FELSEFEYİ NASIL SEVDİREBİLİRİZ.

Edebiyat ve edebi eserler, fotoğrafçılık, felsefe hakkında herşey buraya...

Moderatör: maglor

Mesajgönderen Altinay » 05 Ara 2007 18:03

Felsefeyi insanlara sevdirmek ve sempatikleştirmek için çeşitli yöntemler uygulanıyor. Ben felsefeye soğuk yaklaşılmasının sebebinin felsefecilerin yaşamlarının ve kuramlarının öncelikle öğretilmeye ve anlatılmaya çalışılmasının
sonucunda başlangıçta insanların gözünde felsefe büyüyor, birde kuramların karmaşıklığı işin içine girince anlamadığı şeye insanlar eğreti yaklaşıyor. Felsefeyle ilgileneceklerin her şey bir yana felsefi yazılarla ucundan bulaşması, sonra sonra sevdikçe, benimsedikçe karmaşık kuramlara girmesini daha güzel bir yöntem olarak benimsedim ve bu çeşitli yerlerden derlediğim, etik kurallara uyarak alıntı yaptığım yerleri ayrıntısına kadar belirttiğim yazılarla başladım.
Okuduğum makaleleri seçerken uyguladığım yöntemi edebiyat hocamın tavsiyesini söyliyerek sözümü bitirmek istiyorum. Hocama hangi kitapları okumamı sorduğumda, bana herhangi bir kitap ya da yazıyı okumaya başladığında, iki üç paragraf okuduktan sonra sıkıcı geliyorsa bırak, hoşuna giden, seni saran yazıları oku, ileriki zamanlarda tekrar aynı yazıları okumayı dene, bazılarına devam etmek isteyebilirsin tavsiyesinde bulundu. Bende felsefe ile ilgili yazıları sonraya bıraka bıraka, sonradan hoşuma gidenlerle ucundan felsefeye bulaştım. Felsefi terminolojilerle yazılmış yazılar hakkında az çok öngörülerim, fikirlerim oluşabiliyor ama tabi bu yıllar süren okuma ve anlama zorlamalarımla oldu, çoğu zaman bir cümleyi çözmek için sözlükler kullandım. Bazı terimleri çeşitli yerlerde nasıl kullanıldıklarına dikkat ettim. Felsefeyi ya da herhangi bir şeyi anlama ve bilme başarısının yüzde doksanı emek, yüzde biri deha deyişiyle bitirmek istiyorum.
Sevgi ve saygılarımla
Mustafa Altınay
Altinay
Üye

Mesajgönderen hybridgms » 31 Ağu 2009 17:14

Bence felsefe eğitimin gerçekten bir parçası olmalıdır okullarda. Özellikle günümüzde lise 3. sınıfta verilen bu ders bence okullarda uzun yıllar verilmeli ,insanlar düşüncelerini tartışmalılar kendi fikirlerini şekillendirmeliler. Ben 18 yaşındayım ve ilk kez lisede karşılaştım felsefeyle. Bizim bütün felsefe derslerimiz tartışarak fikir paylaşımıyla geçerdi ve en sevilen ders olmuştu. Gençlere çok şey kattığını düşünüyorum. Bir şekilde tanışan insanlar zaten sonradan ilgileniyorlar. Kitap okuyor ,filmleri izliyor , arkadaşlarıyla konuşarak felsefeyi daha çok seviyorlar..
GmS7
hybridgms
Üniversite Temsilcisi

Dön Edebiyat Felsefe Fotoğraf

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 17 misafir