Edward Maya & Levent Yüksel ZALİM

Müzik hakkında herşey buraya...

Moderatör: maglor

Edward Maya & Levent Yüksel ZALİM

Mesajgönderen creator » 29 Tem 2010 22:44

Televizyon kanallarını gezerken bir klip rast geldi. Müziği hoş ve bir yerlerden tanıdık geliyor. Düşünüyorum ama bir türlü bulamıyorum. Şarkı bittiğinde yazan tek şey Edward Maya Stereo Love. Besteyi mırıldanırken Levent Yüksel’in Zalim isimli şarkısı dilime dolanıyor.

Şu sıralar beğeniyle dinlenen Edward Maya’nın “Stereo Love” isimli parçasının bestesi, Levent Yüksel’in “Zalim” İsimli şarkısının bestesi ile aynı değil mi?
Durum açıkça ortada “Zalim” şarkısının bestesinden alıntı yapılmış ve biraz ritim eklenerek şarkı albümdeki yerini almış. Almış almasına da; başkalarının bestesini bir isim bile belirtmekten aciz bir biçimde almış olması, hırsızlıkla eşdeğerdir.

Sanatta özgünlük olması gerekmez mi? Her sanatçı birbirinin bestesini alarak sanat yapacak olduktan sonra sanatın ne anlamı kalır? Tamamen başka bir sanatçının bestesini de kesinlikle alamaz demiyorum ama en azından bir isim belirtseydi. Klipin sonunda bestecinin adını belirtseydi, fena mı ederdi?

Levent Yüksel’in “Zalim” parçasının bestecisini merak ettiğinizi duyar gibi oluyorum. Besteci Azeri kökenli Eldar Mansurov. Yani bestesinden alıntı yapılan sanatçı bu kişi. Levent Yüksel’in “Zalim” klibinde klipin başında ve sonunda adı yazıyor. Bu şarkıyı Sezen Aksu da seslendirmişti. Her iki sanatçının da yorumları birbirinden güzel. Ama Edward Maya’nın yaptığı tamamen beste hırsızlığı, onun için buradan Edward’a sesleniyorum;
Zalim, senin Allah’ın Yok mu? :?: 8)
TÜRKÇEMİZİ KURALLARINA UYGUN BİÇİMDE KULLANALIM...
Kullanıcı avatarı
creator
Site Admin
 
Mesajlar: 1008
Kayıt: 18 Şub 2007 13:56
Konum: İSTANBUL

Re: Edward Maya & Levent Yüksel ZALİM

Mesajgönderen Buket » 01 Ağu 2010 15:05

Her müzik birbirne benzer,abartmışsınız bence aradaki benzerliği.
Buket
Üye
 
Mesajlar: 14
Kayıt: 29 Nis 2008 00:11

Re: Edward Maya & Levent Yüksel ZALİM

Mesajgönderen creator » 01 Ağu 2010 16:13

Başka forumlarda ve klipin yayınlandığı video sitelerinde de bestenin aynı olduğundan bahsediliyor. Daha doğrusu parçanın nakarat kısmından alıntı yapılmış. Aradaki benzerlik açıkça ortada. Yabancı sanatçılar her türlü müziği dinliyorlar. Ve dinledikleri müziklerden sentez yapmaları kaçınılmaz. Bunu şuradan anlıyoruz;

Ricky Martin ile yapılan bir röportajdan Ricky Martin'in Türkiye'ye geldiğinde arabesk müzik ile tanıştığını ve çok sayıda arabesk albüm satın alıp dinlediğini belirttiğini, biliyoruz. Elbette bütün sanatçılar farklı ülkelerin kendine has müziklerini dinlemektedirler ve bunlardan etkilenmektedirler. Hatta bazen farkında olmadan alıntılar yapabilmektedirler. Tasarımda da bu iş böyledir. Şu an kimse tamamen(%100) özgün bir tasarım oluşturamaz. Bundan sonraki tasarımlar şu ana kadar yapılanların bir sentezi olacaktır. Bu durum teknolojiye paralel olarak değişkenlik gösterir. Teknoloji ilerledikçe malzemenin verdiği olanaklar çerçevesinde tasarımda özgünlük artacaktır. Tasarımlar sentez olmaktan uzaklaşacaktır.
İsterseniz video sitelerinden "bulgarian music" şeklinde bir arama yaparsanız müziklerin Türkiye'dekilerden farksız olduğunu göreceksiniz.
TÜRKÇEMİZİ KURALLARINA UYGUN BİÇİMDE KULLANALIM...
Kullanıcı avatarı
creator
Site Admin
 
Mesajlar: 1008
Kayıt: 18 Şub 2007 13:56
Konum: İSTANBUL

Re: Edward Maya & Levent Yüksel ZALİM

Mesajgönderen dryzn » 18 Ağu 2010 01:16

Bilhassa latinler Türkiye'ye geldiğinde, aşık veyselden mutlaka etkileniyorlar. Satriani, Ricardo Moyano, Carlo Domeniconi...
dryzn
Üye
 
Mesajlar: 2
Kayıt: 14 Ağu 2010 12:16


Dön Müzik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir

cron