Yetenek sınavaları kaldırılıyor mu?

İç mimarları ve iç mimarlığı kapsayan konuları bu başlık altında toplayabilirsiniz.

Moderatör: maglor

Mesajgönderen black-gry-white » 27 Şub 2008 23:18

Arkadaşlar Maltepe ve Yeditepe üniversiteleri hala yetenek sınavıyla alıyor. Bilginize 8)
YeDiTePe ÜnİvErSiTeSi iÇmİmArLıK
black-gry-white
Üniversite Temsilcisi

Mesajgönderen gamshe » 01 Tem 2008 11:42

Bişey sorucam ben sözelden mezunum . Bilirsiniz sözelciler biraz sayısaldan sorunludur. Yani bu benim iç mimar olamayacağımı mı gösteriyor?

Bilgilendirirsenz sevinirim!! :wink:
gamshe
Üye

Mesajgönderen janhancock » 01 Tem 2008 20:52

gamshe yazdı:Bişey sorucam ben sözelden mezunum . bilirsiniz sözelciler biraz sayısaldan sorunludur yani bu bnm iç mimar olamıcaamı mı gösteriyo ?

bilgilendirirsenz sevinirim!! :wink:

Hayır İç mimar olamayacağını göstermiyor.Aksine sözelci olman daha iyi nedenmi? Çünkü İç mimarlıkta önemli olan şeylerin başında dil gelir.Kendini iyi ifade edip bir nevi işi satman lazım.Ağzının durmadan laf yapması lazım.(:Sessizce köşede oturup al bunu yaptım nasıl güzelmi gibi değilde daha çok teknik açıklamalar uzun cümleler vs..Sözelcilerin hepsi iyi laf yapar :D (bunun aksi olsaydı özel yetenek sınavına girmeden önce sayısaldada belli bir derece beklemeleri gerekirdi..ama öyle değil barajı geçip özel yetenek sınavlarınıda geçersen tamamdır..bence iç mimarlık bölümünde o ağır matematik derslerini kaldırmaları gerekiyor .. ..İç mimarlık ,mimarlık ile karıştırıldığı için böyle sorunlar oluyor, Sanatsal bir bakış açın varsa tasarımsal olarak güzel şeyler yapıp onuda ifade ettinmi(ki bu bilgi ile olur) matematikçi olmana gerek kalmaz..ama bilsende fena olmaz hani..zamanın varsa az çalış bilginin iyisi kötüsü olmaz .. bazı yerlerde lazım oluyor tabi ..birde çok iyi tasarımlar yapan birisi matematik uzmanı olmasına gerek yok çünkü o kişi zaten bu işi yapıyordur..Ama bir mekan Tasarlayacaksan metre karesini hesaplayabilmen lazım :D onu da yaparsın ya (: iyi günler..
Kullanıcı avatarı
janhancock
Üye

Mesajgönderen _eLysian_ » 12 Tem 2008 18:27

bence yetenek sınavı olmalı çünkü diğer türlü her puanı tutan öğrenci iç mimar olabilecek.. bence asıl iç mimar olanlar yetenek ile belli olur.. :)
|_ Dünyanın En İyi " İÇ MİMARI " _|
_eLysian_
Üye

Mesajgönderen Zeky » 12 Tem 2008 21:34

Kesinlikle ÖSS puanı ile alınmalıdır. Çünkü hem torpil meselesi ortadan kalkar hemde maksat üniversite okumak isteyenlerin önüne engel olup İç mimarlık bölümünde boş adamlar dolaşmaz.(sözüm meclisten dışarı) Bunun örneklerini çok görüyoruz.
Kullanıcı avatarı
Zeky
Üye

Mesajgönderen #Esra » 08 Eyl 2008 17:38

Ben daha bu konularda yeniyim ama bence teknik bilgi ile karakalem dediğimiz elle çizimi aynı seviyede tutacak bir sınav olması daha doğru olur. Sonuçta iç mimarlık dalında hayal gücü ve hayal ettiğini çizebilme vardır sadece hayal etmek bence hiçbirşey ifade etmez. Tasarladığını bir şekilde birilerine gerek iki boyutlu gerek üç boyutlu anlatmak gereklidir. Bunun içinde teknik ve resimsel bilgiye ihtiyacımız vardır diye düşünüyorum ben. :)
"Başarının üç öğesi : Yetenek, hırs ve iyi bir tatil."
Charles Luckman
#Esra
Üye

Mesajgönderen creator » 08 Eyl 2008 18:30

Düşünceniz ve paylaşımınız için teşekkürler. Ancak forumda imla kurallarına çok özen gösteriyoruz. Büyük küçük harflere dikkat edelim lütfen. Yazınız tarafımdan düzeltilmiştir. Anlayışınız için teşekkürler.
TÜRKÇEMİZİ KURALLARINA UYGUN BİÇİMDE KULLANALIM...
Kullanıcı avatarı
creator
Site Admin

Mesajgönderen bebek » 08 Eyl 2008 21:52

yetenek
isim
1 . Bir kimsenin bir şeyi anlama veya yapabilme niteliği, kabiliyet:
"Gençleri yeteneklerine göre işe yöneltmeli."- .
2 . Bir duruma uyma konusunda organizmada bulunan ve doğuştan gelen güç, kapasite.
3 . eğitim bilimi Kişinin kalıtıma dayanan ve öğrenmesini çerçeveleyen sınır.
4 . eğitim bilimi Dışarıdan gelen etkiyi alabilme gücü.

Şimdi olaya şöyle gireyim ki ben de ÖSS ile bölüme giren bir insanım. 1.sınıfı şeref öğrencisi olarak bitirdim ve birçok projeden de tam puan aldım. Peki ben bir istisna mıyım? Bence hayır. Yeterince çalışan, araştıran, okuyan, merak eden herkes bunu yapabilir. Daha önce hayatımda çizim yapmışlığım var mı; birkaç kedi köpek çizme deneyimim ve başarısızlığım dışında hayır. Yetenek sınavı dediğimiz şeye bir kursa gidip eğitim alarak sınavı geçmiyor muyuz; evet. Peki okulda yapılan şey ne; eğitim vermek. Dolayısıyla kapı aynı yere çıkıyor. İkisinde de aldığınız şey eğitim; az ya da çok. Eksik ya da fazla fark etmez. Bir sene boyunca bir kursa gitmek var, bir de hem işi hem de çizmeyi öğrenmek var.
Ha bir de çizim yeteneği çok şart mı? Bence o da değil; bazı arkadaşlar elde çizimin daha iyi olduğu gibi bir şeyler söylemiş; ama hangi çağda yaşıyoruz. Elde yapılıp hala değerli olan şeyler halılar,kilimler bilmem neler bence. Herhangi bir program bilmeyen ya da kullanmayan bir iç mimar kaldı mı piyasada.
Eskiz yapmak için de yetenek lazım gibi şeyler söylenmiş. Eskiz=taslak biri Fransızca bir kelime diğeri Türkçe. Sanırım kendi dilimizde olunca daha iyi anlaşılıyor.
İyi ki ÖSS ile girmişim sınava, hiç de öyle ahım şahım çizme yeteneğine ihtiyaç duymadım ya da üst sınıflarımda bunu görmedim. Kullandığımız şeyler T ve 45lik, 30-60lık cetvellerdi. Bunları tutmak için gereken yetenek de herhalde bir idiotta bile vardır. Tasarım gücü de sadece tek bir sınavla ölçülebilecek bir şey değil. Zaten bu konuda eksik olan insanlar ya daha eğitim kısmında yoldan dönerler ya da zaten iş hayatında atıldıklarında hak ettikleri değeri görürler. Bu yüzden bence sınav kalkçakmış, kalkmıcakmış endişelenmeye hiç gerek yok.
bebek
Üniversite Temsilcisi

Mesajgönderen emre.kinay » 13 Eyl 2008 05:55

İzmir ekonomi üniversitesinde İç mimarlık bölümüne yetenek sınavıyla değil puanla öğrenci alınıyor...
emre.kinay
Üye

Mesajgönderen bebek » 13 Eyl 2008 21:52

emre.kinay yazdı:İzmir ekonomi üniversitesinde İç mimarlık bölümüne yetenek sınavıyla değil puanla öğrenci alınıyor...

Neden bunu vurgulamak istediniz:)
bebek
Üniversite Temsilcisi

ÖncekiSonraki

Dön İç Mimarlık

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 47 misafir