İç Mimarlık Öğrencilerine Özel Burs

Öğrencilerin gördükleri eğitim hakkında yorum yapabilecekleri ve kendi aralarında fikir alışverişinde bulunabilecekleri bölüm...

Moderatör: maglor

burs??

Mesajgönderen kubillian » 01 Eki 2008 12:05

Arkadaşlar 3. seneye geçtim çukurovada okuyorum kardeşim bu sene hatay biyoloji bölümünü kazandı çok zor durumdayız... Ben kendi masraflarıma zor yetişiyorum. Sadece öğrenim ve katkı almaktayım... Bulabileceğim burslar neler ya da siz yardımcı olabilir misiniz?
ya hayat ta bir FPS ise
kubillian
Üye

Re: İç Mimarlık Öğrencilerine Özel Burs

Mesajgönderen zmç2903 » 02 Ağu 2010 23:14

Kesinlikle çok önemli bir konu bu. Ben de iç mimarlık öğrencisiyim ve okumakta gerçekten zorlanmaya başladım. Masraflar bitmek bilmiyor ve genelde oraya giden öğrencilerin maddi durumları çok iyi. Hocalarımızda bunu bildiği için pekte müsamma göstermiyorlar teslimlerimiz söhler den aşağı olmuyor sadece teslim için 60 lira kağıda veriyoruz bunun markörü maketi kaplaması yapışkanı derken geçen dönem final teslimim 400 lirayı aştı ve ben bu teslim için sömestre den itibaren para biriktirmeye başlamıştım. Başvurduğum burslar dan yanıt gelmiyor çünkü emekli memur çocuğuyum bi evimiz arabamız var 2 emekli maaşımızda ama kimse sormuyor bu gelirler varda gideriniz ne diye babam karaciğer nakli geçirdi sadece kontrolleri filmleri ilaçları ayda 400 lirayı buluyor devlet aşısının sadece 1.sini karşılıyor babam senede 4 kere oluyor bu aşıyı ve fiyatı 550 lira hadi onların bi kısmı dönüyor özel diyetleri haftalık kırmızı eti meyvesi derken...... kısaca derdimiz bitmiyor birde ben burs alamazken üniversitemizden sınıfımızda burs alan arkadaşın 550 liralık bursun tamamıyla kendine saat alması biz adaletsiz bi dünyada yaşamaya mahkumuz dedirtiyor. teşekkürler..
zmç2903
Üye

Mesajgönderen Bengisu » 12 Eki 2010 10:04

Konu harika bir konu ama her zaman oldugu gibi devamı olmayan bir konuşma olmuş bunun için yapılması gerekenler aslında ortada mimarlar odasına falan gidilip mimarlık iç mimarlık okuyan öğrencilerin çektiği zorlukları ciddi bir şekilde konuşmak lazım eger ikna edilirlerse ciddi anlamda bize öncü olabilirler.Bu arada bir arkadaş örgütlenmek kelmesinin kullanmış aslında yanlış bir kullanım değil çünkü bu (eğer yapılırsa ) çalışmanın adı tam da örgütlenmek. Bir şekilde tüm iç mimarlık bölümlerinin öğrencileri birbiriyle irtibat haline olmalı en azından birkaç sözcü olmalı tüm illerdeki öğrencilerin sesinin duyurmak amaç. Özel burs veren birçok yer var evet ve ben bir çok da başvuru yaptım fakat hiç bir yer amanın bu adam iç mimarlık okuyormuş deyip de özel bir inceleme içine girmiyor. Özel burs aramaktan ziyade devletin bölümlere bunun için ödeme çıkarması gerekir. Okulumuzda malzeme depomuz olsa kötü mü olur. Girip ordan ihtiyacı olanlar alsa... Ben mesela şimdi perşembe gününe çok önemli bi proje teslimi yapacağım jüriye çıkacağım fakat cebimdeki parayı malzemeye yatırdığım için yemek yemekde dahi sıkıntı çekiyorum. Aile bi yere kadar destek olabiliyor... Şimdi ben ne yapmalıyım. Hangi hoca sınıfa gelip de çocuklar siz bu paftaları hazırlıyorsunuz ama paranız yetiyor mu diye soruyor. Ne kadar kaliteli kağıt, malzeme kullanırsanız o kadar hoşlarına gidiyor. Dediğim gibi bu konu bence sadece burda konuşulmayla kalmamalı. Eğer benim gibi düşünen varsa lütfen irtibata geçelim... Cevaplarınızı dört gözle bekliyorum.
Bengisu
Üye

Mesajgönderen creator » 12 Eki 2010 14:25

Konunun iç mimarlar odasının toplantısında gündeme getirilmesi gerekiyor. İç mimarlar odasının öyle aylık yüksek miktarlarda burs verecek gücü henüz yok bunun nedeni ise üye sayısının çok fazla olmaması. Ama burs yerine şöyle bir durum söz konusu olabilir. İç mimarlar odası tarafından belirli ederlerde alışveriş kuponu bastırırlır. Bu alışveriş kuponları anlaşmalı kırtasiyelerde harcanır. 100tl lik kuponu sodexho gibi 20tl 10tl gibi çekler şeklinde öğrenciye verirsiniz anlaşmalı kırtasiyeler de bu kupon karşılığında malzeme satar. Eğer öğrencinin eline nakit olarak 100tl verirseniz. Direkt başka işlere harcanabilir.

Sodexho için de amaç aynıdır. Firmalar çalışanlarına sadece gıda malzemesi satın alabileceği sodexho kuponları verir. Çalışanlar ise bu kuponlarla sadece yemek alabildiklerinden aç kalmazlar. Dolayısıyla iş verimi kaybı yaşanmaz. Ama diğer türlü şirket kupon yerine nakit para verirse; çalışan, bunu kredi kartı borcuna yatırır veya başka bir yere harcar, öğün yemeğinden feragat edebilir. Dolayısıyla işyerinde çalışan elemanın verimi düşer. İşte patronlar da çalışanlarını bu yöntem ile motive eder. Her zaman yüksek verim alır. Bu şekilde bir yöntem ile öğrencilerin kırtasiye masraflarının bir bölümü karşılanabilir.
TÜRKÇEMİZİ KURALLARINA UYGUN BİÇİMDE KULLANALIM...
Kullanıcı avatarı
creator
Site Admin

Mesajgönderen Bengisu » 16 Eki 2010 06:10

Önerin güzel... Ben direk odanın bir çözüm bulmasından ziyade bize el ayak olmaları açısından söylemiştim aslında.Ama böylesi daha mantıklı geldi bana. Bir şekilde odayla konusmalı, durumlarımızı anlatmalı önerilerimizi sunmalıyız.
Bengisu
Üye

Mesajgönderen Excellent » 23 Eki 2010 01:39

Bende bu konunun çok önemli olduğu kanısındayım ülkemizde okumaya gerçekten devletten şanslı olanlar dışında destek yok bunun içinde özel kurumlara çok iş düşüyor.Tabiki bir şekilde adımızı duyurarak iç mimarlık odasından birşey beklemeyin bence çünkü şuan ülkemizdeki mimarların %50'den fazlası iç mimarlık yapıyor zaten bizim odamız bunu engelleyemiyor nasıl öğrencilere burs versin kendi okulumdan biliyorum iş adamları burslar veriyor ama her dönem senden transkriptini istiyor derslerin düşerse bursu kesiyor bence biz burdan birlik olup ihtiyacı olan arkadaşlarımız için gerekli mercilere başvuruda bulunabiliriz yada bir buluşma ayarlayıp oturup bu ve buna benzer bizim geleceğimizi etkiliyecek konular hakkında çözüm üretelim benim düşüncelerim bu yönde.
"Ben sana bir elma versem, sen bana bir elma versen, bende bir elma, sende bir elma olur.
Ben sana bir bilgi versem, sen bana bir bilgi versen, bende iki BİLGİ, sende iki BİLGİ olur." CONFUCİUS
Excellent
Üniversite Temsilcisi

Önceki

Dön Öğrenciler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir