Cafe Tasarımı Projesi

İç mimari projeler ile mekanların tasarımlarını, işlevselliklerini ve estetik açıdan değerlendirmelerini bu bölümde yapıyoruz.

Moderatör: maglor

Cafe Tasarımı Projesi

Mesajgönderen imkb gülden » 21 Mar 2008 20:09

Arkadaşlar bir maket projemiz var ve cafe tasarımı yapıyoruz bir grup arkadaş. Tasarım tamamen bize ait ve çok kararsızız tasarımda.. Kırmızı ve siyah ağırlıklı renk kullanmayı düşünüyoruz. 1/10 ölçekli iki katlı balkonlu ve de bahçeli...Fikirlerinizi ve düşüncelerinizi bekliyorum..Şimdiden teşekkürler...
__SAnaT vE TaSaRıM__
Kullanıcı avatarı
imkb gülden
Üye

Re: yardıma ihtiyacım var

Mesajgönderen creator » 21 Mar 2008 20:15

imkb gülden yazdı:arkadaşlar bir maket projemiz var ve cafe tasarımı yapıyoruz bi grup arkadaştasarım tamamen bize ait ve çok kararsızız tasarımda.. kırmızı ve siyah ağırlıklı renk kullanmayı düşünüyoruz. 1/10 ölçekli iki katlı balkonlu vede bahçeli.. fikirlerinizi ve düşüncelerinizi bekliyorum..şimdiden teşekkürler

Yalnız bir hatırlatma yapmam gerekiyor. Bu forumda Türkçe kurallarına çok dikkat ediyoruz. Bu konuda seçiciyiz ve seçici olmamızla gurur duyuyoruz. Amacımız iç mimarların ve iç mimarlık öğrencilerinin fikir ve görüş alışverişinde bulunacağı saygın bir ortam oluşturmaktır. Ayrıca hiçbir ticari kaygımız yoktur. Anlayışınız için teşekkür ederiz. Aşağıdaki linki incelemenizi öneririz.
http://www.icmimarlik.org/viewtopic.php?t=527
TÜRKÇEMİZİ KURALLARINA UYGUN BİÇİMDE KULLANALIM...
Kullanıcı avatarı
creator
Site Admin

Mesajgönderen zehra83 » 21 Mar 2008 20:33

Selamlar imkb gülden:)
Öncelikle kolay gelsin diyerek başlamak istiyorum. Ben nacizane kendi fikirlerimi paylaşmak isterim. Şimdi 2 katlı balkonlu ve bahçeli bir mekana ben pek siyah ve kırmızı renklerini bağdaştıramadım... Bence bahçeli ve balkonlu,dış mekanla iç içe olacak bir cafede daha canlı renkler kullanılabilir. Mesela mor-yeşil-beyaz ya da yeşil-turuncu-beyaz kombinasyonu..Ama yok biz kararlaştırdık siyah kırmızı olacak diyorsanızda en azından araya örneğin mobilyalarda beyazı tercih edin. Siyah zemin,kırmızı tavan (hatta mekan büyüklüğüne göre asma tavanda hareketlilikte sağlanabilir) ve mobilyalarda beyazlar kullanılabilir.
Tabi zevk ve renk meselesidir.En güzel işi çıkarmanız ve sonucunda da emeğinizin karşılığını almanız dileğiyle...
kolay gelsin :D
Kullanıcı avatarı
zehra83
Üye

Mesajgönderen black-gry-white » 21 Mar 2008 22:02

Bende Zehra arkadaşımıza katılıyorum. Bahçeli, balkonlu bir kafe için sanki siyah-kırmızı kombinasyonu boğucu olabilir. Eğer restaurant olsa tamam derdim çünkü hani restaurantlarda müşteriyi uzun süre oturtmak için bu tür seçenekler kullanılıyor.Ama bir kafe için sanırım daha canlı renkler olsa daha hoş olur. Beyaz ağırlıklı bir tasarım olabilir dışarısının yeşiliyle dengede durabilecek ve bu beyaza uygun soft renklerlede bütünleştirebilirsiniz. Şimdi sana burda bir sürü seçenek çıkacaktır :) Umarım çok hoş bir çalışma çıkar. Kolay gelsin ... :)
YeDiTePe ÜnİvErSiTeSi iÇmİmArLıK
black-gry-white
Üniversite Temsilcisi

Mesajgönderen Pik@chu » 21 Mar 2008 22:39

Benim nacizane fikirlerimi sorarsanız black-gry-white arkadaşımında dediği gibi kırmızı ve siyah cafe için çok boğuca olur. Genelde bu renkler yani siyah ve kırmızı Güzellik salonlarında ve tekstil ürünlerinin satıldığı mağazalarda kullanılıyor...Bana kalırsa cafede açık renkler kullanmalısınız. Ancak kullanacağınız renkler konusundada seçiçi olmalısınız...Örneğin şöle yapılabilir. Tavanı asma tavan yapıp ışık olarak spot kullanabiliriz. Duvarları fildişi fonu üstüne gül kurusu deseler motifler yapıalabilir...Mobilya konusundada krem ve siyaha yakın renkler kullanılabilir...Bahçesi ve balkonuda olduğu için tabandada laminant parke kullanarak sıcak bi ortam sağlanabiir...:)
dünya bi gün...o gün ise bugün
Kullanıcı avatarı
Pik@chu
Üniversite Temsilcisi

Mesajgönderen imkb gülden » 23 Mar 2008 12:44

Herkese fikirleri ve düşünceleri için teşekkür ederim. :D Bu arada 5 kişilik bir grubuz ve oylamayla bu renkler seçildi. Beyaz benimde tercihim:D yeni fikir ve düşünceleri bekliyorum bu arada bahçeye hasır sandalyeler uygun olur mu sizce? :)
__SAnaT vE TaSaRıM__
Kullanıcı avatarı
imkb gülden
Üye

Mesajgönderen zehra83 » 23 Mar 2008 14:52

Hasır tabi ki dış mekana uyum sağlar.Ancak ben baya bir araştırmanı öneririm.Çünkü hasır ürünlerde de inanılmaz bir tasarım ve yenilik söz konusu.Dış mekanda dayanıklılık gösterecek hasır ve cila uygulanmış yüzeyleri bilmen ya da grupça bilmeniz projenizi desteklemenize yardımcı olacaktır.Hani şunu kullandık çünkü şu malzemeden,o malzemede şu yüzden iyi gibi açıklamalar + puan kazandırır:)Ayrıca dış mekanda ahşap zemine uygulanmış,yerden gizli aydınlatmalarda ortama bir loşluk ve gizemli bir hava katıyor.Şahsen benim çok hoşuma gidiyor.Bir fikirdir söyleyeyim dedim.Yalnız Gülden proje bittikten sonra görmekte isteriz.Foruma gönderirsen seviniriz yani :D neşeli tasarım dolu günler!!! :D
Kullanıcı avatarı
zehra83
Üye

Mesajgönderen imkb_Tuğba » 29 Mar 2008 18:49

Merhaba arkadaşlar ben de Gülden arkadaşımla birlikte o 5 kişilik grubun içindeyim :) tasarım aşamasındayız, farklı fikirlere açığız :D Bu arada önerileriniz için teşekkürler...
imkb_Tuğba
Üye

Mesajgönderen AYHANKESER » 18 May 2008 08:51

Bence siyah ve kırmızı muhteşemdir,herkes kullanmayı beceremez bu iki rengi, bence devam edin,önemli olan sizin istediğinizdir,başaracağınıza eminim.
Kullanıcı avatarı
AYHANKESER
Üye

Mesajgönderen maglor » 18 May 2008 12:29

Ayhan Keser arkadasimiza bende katiliyorum, kirmizi ve siyah kullanildigi zaman ama gercekten kullanildigi zaman, cok iyi sonuclar cikartabilen renklerdir, tabiki bunlari monoton kullandiginizda hem monoton hem de ic karartici yönünü cikartirsiniz renklerin, bunlari kullandiginiz zaman mutlaka bir 3. renk kullanmanizi öneririm, bir konuya renklern psikoloji etkisini yazmistim, onlari incelerseniz ücüncü renk konusunda fikir verebilir...

saygilar...
iç mi mimar yoksa iç mimar

Resim
Kullanıcı avatarı
maglor
Moderatör

Sonraki

Dön Projeler&Mekanlar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir