Acad, 3ds Max vb programlar için bilgisayar gereksinimi

Bilgisayar donanımları ve işletim sistemleri hakkında herşey...

Moderatör: maglor

Acad, 3ds Max vb programlar için bilgisayar gereksinimi

Mesajgönderen egemendonmez » 03 Kas 2010 21:30

3ds max, Acad için bilgisayar gereksinimi nelerdir? Gelecekte kullanmam gereken programlar için bir bilgisayar arayışındayım, şuan elimde Dell Inspiron 6400 var ama sanırım bu yeterli olmayacak bana. Ne almalıyım diye size danışmak istedim.

"Dell" oyuna yönelik çok güçlü birkaç yeni model yapmış onlar yeterli mi gelir acaba? O bilgisayarlara baktım geliştirilme imkanları daha cazip gibi geldi bana ya da toplama bir bilgisayar kurmak mı daha mantıklı olur? Eğer toplama yapmaksa seçmem gereken özellikler hakkında bir net liste verebilirseniz çok sevinirim. şimdiden teşekkürler, iyi çalışmalar ;)
M.Egemen Dönmez - Başkent Üniversitesi İç Mimarlık Ve Çevre Tasarımı

As no stream can rise higher than its source...
What you would have your buildings be?
Kullanıcı avatarı
egemendonmez
Üniversite Temsilcisi

Re: Acad, 3ds Max vb programlar için bilgisayar gereksinimi

Mesajgönderen Excellent » 04 Kas 2010 14:44

Merhaba öncelikle bilgisayarla sadece programlarımı çalıştırıcaksın yoksa yeni nesil oyunlarıda oynarım mı diyorsun ona karar vermen gerek. Bir de tabi her fiyata bilgisayar var. En iyisi bence Mac ama pahalı dersen dell derim oda pahalıysa sony bunları tavsiye etmemdeki sebep hem kaliteli hem ısınma problemleri hiç diyecek kadar az. Senin çalıştırıcağın max saglam bir program olduğu için bilgisayarı kastıracaktır. Bunun için iyi bir bilgisayara ihtiyaç var ben şu model olsun demeyeceğim ama laptop olması senin için avantaj olur. Çünkü okulada götürüp ordada çalışıcağın zamanlar olacak bu markalar olmuyorsa sonrasında toshiba yada hp alabilirsin bence.
"Ben sana bir elma versem, sen bana bir elma versen, bende bir elma, sende bir elma olur.
Ben sana bir bilgi versem, sen bana bir bilgi versen, bende iki BİLGİ, sende iki BİLGİ olur." CONFUCİUS
Excellent
Üniversite Temsilcisi

Mesajgönderen egemendonmez » 05 Kas 2010 01:10

Teşekkür ederim ilginiz için öncelikle, çok oyun peşinde koşan bi insan değilim o yüzden sadece bu programlar için 2. bir bilgisayara ihtiyaç duyucam.Şuan kullandığım Dell yeterince iyi zaten, işimi görüyor oyun bilgisayarı konusunu ortaya attım çünkü çok gelişmiş bi bilgisayar ve programları rahat kaldırıcağını düşündüm. Fiyat olarak pek düşüncem yok uygun olsun falan diye benim işimi görsün önemli olan o. Kasılmadan zorlanmadan çalışsın istiyorum bilgisayar o yüzden olması gerekenler listesini istemiştim ama Mac'lere bi bakarım tekrar teşekkür ederim yardımınız için. ;)
M.Egemen Dönmez - Başkent Üniversitesi İç Mimarlık Ve Çevre Tasarımı

As no stream can rise higher than its source...
What you would have your buildings be?
Kullanıcı avatarı
egemendonmez
Üniversite Temsilcisi

3ds Max Render, İşlemci, Anakart, RAM, ve Silikon Graphics

Mesajgönderen creator » 05 Kas 2010 20:37

Render alma işinde önemli olan bilgisayarın performansıdır. Bu performansın da belli kriterleri vardır. Öncelikle her şartta masaüstü bilgisayarlar render için daha avantajlıdır. Bunun nedeni kasanın daha geniş olması ve estetik kaygılardan çok makinanın işlevine, performansına ağırlık verilmesidir. Aynı fiyata alacağınız bir masaüstü bilgisayar ile laptop arasında dağlar kadar fark olacaktır. Masaüstünün ezici performansı kendini açıkça ortaya koyacaktır.

Satın alınacak masaüstü bilgisayarın da toplama olması en iyisidir. En son çıkan donanımları almak daha kolay olur. Fiyat bakımından da daha uygundur. İşlemci olarak intel’i tavsiye ederim. Amd işlemciler çabuk ısınıyor. Ama soğutucu takmayı düşünüyorsanız Amd iyi performans verir.

Bu 3d programlarında render alırken önemli olan bilgisayar parçaları vardır. İşlemci bu parçaların en önde gelenidir. Ne kadar iyi bir işlemciye sahipseniz render süresi o kadar kısalır. Eğer yüksek kalitede render almak isterseniz, bilgisayar çok kasacaktır. Hatta bilgisayarınızın performansı yetmediği zaman bilgisayar kilitlenir ve 3ds max otomatik olarak kapanır. Bunun için işlemcinizin iyi bir işlemci olması gerekir. Bunun yanında en can alıcı parçalardan işlemci kadar, hatta işlemciden de önemli diğer parça bilgisayarın RAMidir. Ne kadar yüksek miktarda RAM olursa render o derece kolay alınır. Tabi fazla miktarda RAM kullanabilmek için Ana karttaki slot sayısının yeterli olması gerekir. Sadece bununla da kalmaz, aynı zamanda fazla RAM takabilmek için bilgisayarda kullanılacak olan işletim sisteminin de bu RAMleri algılıyor olması şart. Vista 8gb a kadar belleği tanıyor diye duydum, ama emin değilim. Bilgisayar mağazasına sorduğumda öyle demişlerdi. Xp de ise 3gb diye biliyorum. Yani önemli olan ikinci nokta bellek miktarı ve bu bellek miktarını kaldırabilecek bir işletim sistemidir. Bellek demişken dual çalışan bellekler daha avantajlıdır. Tabi ana kartın da dual uyumlu olması gerekir. Bu iş için 2 adet ya da 4 adet bellek yani çift sayı bellek (2–4–6–8 vs. Gibi) kullanmak lazımdır. Böyle bir durumda bir bellek veriyi alır. Diğerine aktarır. Diğeri de bunu boşaltır. Doldurma işlemi ilk belleğe yüklenir. İşlenmiş veriyi de boşaltmak görevi de ikinci belleğe verilir. İşte bu gibi sistemler dual olarak çalışır.

Bu sistemlerde örnek olarak iki adet 1gb bellek taktığınız durumda belleklerden 4gb performans alırsınız. Laptoplarda ise bu özellik yoktu. Ama son zamanlarda çıkmış mıdır bilemiyorum. Bu anlattığımı anlattığım şekilde bilgisayarcıya anlatarak sorun. Çoğu bilgisayarcı da bunu bilmez. İşi bilen bir bilgisayarcıya gidin. Bellek de dual olacak ana kart da o özellikte olacak.

Üçüncü önemli nokta ise ekran kartıdır. O da ne kadar iyi olursa o derece performans alırsınız. Geri kalan donanımın bir önemi yoktur.

Mesela mac bilgisayarlarda kendi işletim sistemlerini veriyorlar. Bu sistem ne kadar RAMe yani belleğe kadar destekliyor onu araştırmanız gerekir.

Sırf render almak için tasarlanmış cihazlar da mevcuttur. Kendi içinde farklı sistemler bunlar. Biz 8gb Ramden bahsediyoruz ama bu sistemlerde 160gb gibi ram miktarları mevcut, nerdeyse büyük bir hard disk boyutlarında. İşlemcileri de normal bilgisayarların 120 katı falan. Mesela “Silikon Graphics” diye bir cihaz mevcut. Türkiye’de de sayılı miktarda, çok az var. Bu sistemler bizim 10 saatte aldığımız bir renderı birkaç dakika gibi kısa bir sürede alıyor. Şimdi diyebilirsiniz ki bu abartı sistemlerin ne gereği var diye;
Onu da şu şekilde özetleyebilirim;

Bu cihazlar çok fazla miktarda render almak için üretilmişlerdir. Mesela bir filmin patlama animasyonunu canlandırmak için çok sayıda ardışık render gerekmektedir. Eski film şeritlerinde 1 saniye süre için 24 adet film karesinin geçmesi gerekmektedir. Canlandırılacak animasyonlarda da 1 saniyelik sahne için 24 adet render gerekir ki; en basit 15 saniyelik bir sahne için 15x24 yani 360 adet render almak gerekir. Her bir renderın en az 10 saat zaman aldığını düşünürsek 3600 saat eder. Bu da yaklaşık olarak 150 gün gibi bir zamana karşılık gelir. Film yapımcıları da bu kadar süreyi bekleyemez doğal olarak. Onun için bu tür animasyon sahnelerinde bu cihazlar kullanılır. Bir de bu cihazları öyle herhangi birine rastgele satmazlar. “Kimsin nesin hangi amaçla kullanacaksın” gibi bir mülakata dâhil ederler. Çünkü bu cihazlar askeri amaçlarla da kullanılıyor. Neyse bu konunun çok detaylarına inmeye gerek yok. Bilgi amaçlı olsun diye açıklama yapma gereği duydum.

Render alma işinde bir başka yöntem ise birden çok bilgisayarın birbirine bağlanması durumu. Daha kısa sürede render almak için bu yöntem de kullanılanlar arasında. Yirmi, otuz, hatta daha fazla bilgisayar birbirine bağlanarak kısa sürede render almak mümkün olabiliyor. İnternette bir sitede görmüştüm hangi site olduğunu tam olarak hatırlayamıyorum. Yirmi dört adet bilgisayarı birbirine bağlamışlardı. Bu yöntem de kullanılanlar arasında ama mimarlık, iç mimarlık için bu kadarına gerek var mı tartışılır. Bir yapının veya bir binanın animasyonu yapıldığı zaman gerçekten etkileyici oluyor. Render işini fazla abartanlardan “Pantural” lakaplı Tural Seferoğlu’nun videolarına bakabilirsiniz. Kendisi Azerbaycanlı olup hukuk fakültesi öğrencisidir. Aylarca süren aşamalardan sonra elde ettiği animasyonlar mükemmel…

Umarım faydalı bir makale olmuştur.
TÜRKÇEMİZİ KURALLARINA UYGUN BİÇİMDE KULLANALIM...
Kullanıcı avatarı
creator
Site Admin

Mesajgönderen kerem » 21 Şub 2011 03:15

Güzel bir makale olmuş elinize sağlık... Şu an vistanın son sürümü sınırsız sayıda Ram destekliyor. Fakat şu günkü teknolojiyle bir anakartta maksimum altı slot mevcut her bir slota 4 gb ram takılsa toplam 24 gb ram elde etmiş olursunuz bu da renderda büyük artılar sağlayacaktır...
kerem
Üye

Re: Acad, 3ds Max için ekran kartı

Mesajgönderen aleko » 15 Mar 2012 21:01

Bilgisayarı render almak için veya oyun oynamak için alacaksanız mutlaka masaüstü bilgisayar alın. Laptoplar bu render işleri nedeniyle hasar görebiliyor. Dört saat süren renderlar aldım. Kimisi duruma göre 12 saat sürüyordu. En sonunda bir sabah laptopu açtığımda ekranın çalışmadığını gördüm. Tamire verdim. Anakartı yanmış dediler. Yeni laptop anakartı ise, neredeyse yeni bir laptop fiyatına. Anakartı da değiştiremiyorsunuz. Ama masaüstü bir bilgisayar olsaydı, hemen yeni bir anakart alır değiştirirdiniz. Zaten anakartın yanması gibi bir sorunlada kolay kolay karşılaşmazdınız. Bu nedenle siz siz olun render için masaüstünden şaşmayın. Dizüstünü ise sadece sunumlarda internete girmede vs. işlerde kullanın...

Üçüncü önemli nokta ise ekran kartıdır. O da ne kadar iyi olursa o derece performans alırsınız. Geri kalan donanımın bir önemi yoktur.

Ekran kartının önemi daha çok viewport ta oluyor. Yani modellediğiniz objeyi sağa sola döndürürken ve de poligonlarınız çok fazla ise size büyük kolaylık sağlıyor. Çok rahat bir şekilde modelinizi çevirebiliyorsunuz. Attığınız kaplamalar da anında görünüyor. Düşük bir ekran kartında bazı kaplamalar görünmeyebiliyor.
Ekran kartlarının render için de katkısı oluyor. Ancak ekran kartının ramini kullanıyorsunuz. Tabi bu durumun da bazı riskleri var. Onu da gözönünde bulundurmak gerek.
Kullanıcı avatarı
aleko
Üye

Dön İşletim Sistemleri ve Donanım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir