Yetenek sınavaları kaldırılıyor mu?

İç mimarları ve iç mimarlığı kapsayan konuları bu başlık altında toplayabilirsiniz.

Moderatör: maglor

Re: Yetenek sınavaları kaldırılıyor mu?

Mesajgönderen lepistes » 25 Oca 2008 18:23

creator yazdı:Üniversitelerin yetenek sınavı ile öğrenci alımı yapan bazı bölümlerinde, yetenek sınavının kaldırılacağına yönelik basında bazı haberler yer almıştır. Bu bölümlerden biri de iç mimarlık bölümüdür. Bu haberlerin dayanağı nedir?

Sizce iç mimarlık bölümlerinin yetenek sınavı ile öğrenci almaması ne derece doğrudur?

Sayısal puan ile veya yetenek sınavı ile öğrenci almanın avantajları, dezavantajları nelerdir?

eğer yetenk sınavı olmadan öğrenci alırlarsa okulun başarı ortalaması yüzde 80 e kadar düşer ben bunu hiç kuşkususz yazıorum.Hacettepe de kaldırdılar mesela arkadaışm söledi.Adamlar desgn dersinde hiç bişey yapamıolar diyo ama sayısal derslerde daha iiler diyor.Bizde design derslerinde başarılıyız diyor, ki sayısal dersin fazla bir önemi yokk, 2 ders fln var zaten
Kullanıcı avatarı
lepistes
Üye

Mesajgönderen creator » 25 Oca 2008 20:28

Bir de şunu unutmayalım. Yetenek ile alan iç mimarlık bölümlerinde iltimas kayırma gibi durumlarla da karşı karşıya kalınıyor. Bunu bize hocamız söylemişti. Hatrını kıramıcağı kişiler, "benim çocuğumu da alıverin" dediklerinde hocalarımız zor durumda kalıyorlarmış. Ve öss ile öğrenci alımına başlanmış. Şu anki durumdan ise kendileri çok memnunlar...
TÜRKÇEMİZİ KURALLARINA UYGUN BİÇİMDE KULLANALIM...
Kullanıcı avatarı
creator
Site Admin

Mesajgönderen maglor » 26 Oca 2008 19:07

hatir ile alim olayi afedersiniz zaten hocalarin terbiyesizligi hak yemeleri... ama yetenegi olan bir kimseyi kimse ezip gecemez sinavlarda, ha tamam sinavla alim bazi yerlerde var o öyle kalsin ama yetenekle alan yerlede öyle kalsin bu olayi tamamen puan olayina getirmek tasarim olayinda dengesizlik yaratir tamam puanla giren arkadaslarimizda alaninda gayet iyi isler yapiyorlar ama saniyorum onlar genelde bilgisayar ortaminda daha basarili oluyorlar ama su sekilde söyleyim ben daha hic bir tasarimimi bilgisayarda sunmadim bütün 3 byutlari elimde cizdim serbest bu da gerekli sahsi dusuncem saygilar...
iç mi mimar yoksa iç mimar

Resim
Kullanıcı avatarı
maglor
Moderatör

Mesajgönderen "denden" » 08 Şub 2008 14:30

EA-2 puanım yüksek olmasa bile yetenek sınavıyla üniversiteye girebilir miyim?? yoksa yüksek puanın getirisi var mı??
yorgun..
kırık..
dökük..
yinde (Allah'ın izniyle) güçlü..
"denden"
Üye

Mesajgönderen maglor » 08 Şub 2008 15:23

yetenek sinavinin amaci bu zaten ama en azindan birazcik yüksek almaya bak birincil tercik deil ama bazi ünilerde ortalamaya ekleyebiliyorlar...
iç mi mimar yoksa iç mimar

Resim
Kullanıcı avatarı
maglor
Moderatör

Mesajgönderen "denden" » 08 Şub 2008 17:51

teşekkür ederimm .. :)
yorgun..
kırık..
dökük..
yinde (Allah'ın izniyle) güçlü..
"denden"
Üye

Mesajgönderen tugba_kültür » 10 Şub 2008 00:11

yetenek sınavlarının kaldırılması gibi bir durum varsa ben buna kesinlikle karşıyım...
tugba_kültür
Üye

Mesajgönderen tahacalisir » 10 Şub 2008 14:23

böyle bişey yapacak olurlarsa saçmalamış olurlar...
tahacalisir
Üye

Mesajgönderen nymph » 27 Şub 2008 12:36

çoğu özel üniversitede yetenek sınavı yok. örnek olarak izmirden biliyorum. ekonomi üniv. yaşar da ise geçtiğimiz yıl kalkmış olması lazım. sınavları kaldırıp puanları yükselttiler. garip bir düşünce.
Bir mimar (iç) ile bir kuş arasında ki en önemli benzerlik '' İKİSİ DE UÇAR'' :))

güzel bi söz!
nymph
Üye

Mesajgönderen creator » 27 Şub 2008 12:48

Yalnız bir hatırlatma yapmam gerekiyor. Bu forumda Türkçe kurallarına çok dikkat ediyoruz. Bu konuda seçiciyiz ve seçici olmamızla gurur duyuyoruz. Amacımız iç mimarların ve iç mimarlık öğrencilerinin fikir ve görüş alışverişinde bulunacağı saygın bir ortam oluşturmaktır. Ayrıca hiçbir ticari kaygımız yoktur. Anlayışınız için teşekkür ederiz. Aşağıdaki linki incelemenizi öneririz. :)
http://www.icmimarlik.org/viewtopic.php?t=527
TÜRKÇEMİZİ KURALLARINA UYGUN BİÇİMDE KULLANALIM...
Kullanıcı avatarı
creator
Site Admin

ÖncekiSonraki

Dön İç Mimarlık

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 10 misafir