Ahsap Evler

Moderatör: maglor

Ahsap Evler

Mesajgönderen fame » 10 Eyl 2009 14:48

Konut tasarımında günlük yaşamın yoğunluğundan kaçış sonucunda yeniden canlanmaya başlayan ahşap ev trendi tüm Avrupa'dan ve Amerika'dan sonra Türkiye'de de hızla yayılmaya başladı nedir Türkiye'de bu iş layıkıyla tam olarak gerçekleştirilemese yeni girişimler gelecek vadetmekte.Çoğunluğu teknolojik yetersizlikten ve ağacı bu derece mükemmel işleyememesinden kaynaklanan eksiklikler yüzünden proje ve üretimi genelde Almanya'da yapılıp ithal edilerek montajı yerinde yapılsa da bazı girişimciler bu makinaları alıp Türkiye'ye bu sektörü kazandırmaya çalışıyorlar.
Sorun şu ki ahşap ev sektörü doğasına rağmen yurdum insanınca tam olarak anlaşılamıyor.Ahşap ev dendiğinde insanlar ucuz, dayanıksız, korumasız evler hayal ediyorlar ama ahşap ev aslında insanı en çok koruyan ve insana en uygun yaşam biçimidir.
Ahşap evlerin özellikleri kısaca şöyledir;

"*Yangına dayanıklılık: Ahşap kolay yandığı düşünülen bir malzemedir; oysa ahşap malzemenin yanma süresi malzemenin kesiti büyüdükçe uzar. Çabuk tutuşan sentetik malzemelere göre daha uzun süre yapısal olarak ayakta kalır.

*Depreme dayanıklılık: Ahşap diğer bütün malzemelere (betonarme, çelik v.b) daha hafiftir. Hafif olmasına rağmen ahşap çekmeye ve basınca dayanıklı iken betonarme dayanıksızdır. Deprem sonucunda betonarme yapılar büyük blok kütleler halinde yıkılıp altında kalanları ezerken ahşap yapılar; ancak bağlantı noktalarından ayrılacaklar ve tek bir yönde yana yatacaklardır bu yüzden altında kalan alan bir boşluk oluşturacak ve içinde bir yaşam alanı ihtiva edecektir ve üstelik hafif bir malzeme olduğundan ezici veya öldürücü bir tehdit oluşturmayacaktır.

*Doğal ve ergonomik olması: Ahşap doğanın içinden gelen nefes alan bir yapıdır. İnsan sağlığına hiçbir zararı olmadığı gibi; insanın sağlıklı olmasına yardımcı olur. Ahşap karbondioksit ve nemi depolar böylece daha temiz ve dengeli bir atmosfer sağlar. Ayrıca ahşap insan sağlığına zarar veren elektromanyetik dalgaların bazılarını engelleyerek de insan sağlığına katkıda bulunur.Hoş kokusu,rahat dokunuşu,doğal rengiyle insan vücudu ve psikolojisi üzerinde olumlu etkileri vardır.Bununla birlikte plastik malzemeler suni oldukları için bakterilerin bu tip malzemelerde ahşap malzemelere göre çok daha uzun yaşadıkları tespit edilmiştir.

*Yalıtım özelliği: Sesi emme kabiliyeti, yüksek ısısı, elektriği iletme seviyesinin düşük olması ve elektrostatik yük aldırma özelliği ve uygun yalıtım malzemeleriyle, yüksek kalitede yalıtım sağlar.

*Ekonomik olması: Bir tavan altındaki ahşabın bakıma ihtiyacı yoktur. Ahşap yapı ve yapı malzemeleri diğer sentetik malzemelerle yapılmış olanlara göre daha düşük maliyetlidir.

*Taşınabilir olması ve pratik kurulum: Ahşaptan yapılmış kütük ve kalas evler prefabriktir. Teknolojisi gereği üst üste dizilerek inşa edildikleri için montajı kolaydır ve istendiğinde demonte edilip taşınabilir."(*)

(*)Bu bilgiler http://www.ahsapevler.gen.tr 'den alıntıdır.

Günümüz modern çağında yapılmış ahşap ev örneklerine :
http://www.ahsapevler.gen.tr
http://images.google.com.tr/images?hl=t ... a=N&tab=wi
web adreslerinden ulaşabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
fame
Üye
 
Mesajlar: 13
Kayıt: 01 Eyl 2007 18:05

Dön Diğer Tasarım Alanları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir