Microsoft Office'in Alternatifi

Bilgisayar donanımları ve işletim sistemleri hakkında herşey...

Moderatör: maglor

Microsoft Office'in Alternatifi

Mesajgönderen creator » 27 Nis 2013 18:44

Microsoft Office bilindiği üzere metin hazırlama, tablo oluşturma, tablolara formul atama gibi işlevleri olan bir programdır. Bu program ücretlidir ve hantal bir programdır. Bilgisayarda 700 megabayttan fazla yer kaplıyor. Böyle bir programa ücret ödemek bence mantıksız ve gereksiz. Her ne kadar yaygın ve kullanışlı bir program gibi görünse de, bu ücreti haketmiyor. Aslında Microsoft Office yaygın bir programmış gibi gösterilmeye çalışılıyor. Ve bu program gelenekselleşmiş bir hal alıyor.
Ancak Microsoft Office'in alternatifleri ücretsiz ve çok daha az yer kaplıyor. Kullanım açısından da Microsoft Office'den hiçbir farkı yok. Bu alternatiflerden en yaygın olanı Open Office programıdır. Open Office XP, vista, W7, W8, Linux, Pardus gibi işletim sistemlerinde sorunsuz olarak çalışıyor. Open Office 140 megabayt yer kaplıyor. Ayrıca başkalarından size gelen Microsoft'un word, excel, powerpoint dosyalarını hangi versiyon olursa olsun rahatça ve sorunsuz açabiliyor ve dosya üzerinde istediğiniz değişikliği yapabiliyorsunuz. Ücretsiz olması özellikle şirketler için büyük avantaj sağlıyor. Çünkü şirketler sürekli denetim altında kırık program kullanamazlar. Open Office'i tercih ederek Microsoft Office için para ödemek zorunda kalmazlar. İç mimarlıkta özellikle bu tür programlar metraj hesaplama işlerinde kullanılıyor. Excel de tablolar hazırlanıp formuller atanıyor. Çarpımlar sonucunda kesin hesaplar ortaya çıkıyor. Bu nedenle mimarlık, iç mimarlık firmalarının açık kaynak kodlu tamamen ücretsiz olan Open Office programını kullanması avantajlı olacaktır.
Nasıl Kullanıldığını öğrenmek için Open Office Kullanımı linkini inceleyebilirsiniz. Zaten Microsoft Office kullanabilen herkes Open Office uygulamasını kullanabilir. Programın Türkçe sürümü de bulunuyor. Şu an için OpenOffice-3.3.0 versiyonunun Türkçe sürümü bulunuyor.
TÜRKÇEMİZİ KURALLARINA UYGUN BİÇİMDE KULLANALIM...
Kullanıcı avatarı
creator
Site Admin

Re: Microsoft Office'in Alternatifi

Mesajgönderen aleko » 02 May 2013 11:17

Programı kurdum güzel bir program. Bildiğimiz word excelden hiçbir farkı yok. Ancak imla denetimi için zemberek eklentisini kurmak gerekiyor. Kurulumu da oldukça basit. İnternette nasıl kurulacağı anlatılıyor.
Kullanıcı avatarı
aleko
Üye

Dön İşletim Sistemleri ve Donanım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir