İç Mimarlık Mesleğinde Çok Para Var mı?

İç mimarları ve iç mimarlığı kapsayan konuları bu başlık altında toplayabilirsiniz.

Moderatör: maglor

Mesajgönderen lepistes » 26 Oca 2008 19:39

maglor yazdı:lepistes arkadasim, yönlendirmelerin güzel ama kusurabakma bazi yerlerde sana katilamiyorum.. calistigin yer senin üstünden para götürüyor deyimi bu isler zaten bu isi ögrenene kadar her meslekte aynidir, o yada bu diye ayrilmaz ama tabi bizim isimizde cok farkediyor, ikcindiside kendi özel tasarimlarini asla kullanma baskasinin yaninda calisirken demissin bu sekilde bi düsünceyle kusurabakma ama asla is yeri sahibi olamassin yani senin kafanda bi tanemi tasarim varki bi yerde kullanasin örnegin ben bir sandalyeyei ikinci kez baska tasarimda kullanmiyorum ve her projenin konseptine göre ayri tasarimlar cikiyor bu düsünce yanlis bence baskasinin yaninda calisirken veya kendi isini yaparken her zaman en iyisini ve en farklisini yapmaya calismalisinki senin seviyendekilerden farkli oldugun anlasilabilsin, senin dedigin yemek yedigin kaba tükürmek gibi bisey olur bu durumda(kusurabakma ) benim sahsi dusuncem saygilar...

Saygı duyuyorum görüşüne. Ben onu sadece çok para kazanmak istiyorum falan diye yazmış arkadaş. Onun için söyledim. Tabi güzel tasarımlar yapıcaksın kendinde sonradan kullanbilirsin. Buna katılıyorum. Ama aklımda çok güzel projeler varsa ileriye saklarım ben açıkcası kendi görüşüm benim buda.
Kullanıcı avatarı
lepistes
Üye

Mesajgönderen creator » 08 Kas 2008 20:47

Bu meslekte para var mıdır? Ya da ne kadar para vardır. Bu tamamen sizin ne derece çalıştığınıza bağlıdır. Hedeflediğiniz müşteri kitlesi çok önemlidir. Mesela uygun fiyatlı çalışıp daha çok kullanıcıya hitap edebilirsiniz. Ya da çok az müşteri ile ilgilenip büyük işler de yapabilirsiniz tercih size kalmış. Ama bu meslekte ne kadar para olduğu hakkında aşağıdaki linke göz atabilirsiniz. İç mimar Şafak Çak'ın çalışmalarına bakabilirsiniz...
http://haber.gazetevatan.com/haberdetay ... tegoryid=1
TÜRKÇEMİZİ KURALLARINA UYGUN BİÇİMDE KULLANALIM...
Kullanıcı avatarı
creator
Site Admin

Mesajgönderen nesi » 10 Şub 2009 00:15

Bu siteye daha yeni üye oldum. 11.sınıf öğrencisiyim ve meslek lisesinde okuyorum. Bölümüm çocuk gelişimi. Bu bölümü zorunluluktan seçtim diyebilirim. Zamanla bu bölüme kendimi ısındırmaya ve bu yönde planlar yapmaya çalıştım ama her zaman istediğim iç mimarlıktı. Bu meslek gerçekten benim mesleğim diyebilirim. Yeni öss sistemi uygulanırsa bu bölümü seçebilme imkanım var. Bunun için daha fazla çalışmam gerekecek. Yalnız benim kafama takılan bazı şeyler var. İç mimarlık hakkında tam bilgiye sahip değilim. Burada diğer kişlerin sorularına yanıtlar var onlar beni biraz aydınlattı. Ama benim asıl sorum bu bölümü seçen her üniversite öğrencisi iş imkanı buluyor mu kesin, ya da bir kaç kişi bulup onların adlarımı duyuluyor? Parasıda önemli ama o kişinin kendisine bağlı, iyi olan kazanır gibi bir şey bence. Onun için o konuya değinmek istemiyorum. Mesela mezun öğrenciler hemen kendi işlerini kurabiliyorlar mı yoksa başkasının hizmetinde yardımcı olarak mı çalışıyorlar? Çünkü bugünün ortamında özel işte çalışmak riskli.
Son olarak ben bu mesleği istiyorum ama çok yaratıcılık gerektiren bir iş zamanla yaratıcılığım gelişir mi? Çünkü şimdilerde korkuyorum ya ilerde başaramazsam diye :? :|
Beni yönlendirirseniz sevinirim. Teşekkürler. :)
İÇ_MİMAR
nesi
Üye

Mesajgönderen creator » 12 Şub 2009 21:26

İç mimarlık bölümüne isteyerek gelip de işsiz kalan olmaz. Bu bölümü isteyerek bitirenler mutlaka iş bulurlar. Çok geniş alana sahip bir meslek. Mezun öğrenciler hemen işlerini kuramazlar ama bu her meslekte böyledir. Tabi sermayesi varsa ayrı konu. Ama en önemli sermayede tecrubedir. O nedenle bir süre bir firmada çalışıp tecrube edinmek gerekir. Tecrube olmadan işe kalkışılırsa elinizde 1 milyon dolar verseler de o sermayenin eriyip gitme olasılığı oldukça yüksektir. Nitekim bu iş ortaklıklarda da böyledir. Ortakların birisi para kazanırken diğeri pahalı bir tecrube kazanabilir. :D
Kullanıcı avatarı
creator
Site Admin

Mesajgönderen nesi » 13 Şub 2009 19:27

Mesajıma cevap verdiğiniz için çok sağolun. Çünkü kaç gündür bakıyorum mesaj gelecek diye.
Evet aslında tecrübede çok önemli! En son cümleniz de gerçekten süper bu arada. :)
Ayrıca resim yeteneğide çok önemli. Ben sadece 6. sınıfta resim kursuna gitmiştim. Ama bu konuda yetenekli olduğumu düşünüyorum mesela ben bu sene kursa gitmeye başlasamda olur mu? Yetenek sınavlarıyla aldıkları için geçemezsem diye korkuyorum. :?
İÇ_MİMAR
nesi
Üye

Mesajgönderen creator » 13 Şub 2009 20:36

Öncelikle imla kuralları konusunda sizi uyarmam gerekiyor. Eskiden kalan yazılar da zaman içerisinde tarafımızdan düzenlenmektedir. Yapılan yazım yanlışlarını düzelttikten sonra o mesaja cevap yazma isteği kalmıyor açıkcası. Ve bu tür mesajlar geç cevap buluyor.

Kurs meselesine gelince hiç vakit kaybetmeden başlayın. Onlar gerekli yönlendirmeleri yapacaklardır. Sonrasında Öss'de 4 yıllık barajını geçmeye bakın ama daha yüksek ham puan da alırsanız avantajınıza olur. Çünkü kimi üniversitelerin iç mimarlık bölümleri sadece barajı göz önünde bulundurmaz. Biraz daha yüksek bir puan isteyebilir. Selçuk Üniversitesi'ni buna örnek gösterebiliriz. Yetenek sınavında başarılı olmak sizin azminize bağlı. 4 ay çalışarak yetenek sınavlarını kazananlar da var. Bir yıl çalışıp giremeyenler de var tabi. Birçok üniversitenin farklı tarihlerindeki yetenek sınavlarına girerseniz şansınızı arttırırsınız. Birden çok üniversiteyi de kazanırsanız tercih size kalmış. Herhangi birine kaydınızı yaptırabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
creator
Site Admin

Mesajgönderen nesi » 13 Şub 2009 21:05

Dikkat etmeye çalışacağım. :wink:
Ben birkaç yerde Hacettepe Üniversitesi'nin yetenek sınavını kaldırdığını duydum.Bu benim için iyi bir şey.Çünkü ben Hacettepe Üniversitesi'ni istiyorum.Puanıda benim asıl branşım olan Çocuk Gelişimi Bölümü'nden düşük.Sizce en iyi üniveristeler hangileri? Bazıları Mimar Sinan Üniversitesi veya Marmara Üniversitesi diyor.
İÇ_MİMAR
nesi
Üye

Mesajgönderen creator » 13 Şub 2009 23:17

Bu konu için yeni başlık açmanız daha uygun olur. Başlığın içeriğinden uzaklaşılmaya başlandı. Meslekteki kazanç ve istihdam konusundan üniversitelerin verdiği eğitime doğru konu kaydı.
O nedenle konuyu başka bir başlıkta belirtmeniz uygun olacaktır.
Konu kapatılmıştır.
Kullanıcı avatarı
creator
Site Admin

Önceki

Dön İç Mimarlık

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 8 misafir