Hangi Alan?

Öğrencilerin gördükleri eğitim hakkında yorum yapabilecekleri ve kendi aralarında fikir alışverişinde bulunabilecekleri bölüm...

Moderatör: maglor

Öğrenciler Hangi Alana Yönelmeyi Düşünüyorsunuz?

Yapı
2
33%
Mobilya
3
50%
Peyzaj
1
17%
Resterasyon
0
Oy yok

Toplam oy : 6

Hangi Alan?

Mesajgönderen buggy » 22 Nis 2007 01:17

Evet ben mobilya üzerine yogunlaşmak istiyorum.. Tabi digerlerinde de çalışmalar yapmak isterim. Ama uzmanlık alanı olarak mobilya.
En son buggy tarafından 12 Kas 2008 18:00 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
buggy
Üye

Mesajgönderen intes » 22 Nis 2007 14:16

Bir iç mimarın bu alanların hepsinde yetkin olması gerek. ama benim tercihimde mobilya. peyzaj daha farklı bir boyut :)
Kullanıcı avatarı
intes
Üniversite Temsilcisi

Mesajgönderen m-lt-m » 22 Nis 2007 14:31

sanırım yapı derken mekan tasarımını kastettin arkadaşım eğer öyleyse ben mekan tasarımı üzerine uzmanlaşmak isterim çünkü mekan tasarımı bana göre hem daha geniş bir alanı kapsıyor hemde daha eğlenceli geliyor:)
m-lt-m
Üye

Mesajgönderen buggy » 23 Nis 2007 12:21

Yapı derken hem iç mekan anlamında hem de mimari anlamda diyorum.. Çünkü şu anda bu 4 dalında egitimini alıyoruz. Belki peyzaja tam inemiyoruz ama ona da yönelmek istenilirse bizden geçiş olabilir. Özellikle yapı falan. Ama yapıyı iç mekan olarak da düşünebilirsiniz.
En son buggy tarafından 12 Kas 2008 17:32 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
buggy
Üye

Mesajgönderen maglor » 11 May 2007 13:18

bütün alanların da dersini alıyoruz ama sınırlı olduğumuz alanlar var tabiki
mobilya üzerine ister istemez mekan tasarlarken yoğunlaşışıyo zaten mobilya olmadan da olmaz...
mekan tasarladığın zaman bir mekana tasarlayacağın mobilyanında konsepti bbelirleniyor...

hepsi bizim işimiz:D
iç mi mimar yoksa iç mimar

Resim
Kullanıcı avatarı
maglor
Moderatör

Mesajgönderen creator » 11 May 2007 17:53

Bu konuda hemfikiriz maglor. Mekan tasarlarken donatıları da biz tasarlıyoruz. Herşeyden önce mekanı hissettiren en önemli unsur donatılardır. İstanbul gezisinde Nova adında mobilya üreten bir tesisi gezdik. Fakat orada üretilen mobilyalar, bir şirketin Türkiye'deki bütün bayilerinin mobilyaları olup o firmanın konseptini ifade edecek şekilde üretilen mobilyalardı. Gittiğimizde Turkcell'in mağaza donatıları üretiliyordu.

Bu firma aynı zamanda Aziz Sarıyer'in mobilyalarını da üretiyordu...

Fakat seri imalatta uzmanlaşmak ta farklı bir alan. Basit çözümler düşük maliyet ve hızlı üretim tekniklerinde uzmanlaşmak da ayrı bir dal.
Herkes Aziz Sarıyer'in donatılarını alabilecek durumda değildir.
Herkes Aziz Sarıyer'in donatılarını alabilecek durumda ise Aziz Sarıyer, Aziz Sarıyer değildir.
Seri imalat düşük maliyet de farklı bir uzmanlık alanıdır. Gözardı etmemek gerekir.
TÜRKÇEMİZİ KURALLARINA UYGUN BİÇİMDE KULLANALIM...
Kullanıcı avatarı
creator
Site Admin

Mesajgönderen maglor » 27 May 2007 00:54

orası öle onu tabiki göz ardı etiycez ama
genelde düşündüğümüz zaman
mekana göre tasarım bence çok önemli insan
kendi mekanına daha önce hgiç bi yerde olmamış bişey tasarlanmasını ister en azından ben öyle düşünüyorum

bu yüzden şimdi bile yaptığım bütün projelerde her mekanın ayrı mobilyasını çiziyorum

o mekanı mobilyalarada yansıtıyorum
bi yerde kullandığım mobilyayayı başka tasarlardığım mekanda kullanmıyorum...
iç mi mimar yoksa iç mimar

Resim
Kullanıcı avatarı
maglor
Moderatör

Mesajgönderen peignoir » 11 Eyl 2007 19:22

bana kalırsa iç mimarlık tamamen yapıdan kastımız olan mekan tasarımından ibarettir. elbette dalları arasında branş kazanılabilecek bölümler olacaktır lakin mekan tasarımına hükmetmiş bir iç mimar kanımca hayal gücüne bağlı olarak herşeyin üstesinden gelebilir..
peignoir
Üye

Mesajgönderen creator » 13 Eyl 2007 19:57

Söz konusu olan şey tasarımdır. Bence bir iç mimar kendi alanıyla ilgili olsun olmasın herşeyi tasarlayabilir. Ama tasarlayabilir. Tasarım üretmenin yarısıdır. Somut olmayan tasarım sadece tasarım olarak kalır. Yapılan tasarım üretime geçmediği sürece iyi bir tasarım olarak kalır. Ama nesnel anlamda birşey ifade etmez.
Yakın bir tanıdığım kendisi endüstriel tasarımcıdır. Çok güzel bir şişe tasarımı yaptı. Fakat onu üretebilecek kalıp yapılamadı. Dolayısıyla üretime geçilemedi. O nedenle tasarımın üretime geçilebilmesi için Belirli bir alana yönelip O alanda profesyonelleşmek gerekir... Tasarımı üretime geçirebilecek en ince detayları çözümlemek kaçınılmazdır.
Mevlana der ki : Ne kadar iyi bilirsen bil söylediklerin karşındakinin anlayabildiği kadardır...
Biz de iç mimarlar olarak ne kadar iyi tasarım yaparsak yapalım tasarımlarımız üretebildiğimiz ölçüde başkalarına aktarılır ve anlam kazanır...
TÜRKÇEMİZİ KURALLARINA UYGUN BİÇİMDE KULLANALIM...
Kullanıcı avatarı
creator
Site Admin

Mesajgönderen tugba_kültür » 10 Şub 2008 00:07

bir içmimarın bu seçeneklerin hepsini bilmesi lasım
kendisini her konuda geliştirmesi lasım diye düşünüyorum.
tugba_kültür
Üye

Sonraki

Dön Öğrenciler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 11 misafir