Philippe Starck Biyografisi ve Tasarımları

Ünlü tasarımcılar ve eserlerini bu başlık altında inceleyebilirsiniz...

Moderatör: maglor

Philippe Starck Biyografisi ve Tasarımları

Mesajgönderen creator » 07 Şub 2009 17:54

Philippe Starck

Resim

Philippe Patrick Starck (18 Ocak'ta doğmuş, 1949, Paris), ünlü bir Fransız bir ürün tasarımcısıdır. Yeni tasarım tarzındaki tasarımcıların en iyilerinden olduğu da bilinir. Onun eserleri, olağanüstü iç mekân tasarımlardan, diş fırçaları, sandalyeler tüketim ürünleri ve konutlara kadar uzanır. Stacrk, Paris École Nissim de Camondo'da 1968'de eğitimini tamamladıktan sonra kendisinin ilk tasarım firmasını kurdu. Bu firma şişirilebilir nesnelerde uzmanlaşmıştı. 1969'da, Pierre Cardin'le beraber kendi firmasının sanat yöneticisi oldu.

Kariyeri
Starck'ın ciddi anlamda kariyeri, 1982'de, Fransız Başkan François Mitterrand'ın özel dairelerinin iç mekânlarını tasarladığı zaman tırmanmaya başladı. Starck, serbest bir iç mimar ve ürün tasarımcısı olarak 1975'ten beri çalıştı. Özellikle 2002 de Amerikalı büyük perakendeci Target Stores firması için çoğu diğerlerine nispeten ucuz olan birkaç ürün tasarladı. Onun dikkate değer en yeni tasarımları, Microsoft için ürettiği “optik mouse”a yatlara ve hatta bir bira şirketi için tasarladığı ambalaja kadar uzanır. Kendisi New Mexico’da bulunan Virgin Galathic Mekik Limanı’nı(uzaya turizm amaçlı yolcu taşımada kullanılan havaalanı) tasarlamak için görevlendirildi.(bunun mimarlığını Foster and Partners üstlenmiş).

Tasarımları
Starck'ın çalışmaları yeni tasarımcıların birçoğundan farklı olarak kışkırtıcı ve pahalı tek parçaların kreasyonunda yoğunlaşmıyordu. Aksine Starck’ın ürün tasarımları seri üretim için pazarlanmasına yardım ettiği kullanışlı ev eşyalarıdır.

Onun ürünleri ve mobilyaları çoğunlukla yapaydır, şıktır ve onların gözünde organiktir ve aynı zamanda olağandışı malzemelerin kombinasyonundan kuruludur.(Cam ve taş, plastik ve alüminyum, kadife kumaş ve krom gibi vs.)

Ürünleri
Starck'ın tasarımlarının ikisi, 1989 da tasarlanan diş fırçalarını(1989), Alessi firması için 1990da tasarladığı “Juicy Salif” adını verdiği parlak meyve sıkacağını kapsar. Juicy Salif, satın alınabilir, popüler ve rağbet gören bir parça haline geldi.

Mobilyaları
Starck’ın mobilya tasarımlarının kabul görmesi, İtalyan sanayici Kartel için tasarladığı birçoğu polikarbonat plastiğinden imal edilen ürünlerle ünlenmesi ile gerçekleşti. Tasarladığı dünyaca ünlü mobilyaları arasında, saydam “Louis Ghost” sandalyesi, “Eros” sandalyesi, “Bubble Clup” koltuğu ve “La boheme” taburesi bulunur.

Restoran İç Mekânları
Onun restoran tasarımları arasında Hong Kong Peninsula Otel’de yer alan Hong Kong Limanı manzaralı Felix Restoran-Bar da bulunur. Peninsula Otel, Kowloon kenarında yer alan klasik mimari tarzda bir oteldir. Bu tasarım 28. katta yer alır.
TÜRKÇEMİZİ KURALLARINA UYGUN BİÇİMDE KULLANALIM...
Kullanıcı avatarı
creator
Site Admin
 
Mesajlar: 1008
Kayıt: 18 Şub 2007 13:56
Konum: İSTANBUL

Dön Tasarımcılar ve Tasarımları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

cron