görmek isterim. Ama sorsanız mimar çok iyi peyzaj yapar. Bahcıvan da yapar öyle peyzajı. 8)
TÜRKÇEMİZİ KURALLARINA UYGUN BİÇİMDE KULLANALIM...
Kullanıcı avatarı
creator
Site Admin

Mesajgönderen artibir » 10 Nis 2008 15:35

creator bir kez daha saygı duydum sana. Süper bir yorumdu. Zaten sınıfça bir tepki göstermeyi düşündük ama bu işin bir de sınıfta kalması var. Hele bi sene sonu gelsin de. :D
artibir
Üniversite Temsilcisi

Mesajgönderen maglor » 10 Nis 2008 16:39

Arkadaslar, bilincli arkadaslarin bilincli sorular ve cevaplarla karsilik vermesi hosuma gidiyor... Burda gecen konularda benim söylediklerim yeterli olmayabilir ama isin özü ve temeli budur cok derine inmeyede gerek yoktur, creator arkadasimiz gayet güzel acikladi okadar hocanin, isteyipte bu bölümü acmiş olmasi ve yurt disinda bizim meslegimizin ne kadar yaygin oldgunu görmek hic bir profesörün söylediklerini ispatlayamaz, bizim konut yapma gibi bir zorunlulugumuz yoktur arkadaslar, zaten gerekte yoktur, mimarlik egitiminde zaten mimarlara ögretilen cok tatli bir olay "sizin mesleginizden baska meslek yok dünyada iki meslek var birisi mimarlik digeri digerleri" bunu ögrencilere asilayan bir mantik daha neler yapmaz ki, sunuda söylemek gerekiyor Türkiye'deki icmimarlik ta hic kötü yerde degildir... Saygilar...
iç mi mimar yoksa iç mimar

Resim
Kullanıcı avatarı
maglor
Moderatör

Mesajgönderen Zeky » 10 Nis 2008 18:18

Kimisine göre iç mimarlık daha iyidir kimisine göre mimarlık fakat işin aslı ikiside aynı dersleri görüyorlar hiç bir fark yok ancak tek fark imza yetkisi konusudur. Bununda zamanla güzel bir noktaya geleceğine inaniyorum çünkü iç mimarlık daha çok taze bir meslek türü mimarlık kadar eski değil...
Kullanıcı avatarı
Zeky
Üye

Mesajgönderen artibir » 10 Nis 2008 18:28

Ben daha birinci sınıf olduğum için yanlış biliyor olabilirim eğer öyleyse düzeltin ama sanırım sadece birinci sınıftaki dersler aynı.Hatta şuanda bizim aldığımız bi ders onlarda yok sadece kredi doldurmak için başka dersler veriyolar bölümden bağımsız olarak. Bizim işimiz bağlantılı olsada mimarlıktan apayrı bence. En aznıdan bizde daha fazla yaratma hayal gücü olasılığı var diye düşünüyorum. Biraz daha sanata yönelik bir bölüm bence mimarlıktan ayıran yönlerin en önemlisi bu olsa gerek.
artibir
Üniversite Temsilcisi

Mesajgönderen maglor » 10 Nis 2008 21:28

Merhaba arkadasim yanlisini düzeltelim, sadece birinci sinifta ayni diye bir sey yoktur hatta genel olarakta ayni diyebiliriz dersleri, daha cok matematik agirlikli calisirlar, ama temel aynidir, mesela biz dördüncü sinifa kadar mimarlik egitimi gibi aldik ama sanatsal yönü cok matematik yönü azdi, baska okullarda ise nerdeyse hic fark göremezsin direk mimarlik gibi ders alirlar, ama icerigini ve gidisini bilirsin, bazilarinda ise daha cok sanatsal yönde egitim verirler ve nerdeyse mimari kismina hic girmezler ama sunu bilmek lazimdir, mimarlik bilgilerini almayan alamayan bir icmimar kesinlikle tasarim yapamaz, anatomi bilmeyen nasil ergonomik mobilya yapamaz ise...

Resim
Kullanıcı avatarı
maglor
Moderatör

Mesajgönderen artibir » 10 Nis 2008 22:15

Anladım teşekkürler. :D
artibir
Üniversite Temsilcisi

Mesajgönderen maglor » 14 Nis 2008 14:05

Rica ederim... Saygilar...