Sunum Teknikleri

Öğrencilerin gördükleri eğitim hakkında yorum yapabilecekleri ve kendi aralarında fikir alışverişinde bulunabilecekleri bölüm...

Moderatör: maglor

Sunum Teknikleri

Mesajgönderen Buket » 28 Eki 2008 22:59

Selam,
İçmimarlık okuyorum. İçmimarlık sunum teknikleriyle ilgili bir ödev hazırlamam gerekiyor. Detaylı bilgi ve örnekler bulmam gerekiyor. Yardımcı olabilirmisiniz...
Buket
Üye

Mesajgönderen maglor » 29 Eki 2008 15:06

Merhaba arkadasim,

Sunum bizim meslegimizde en önemli unsurdur, ne kadar iyi yaparsan yap tasarimlarini, iyi anlatamadiktan sonra bir ise yaramaz, bu durumda kendi kafana yatan sunumlari anlatmalisin, mutlaka üc boyut calismasi göstermelisin, ben özellikle kendim icin söyleyim, simdiye kadar maalesef arastirma yapmadim sunum teknikleri konusunda ama kendi acimdam gayet basariliydim bu konuda... Benim tarzim ise her sunumda farkliydi, bir pazarlamaci gibi insanlarin isteklerini, o anda anlayabileceksin, tasarimla oyun oynayacaksin, kendi icine sinen noktalari özellikle vurgulayacaksin, göz yanilgilari olusmasini saglayacaksin... Bu benim tarzimdi ve her zaman bu konuda basarili oldum..
el cizimi mutlaka sunumda cok önemli, ama el cizimlerinin yaninda bilgisayar ila yapilmis sunumlari kullanmalisin---
iç mi mimar yoksa iç mimar

Resim
Kullanıcı avatarı
maglor
Moderatör

Mesajgönderen Buket » 29 Eki 2008 16:54

Öncelikle teşekkürler cevap için. Sunum teknikleri örneklerine ihtiyacım var şu anda, sunum hazırlama aşamasına değiliz daha. Bir sunum nasıl yapılır, hangi teknikler kullanılır. Bunları örneklemememizi istediler. Bu örnekler neler olmalı. Örneğin yarışma projelerinde nasıl sunumlar yapılmış, bunların örnekleri gibi..
Buket
Üye

Mesajgönderen creator » 29 Eki 2008 18:30

Üç boyutlu anlatımlar oldukça önemlidir. Mekanın kolay bir biçimde algılanmasına yardımcı olur. Ama kesitler de mekanı ifade eden unsurlardır. Kesitleri renklendirmek size mekanınızı anlatmada yardımcı olacaktır. Mesela kesitlerde bir masa varsa o masanın önünde, o masayı kullanan bir insan formunun görünümü veya o masada kullanılan ve görünüşünden de çok rahat anlaşılabilecek objeleri kesite dahil edebilirsiniz. Bunlar bilgisayar monitörü, mutfak masasında duran bir meyve sepeti olabilir.
Üç boyutlu anlatım derken Eric Owen Moss'un bir sözünü hatırlatayım. Sadece bir resim veya bir perspektif mekanı anlatmaya algılatmaya yetmez. Onun etrafında dolaşmak size mekanı hissettirir. Verdiği konferansta bu sözü söyledikten sonra bize yapmış olduğu bir çalışmasının bilgisayarda hazırlatılmış animasyonunu izletti. Tabi bu da görülmeye değerdi.
TÜRKÇEMİZİ KURALLARINA UYGUN BİÇİMDE KULLANALIM...
Kullanıcı avatarı
creator
Site Admin

Mesajgönderen Buket » 29 Eki 2008 18:45

Anlattıklarınız çok güzel. Yararlı oldu benim için. Sunum örneklerini nasıl bulabilirim?
Buket
Üye

Mesajgönderen maglor » 30 Eki 2008 18:46

:) Rica ederiz, biz seni anladik :D yardim asamasinda bulunduk. Bundan sonrasi senin arama teknigine bagli, sana söyledigimiz yöntemleri anlatan arastirmalar yapabilirsin mesela... Bunlarda googlede bir hayli mevcut...
iç mi mimar yoksa iç mimar

Resim
Kullanıcı avatarı
maglor
Moderatör

Dön Öğrenciler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir