İÇMİMARIN İMZASI

İç mimarları ve iç mimarlığı kapsayan konuları bu başlık altında toplayabilirsiniz.

Moderatör: maglor

İÇMİMARIN İMZASI

Mesajgönderen lale » 04 Nis 2008 21:24

Arkadaşlar konunun tam olarak nerede geçtiğini bulamadım o yüzden buraya yazıyorum içmimarların Eskişehir'de belediyenin izniyle 2 katlı bina yaptığı gibi bir haber vardı bu tamamen bir söylenti. Böyle birşey yok.
büyük sıçrayışlar gerçekleştirmek isteyenler birkaç adım geriye gitmek zorundadır...
Kullanıcı avatarı
lale
Üye

Mesajgönderen creator » 04 Nis 2008 23:46

Bilginin kaynağını belirtebilirseniz memnun oluruz. Özellikle konu ile ilgili resmi bir link verebilirseniz çok memnun oluruz. Teşekkürler...
TÜRKÇEMİZİ KURALLARINA UYGUN BİÇİMDE KULLANALIM...
Kullanıcı avatarı
creator
Site Admin

Mesajgönderen lale » 05 Nis 2008 02:06

Özür dilerim yazmayı unuttum haklısın. Eskişehir anadolu üniversitesi güzel sanatlar fakültesi Doç. Dr. B. Burak Kaptan bu konuyla ilgili belediyeye başvurduklarını ama böyle bir izinin olmadığını belirtti. Bu konunun yalnızca söylenti olduğunu da ekledi.
büyük sıçrayışlar gerçekleştirmek isteyenler birkaç adım geriye gitmek zorundadır...
Kullanıcı avatarı
lale
Üye

Mesajgönderen Zeky » 05 Nis 2008 08:40

Açıkcası üzüldüm...
Kullanıcı avatarı
Zeky
Üye

Mesajgönderen lale » 05 Nis 2008 12:05

Nedenki? İki katlı bir yapı demek mimari yapı demek biz hiç mimari proje yapmıyoruz bunun eğitimini tam manasıyla almıyoruz başka bir sektöre el atmak gibi bu kendi işimiz değil. Ayrıca kendi mesleğimizin daha tam manasıyla kıymetli bir imzası yokken başka işler peşinde koşmak odaklanmayı engelliyor bence. Tam manasıyla sahiplenmiyoruz gibi geliyor bana.
Kullanıcı avatarı
lale
Üye

Mesajgönderen creator » 05 Nis 2008 12:58

Mimarın imzası işlevselliğin imzasıdır. Mimarın imzası yapının stüktürünün imzası değildir. Böyle bir durum olsa idi inşaat mühendisliği diye bir bölüm olmazdı. İşlevselliğin imzasını iç mimar da atabilir.
Bir inşaat mühendisinin imzası da zorunlu hale getirilerek iç mimarların 2 veya 3 katlı bina yapma yetkisinin olması fena olmazdı. Çünkü dış iç-in bir sonucudur.
TÜRKÇEMİZİ KURALLARINA UYGUN BİÇİMDE KULLANALIM...
Kullanıcı avatarı
creator
Site Admin

Mesajgönderen Zeky » 05 Nis 2008 13:16

creator yazdı:Mimarın imzası işlevselliğin imzasıdır. Mimarın imzası yapının stüktürünün imzası değildir. Böyle bir durum olsa idi inşaat mühendisliği diye bir bölüm olmazdı. İşlevselliğin imzasını iç mimar da atabilir.
Bir inşaat mühendisinin imzası da zorunlu hale getirilerek iç mimarların 2 veya 3 katlı bina yapma yetkisinin olması fena olmazdı. Çünkü dış iç-in bir sonucudur.

Aynen katılıyorum. Kaldı ki iç mimar da mimarın çizdiği projeleri çizebilir. Tek eksiği imza yetkisi.
Kullanıcı avatarı
Zeky
Üye

Mesajgönderen lale » 07 Nis 2008 11:15

Böyle birşeye nasıl vardığınızı anlayamadım. Strüktürle ve ya taşıyıcılıkla ilgili teknik bir bilginin eksikliğinden bahsetmiyorum zaten biz daha az şey öğreniyoruz gibi de bir söylemde bulunmadım. Sadece demek istediğim başka bir mesleğin imzasını istemektesiniz. Bu yadsınamaz bir gerçek ve olmayacak birşey. Bence zaten mantıklı da çünkü hala içmimarlık mimarlık fakültesinde mi olmalı yoksa güzel sanatlar fakültesinde mi olmalı gibi tartışmaların içinde olan bir bölüm bence imza yetkisi zaten olmalı ama mimari proje için değil içmimari bir proje için olmalı. Yani demek istediğim yapının tamamlanması için içmimarın imzası kesinlikle gerekli olmalı. Benim kişisel fikrim bu yönde...
Kullanıcı avatarı
lale
Üye

Mesajgönderen Zeky » 07 Nis 2008 17:52

"Strüktürle ve ya taşıyıcılıkla ilgili teknik bir bilginin eksikliğinden bahsetmiyorum zaten biz daha az şey öğreniyoruz gibi de bir söylemde bulunmadım" dediğiniz gibi madem ki eksik ders görülmüyor ve görülen şeyler belli bu yeterli bir açıklamadır hangi fakültede bulunması gerektiği hakkında.

Saygılar...
Kullanıcı avatarı
Zeky
Üye

Mesajgönderen lepistes » 09 Nis 2008 11:26

Zeky yazdı:
creator yazdı:Mimarın imzası işlevselliğin imzasıdır. Mimarın imzası yapının stüktürünün imzası değildir. Böyle bir durum olsa idi inşaat mühendisliği diye bir bölüm olmazdı. İşlevselliğin imzasını iç mimar da atabilir.

Aynen katılıyorum. Kaldı ki iç mimar da mimarın çizdiği projeleri çizebilir. Tek eksiği imza yetkisi.

Aynen katılıorum
Çünkü bizde constraction 1,2,3 derslerini alıyoruz ve emin olun detaylı bir şekilde herşyi görüyoruz ki zaten villa çizme yetkimiz var 3 kata kadar.
Kullanıcı avatarı
lepistes
Üye

Sonraki

Dön İç Mimarlık

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 41 misafir