Kahvaltı Cafe Tasarımı

İç mimari projeler ile mekanların tasarımlarını, işlevselliklerini ve estetik açıdan değerlendirmelerini bu bölümde yapıyoruz.

Moderatör: maglor

Kahvaltı Cafe Tasarımı

Mesajgönderen Tumbleweed » 12 Şub 2009 16:10

Arkadaşlar şehrin yüksek bir yerinde yaklaşık 1000 m² alan üzerine insanların gelip kahvaltı yapabilecekleri aynı zamanda şehir manzarası eşliğinde ama şehrin gürültüsünden uzak olarak dinlenebileceği bir yer düşünüyorum, alanımız tamamen yeşil alan mevcut dokuyu bozmadan 40-50 m² mutfak yaparak, dışarıda bölme bölme kişilere has yerler oluşturmak istiyorum şöyle ki;
Mutfak kısmı tamamen şeffaf olarak dışarıdan izlenebilecek şekilde olacak, dış bölmelerde 4-8 kişilik küçük perigola(çardak) düşünüyorum.
Bu şekilde bir mekan için taş ağırlıklı mı yoksa ahşap ağırlıklımı çalışmak daha iyi olur sizce yada daha farklı neler düşünebilirim, nelere dikkat etmeliyim.
Not: Ben inşaat mühendisiyim o bakımdan belli konularda fazla hakim olamıyorum konuya.
İmzasız
Tumbleweed
Üye

Mesajgönderen creator » 12 Şub 2009 20:45

Sizin de dediğiniz gibi doğal malzeme kullanmak mevcut dokunun da bozulmaması için uygun olur. Bir kısım taş bir kısım ahşap ta olabilir. Ama ahşap ağırlıklı olması daha uygundur. Ahşabın sıcaklığını hiçbir malzemede bulamazsınız.
Bir de bu kahvaltı alanı sadece yazın mı kullanılacak, yoksa yaz kış hizmet verecek mi? Eğer yaz kış hizmet verme gibi bir durum varsa ortada, cam panellerle de mekanlar çevrelenebilir. Bir de bu mekanları çözümlerken içeriden dışarıya şeklinde çözümlerseniz, daha işlevsel olur. Mekanı yaşayın yani oluştururken orada oturun çay için kahvaltı yapın işlevleri yeniden gözden geçirin ki sonrasında problem oluşmasın. İyi çalışmalar...
En son creator tarafından 13 Şub 2009 03:15 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
TÜRKÇEMİZİ KURALLARINA UYGUN BİÇİMDE KULLANALIM...
Kullanıcı avatarı
creator
Site Admin

Mesajgönderen bebek » 13 Şub 2009 01:38

Ben çardak kelimesinden loca tarzı; kişilere kendilerine ait bir alan ve özel olduklarına dair bir hissiyat yaratılmak isteniyor gibi görüyorum. Belki sert bir eleştiri gibi olacak ama, dediğiniz şeyi hayal ettiğimde bir piknik alanı havası uyandırıyor bende. Ahşap malzemeden yapılmış çardaklar; ama bir mutfak da var. Yani ne öyle ne böyle... İkisinin arasında seyir ediyor gibi hissediyorum. Benim naçizane fikrim budur. Tabi uygulamada bu hissiyat yaratılmayabilir de. Malzeme seçiminin doğru olması ve belki de kompozit ürünlerle de birleştirilmesi daha modern daha konsepte uygun bir alan yaratabilir. Aslında alanın ufak bir 3D modellemesiyle ürünler denenip sonuçların ne olacağı gözlemlenebilir de.
Size iyi çalışmalar diliyorum.
bebek
Üniversite Temsilcisi

Mesajgönderen Tumbleweed » 13 Şub 2009 11:51

İlgi ve düşünceleriniz için teşekkür ederim
@Creator

Projelendirme bazında yaz-kış hizmet versin istiyoruz. Etraflarını camla kapatmak banada cazip geldi onuda düşünelim. Teşekkür ederim

@Bebek

Sert veya yumuşak her türlü eleştiriye açığım o problem değil. Biizim vermek istediğimiz hissiyat konusu doğrudur. Bir nevi Locada kahvaltı hizmeti aslında şöylede düşünebiliriz Bir mutfak ve 10 küçük kahvaltıhane :D Size garip gelen hissiyatı çözme anlamında neler deniyebilirim.

Birde durum aslında şudur, Ben sonuçta işin kabasına hakim, ince işlerde sadece çizileni uygulama konusunda gelişmiş bir mühendisim, ama maalesef piyasada daha mimar-mühendis arası çizgi çekilemediği için eş-dost bir şeyler istediğinde bak sen şuna git o yardımcı olsun desem olmuyor. Bu benim için bir nevi hatır işi o yüzden de en azından düşünce bazında oturaklı bir kurgu şart benim için.

Biraz mekana da değineyim , önü açık arkası dağ bir düzlük , kenarından ufak bir su geçiyor dere gibi . Bu suyu bizim mekanın ortasına alıp ordan geçirmeyi üstüne 1-2 küçük köprü yapıp sağına ve soluna da pergole ile kişilere has locaları oluşturmayı düşündüm.
Perigoleleri bungalov ile yapıp yolları taş kaplamak mutfağın 1 mt kısmı taş duvar üzeri 4 taraf camekan yapmayı düşünsem sırıtır mı?
Burda amacımız şudur;
Bir mekana kahvaltıya gidince sağı solu ile çok meşgul oluyor insanlar bazen kişiler birbirini rahatsız ediyor bu tarz bir şey yaparsak hem kimse kimse ile ilgilenmez hemde içeri girip oturan kişiye sen özelsin bak yerin ayrı servisin ayrı, garsonlar ayağına kadar geliyor hissi veremezmiyiz.
Dediğim gibi ben tasarımcı değilim lütfen size komik gelen bir şey varsa beni uyarın.
İmzasız
Tumbleweed
Üye

Re: Kahvaltı & Cafe

Mesajgönderen janhancock » 28 Şub 2009 23:37

Tumbleweed yazdı:Arkadaşlar şehrin yüksek bir yerinde yaklaşık 1000 m² alan üzerine insanların gelip kahvaltı yapabilecekleri aynı zamanda şehir manzarası eşliğinde ama şehrin gürültüsünden uzak olarak dinlenebileceği bir yer düşünüyorum, alanımız tamamen yeşil alan mevcut dokuyu bozmadan 40-50 m² mutfak yaparak, dışarıda bölme bölme kişilere has yerler oluşturmak istiyorum şöyle ki;
Mutfak kısmı tamamen şeffaf olarak dışarıdan izlenebilecek şekilde olacak, dış bölmelerde 4-8 kişilik küçük perigola(çardak) düşünüyorum.
Bu şekilde bir mekan için taş ağırlıklı mı yoksa ahşap ağırlıklımı çalışmak daha iyi olur sizce yada daha farklı neler düşünebilirim, nelere dikkat etmeliyim.
Not: Ben inşaat mühendisiyim o bakımdan belli konularda fazla hakim olamıyorum konuya.

Tabi keşke sadece fikir ve görüş alıp uygulama yapılabilseydi.Uygulama ,çizimler malzemenin seçimi bütün bunlar hep konsepte göre oluşturulur. Bence bir iç mimar ile çalışın.Projeyide o yönetsin sizde kendi hesaplamalarınızı ve kendi alanınızdaki çalışmaları sürdürün. Böylece herkes kendi uzmanlık alanında daha hızlı sorunsuz ve başarılı işler çıkarabilecektir. İyi günler.
Kullanıcı avatarı
janhancock
Üye

Mesajgönderen Tumbleweed » 02 Nis 2009 11:51

İlgi ve alakanız için teşekkür ederim Benim amacım zaten burayı alıp sıfırdan oluşturmak değil. Sonuçta ben bir mühendisim. Sadece bu konuda yatırım yapacak kişilere bir öngörü hazırlamak. İşin uygulaması esnasında tabiki yükü omzuma alıp her işe el atacak değilim profesyonel bir destek alacağız. Şu aşamada kafamızda bir konsept oluşturup öngörümüzü karşı tarafa kabul ettirebilirsek uygulama esnasında işe hakim birisi ile beraber çalışacağız elbette.
İmzasız
Tumbleweed
Üye

Dön Projeler&Mekanlar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 39 misafir