İç Mimarlık Nedir?

İç mimarları ve iç mimarlığı kapsayan konuları bu başlık altında toplayabilirsiniz.

Moderatör: maglor

İç Mimarlık Nedir?

Mesajgönderen creator » 10 Şub 2008 13:23

İç Mimarlık Nedir?

İç mimarlık, her türlü kapalı ya da yarı açık mekânı, o mekânın işlevine uygun bir biçimde, strüktürel ve estetik değerleri göz ardı etmeden düzenlemektir. Kısaca tanımlayacak olursak “İç mimarlık mekâna anlam katma sanatıdır.”
Biraz detaylandıracak olursak iç mimarlık, her türlü yapının (konut, konaklama mekânları, tarihi mekânlar, ticari mekânlar, sosyal yapılar vs.) iç mekân düzenlenmesinden iç mekân mobilyalarının üretilmesine hatta mekânda yer alan, mekânın kimliğini yansıtacak her ürünün(logo, amblem, ambalaj, servis ürünleri vs.)tasarlanmasına kadar büyük bir alanı kapsar. Bunların yanında fiziksel gereksinimler(sıcaklık, nem, ışık, ses vs.) ve psikolojik gereksinimler(estetik, beğenme, davranış yaşayış biçimi, kültürel seviyesi vs.) de göz ardı edilemez.

İç mimarlık hiçbir zaman evdeki koltukların yerlerini belirlemek, satın alınmış koltukları yerlerine yerleştirmek değildir!!!

Resim
İç mimarlık tasarımı
En son creator tarafından 05 May 2008 17:15 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
TÜRKÇEMİZİ KURALLARINA UYGUN BİÇİMDE KULLANALIM...
Kullanıcı avatarı
creator
Site Admin
 
Mesajlar: 1008
Kayıt: 18 Şub 2007 13:56
Konum: İSTANBUL

Mesajgönderen lepistes » 16 Şub 2008 18:37

İÇ MİMARLIK EĞİTİMİNİN AMACI

İçmimarlık, birey ve toplulukların değişik amaçlarla yararlandıkları özel ve genel tüm çevrenin ve mobilyaların tasarlanması doğrultusunda, öğrencilerin eleştirel düşünme, sanatsal ve biçimsel araştırma, yakın disiplinlerle ortak çalışma yöntemlerine uyum, kişisel yetenekleri ile tasarımlama yönlerinin gelişmesini amaçlar.
İçmimarlık mimari yapı bütünlüğünde açık - kapalı her çevrenin, hacim donatı değerleri ile birlikte işlevselliğinin incelenerek insan faktörü, fizyolojik, ergonomik, psikolojik değerler, sosyo-ekonomik kriterler paralelinde planlaması ve bilimsel, sanatsal, teknik kuramların organizasyonudur. Bu organizasyon, yapı, hacim, işlev, birey, toplum ile biçim, renk, malzeme, teknik, zaman, ekonomi, kuramlarının bilimsel, sanatsal, teknik içeriğinin, bilgide, beceride, tasarım yeteniğinde bütünleşmesiyle gerçekleşir.
Eğitim sürecinde, görme, algılama, düşünme, inceleme, irdeleme, fikir geliştirme, uygulama biçimleri, araştırma ve karşılaştırma yöntemleri ile analiz-sentez metodları kuramsal anlatımlar, deneysel pratik uygulamalar alan öğrenciler tasarım becerilerini geliştirerek içmimarlık mesleğine hazırlanırlar.
Eğitim programı, konu ağırlıkları dengelenerek,
· İçmimarlık - Çevre Tasarımı ve
· İç Mimarlık - Mobilya Tasarımı adları ile iki sanat dalı olarak sürdürülmektedir
Kullanıcı avatarı
lepistes
Üye
 
Mesajlar: 57
Kayıt: 25 Oca 2008 18:06

Nedir bu iç mimarlık?

Mesajgönderen maglor » 17 Şub 2008 11:47

İç mimarlık, hayal ettiğinden fazlası hayaline uyanı ve düşünemeyeceğin kadar güzeli, tasarının sonuna üç noktası, bilginin değil hayal gücünün yavrusudur... Kısaca iç mimarlık yaşadığın, çalıştığın, dinlendiğin ortamı, rahat, ılımlı, yaşanır hale getirmektir... İç mimarlık hayali gerçeğe dönüştürmektir... İç mimarlık anlamlı, kullanıcılar ile iletişim kurabilen, kullanıcı isteklerine ve ihtiyaçlarına cevap verebilen alanlar meydana getiren bir meslektir.
iç mi mimar yoksa iç mimar

Resim
Kullanıcı avatarı
maglor
Moderatör
 
Mesajlar: 605
Kayıt: 21 Nis 2007 00:48

İç mimarlık nedir?

Mesajgönderen creator » 21 Şub 2008 03:55

İç mimarlık yaratılan mekanı mekanın gerektirdiği işleve yanıt verecek, onu kullanacak olan insanın ölçü ve ergonomisine uyum gösterecek şekilde organize etmektir. Ayrıca insanın görsel algı ve psikolojisine uygun olarak işlevin gerektirdiği malzeme, renk, doku, biçim, oran, ölçü gibi faktörleri de göz önüne alarak mekanı düzenlemektir denilebilir.

Mekan daha sonra da detaylı olarak açıklanacağı gibi sınırlanan boşluk ile sınırlayan öğelerin ortak olarak oluşturdukları bir olgu olarak tanımlanabilir. Mekanın algılanabilmesi ve yaşanabilmesi için fiziksel kısıtlamaların yanında ışık ve hareket gereklidir. Başka bir deyişle mekan hareketle belirlenir. Işıkla varolur. Bu temel gereklerin yanında renk, doku, oran, orantı, denge, simetri, ritm gibi öğelerin varlığı iç mimarlık mesleğinin uğraş alanı içerisinde sanatsal ağırlığın önemini vurgular. Yapı elemanlarının sınırladığı kapalı iç mekanlar içerisinde yukarıda sözü edilen öğeleri kullanarak insanın kendini rahat hissedebileceği, huzur duyabileceği mekanları organize etmek iç mimarın görevidir. Bu iç mekanlar dışında bina, ağaç, duvar, su, gökyüzü gibi unsurların oluşturduğu dış mekanlar da vardır. İç ve dış mekan kavramları birbirinden bağımsız değil aksine iç içedir. İç mimarlığı diğer yapı eylemlerinden ayıran en önemli özellik ise simgesel estetik, basit olarak yarar sınırlarını aşan etmenlerin etkisi altında sınırlı bir boşluk yaratmasıdır...
TÜRKÇEMİZİ KURALLARINA UYGUN BİÇİMDE KULLANALIM...
Kullanıcı avatarı
creator
Site Admin
 
Mesajlar: 1008
Kayıt: 18 Şub 2007 13:56
Konum: İSTANBUL

Re: İç Mimarlık Nedir?

Mesajgönderen mynes » 17 May 2013 15:27

İç Mimar Kimdir? Ne iş Yapar?

İç mimarlık mekan tasarlamaktır. Yani bir mekanı işlevine uygun biçimde çözmektir. Ama işlevselliğin yanında görselliğe de önem verilmelidir.

Örnek olarak bir restoranı ele alalım. Önceden ayakkabı mağazası olarak hizmet vermiş bir mağazanın yeni sahipleri aynı yere restoran açmak isterler. Bunun için iç mimara başvururlar. İç mimar da mevcut alanı gezer. Değerlendirmelerde bulunur. Bu restorana kimler gelecek üst gelir grubu mu? orta gelir grubu mu? Kaç kişilik olacak? Ne tür yemekler servis edilecek. Gibi sorular sorarak ihtiyaç programını hazırlar. Sonrasında mekanı bölümlere ayırır. Bu kısım pişirme alanı, bu kısım wc, bu kısım bulaşık yıkama, bu kısım depolama alanı, bu kısım giriş, şeklinde mekanı bölümlendirir. Tabi bunları yaparken müşteri isteklerini ve okulda kendisine verilen eğitimi göz önünde bulundurur. Buna uygun şekilde birkaç uygulama planı çizer. Ve render(üç boyutlu çizim) anlatımları ile bunları destekler. Müşteri bu planlardan birini beğenir.

Tasarımın kriterleri üniversitede okulda öğretilir. Bunları iç mimari proje derslerinde fırça yiye yiye öğrenir. :D İç mimar adayı, bir wc kabininin minimum en ve boyunu, bir masanın ideal boyutlarını, bir müdür masası ile sekreter masasının birbirinden nasıl farklı olması gerektiğini, bir wc kabin kapısının direkt olarak restoran mekanına açılmaması gerektiğini, kolonlara hiçbir müdahelede bulunmadan nasıl saklamak gerektiğini, tasarımın bir bütün olması gerektiğini vs. bunun gibi bütün mesleğin inceliklerini bu derslerde öğrenir.

Devam edelim. Daha sonra projenin şekline göre yıkılması gereken duvarlar yıkılır. Sökülmesi gereken camlar sökülür. Mekan adeta kaba inşaat halini alır. Kolon, kiriş dışında hemen hemen mekanda hiçbir şey kalmaz. Sonrasında ise uygulama aşamasına geçilir. Seramikçi seramikleri, sıvacı sıvayı, elektrikçi elektirik tesisatını, mobilyacı mobilyaları vs. vs. çizilmiş projeye göre uygular. Bunlar uygulanırken şantiye sorumlusu iç mimar da başlarında durur ve işin aslına uygun yapılıp yapılmadığını denetler. Bütün bu aşamalar bittiğinde mekana genel bir temizlik yapılır. Ve müşteriye teslim edilir...
mynes
Üye
 
Mesajlar: 14
Kayıt: 15 May 2013 12:50


Dön İç Mimarlık

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 17 misafir