İç Mimarın İmza Yetkisi

Sitede yapılan yeniliklerle ve meslek haberleriyle ilgili bilgi alabileceğiniz bölüm

Moderatör: maglor

Mesajgönderen nihansu » 19 Ağu 2008 16:25

Duyumlarıma göre imza yetkisi verilmeden önce 3 katlı binalar yapılabiliyormuş. Şu an gökdelen dahi yapılabilirmiş. Bunu bana söyleyen iç mimar mezunu biri. Bu konuda bilgi istiyorum. Ne kadar doğrudur?
nihansu
Üye

Mesajgönderen creator » 20 Ağu 2008 12:59

Yakında bu iş uzaya uydu fırlatma yetkisine kadar gidecek galiba. :lol: Gökdelendeki iç mekanı kastetmiştir. Eğer gökdelenin tamamen kendisinden bahsetmişse de o kişiye diyecek bir söz bulamıyorum. :shock:
TÜRKÇEMİZİ KURALLARINA UYGUN BİÇİMDE KULLANALIM...
Kullanıcı avatarı
creator
Site Admin

Mesajgönderen fame » 20 Ağu 2008 13:20

Bu karar ve uygulamayı çok yerinde ve haklı buluyorum. Bu sektörde emeği geçen her türlü emektarın emeği tescillendirilmeli ve altına imzası atılmalı... Ayrıca mimaride sınıflandırma yapmaya çalışmak da bence çok yanlış çünkü tasarım dediğimiz şey sonsuz bir deniz bunu ölçülendirip biçimlendirmeye çalışmak kalıplara sığdırmaya çalışmak çok yanlış..
Kullanıcı avatarı
fame
Üye

Mesajgönderen mozerdem » 08 Eyl 2008 23:59

Ya mükemmel bir olay bu.
Benim sormak istediğim iki şey var.
Birincisi resmi gazetede ne zaman yayınlanacak. Ve şu şartlarda yayımlandıktan sonra hemen uygulamaya girer mi?
İkincisi bu işin belediyeler tarafından kontrolü olmak zorunda olacak mı? Proje dosyasında mimari proje, statik proje, sıhhı tes.projesi, elektrik projesi zorunluluğu varken bir de içmimari proje mi olacak? Ozaman belediyeler, norm kadrolarında içmimar bulundurmaları bir mecburiyet halinemi gelecek? Yoksa dekorasyon projesine de yine mimarların imzalarımı geçerli sayılabilecek? İki soru dedim ama soru soruyu açtı özür dilerim :? bizleri aydınlatırsanız sevinirim...
Kullanıcı avatarı
mozerdem
Üye

Mesajgönderen mozerdem » 09 Eyl 2008 10:23

Yani demek istedğim; Müelliflik hakkımız yani imza yetkimiz olacak çok güzel, fakat bunun bir denetimi olması gerekiyor. Ve bunu da odayla beraber resmi bir kurumun yani belediyelerin takip etmesi gerekiyor. Böyle bi takip olmadığı sürece yine mimarlar, alçıpancılar, marangozlar bu işi yaparlar. Yönetmelikte içmimari işi içmimarın yapması gerekiyor denilse bile bu yasa kolayca delinebilir. Denetim işi nasıl olacak bu konuda bilginiz varsa paylaşırsanız sevirim.
Kullanıcı avatarı
mozerdem
Üye

Mesajgönderen creator » 09 Eyl 2008 13:56

Bir projede nasıl biç mimarın, inşaat mühendisinin, elektrik ve makina mühendislerinin imzası oluyorsa iç mimarın da bu şekilde bir yetkisi olacak. Sonuçta bu işi bir ustabaşı da yaptırabilir. Ama iç mimarın imzası olmadan bu inşaat için ruhsat alınamaz. Ben de hiçbir iç mimarın imza atıp ta işi denetlemeyeceğini düşünmüyorum. Belediyelerde zaten iç mimarlar çalışabiliyor. Ama çalıştırma belli bir sayıda çalıştırma zorunluluğu var mı onu tam olarak bilemiyorum.
Kullanıcı avatarı
creator
Site Admin

Mesajgönderen mozerdem » 09 Eyl 2008 14:34

İnşaat ve iskan ruhsatında iç mimarın imzası olması için imar yönetmeliğinde böyle bir kanun olması gerekir. En son 1 mayıs ta imar yönetmeliği değişti, fakat bu değişiklikte bizimle alakalı bişey yok. SMM yönetmeliğimizin son halinde de bununla alakalı kesin bir madde göremedim. Acaba yeni bir yasamı çıkacak, yoksa ben gözedenmi kaçırdım. Eğer dediğiniz gibi ruhsatlarda imzamız bulunursa artık herşey çözülmüş olacak...

İlginiz için şimdiden teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
mozerdem
Üye

Mesajgönderen creator » 09 Eyl 2008 20:47

Resmi gazetede ne zaman yayınlanacağı konusunda bir fikrim yok. Böyle bir yetki bulunduğunu ben de ağustos ayında iç mimarlar odasından bizzat öğrendim. Yarın veya yarından sonra tekrar odaya uğrayacağım oradan resmi bir belge alıp ya da resmi gazetede yayınlanacağı tarihi öğrenip daha net bilgiler verebilirim.
Kullanıcı avatarı
creator
Site Admin

Mesajgönderen mozerdem » 10 Eyl 2008 10:02

Çok teşekkürler.
Umarım bu sıkıntılar bir an önce çözülür.
En son mozerdem tarafından 19 Eyl 2008 10:36 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
mozerdem
Üye

Mesajgönderen EsRa » 18 Eyl 2008 14:08

16 EYLÜL 2008 SALI tarihli resmi gazetede bu yönetmelik yayınlanmıştır (sayı:26999)
Hepimize hayırlı olsun arkadaşlar. :D
Kullanıcı avatarı
EsRa
Üye

ÖncekiSonraki

Dön Duyurular

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir