Autocad Kursu Önerileri

Bu bölümde yeni konu başlığı açarak autocad ile ilgili sorularınızı sorabilir,sorulan sorulara aynı başlık altında cevap verebilir,autocad ile ilgili kaynak aktarımı yapabilir, hemen her projede kullanılan çizimleri paylaşabilirsiniz..

Moderatör: maglor

Autocad Kursu Önerileri

Mesajgönderen ecece » 17 Haz 2008 16:18

Bende kurs arastıranlar arasındayım. Sizin gibi birçok kişi bana evde öğren dedi ama ben kısa zamanda öğrenmek istiyorum. Evde oturup çizmeden çizim ilerlemez bu bir gercek fakat ben kendime çok güvenemiyorum çok uzun sürebilir öğrenmem. 1 ay kadar daha İstanbul da kalacağım. Bu süre içinde 3dmax de öğrenmek istiyorum. Çok mu abartıyorum çok kararsızım ne olur bana fikir verin. :( Kurs arastırdım 3d max için 1 ay da öğreten kurs var. Ama bildiğim kadarıyla autocad bilmeden 3d max zor olur. Gercekten bir mimar görüşüne ihtiyacım var. Yardımcı olursanız çok sevinirim.
ecece
Üye

Mesajgönderen creator » 17 Haz 2008 21:20

Autocad programında 10-15 komutu bilseniz, mimari iç mimari anlamda 2 boyutlu olarak çizemeyeceğiniz şey yoktur. 3ds max programı da 1 ayda öğrenilmez ama temel bilgiler alınabilir. Bu programı yani 3ds max'i aceleye getirmeyin kurs ile iyice pazarlığınızı yapın. Yani öğrenme garantiniz olsun. Bilemediğiniz bir şeyi kurs bitiminden sonrasında dahi sorabilecekmisiniz bu da önemli tabi. Biraz max'i de öğrenip gitseniz iyi olur. Kimi kurslar anlamasın bi daha kursa gelsin diye, sağ el ile sol kulağı göstererek anlatıyor. Yani dikkatli olunması lazım.
Autocad için de diyeceklerim şunlardır. Bir yerden mimari bir plan bulun ve aynısını autocad ile çizmeye çalışın. Yapamadıklarınızı bunun gibi forumlarda sorarak çok rahat öğrenirsiniz.
TÜRKÇEMİZİ KURALLARINA UYGUN BİÇİMDE KULLANALIM...
Kullanıcı avatarı
creator
Site Admin

Mesajgönderen ecece » 18 Haz 2008 15:31

Çok tesekkürler...3dmax kursu haftanın 5 günü saat 10 ile 2 arası olduğundan 4 hafta sürmesi mantıklı gekdi. Kışın arastırdığım kurslar da haftanın 2 günü olup 3 ay sürdüğünden gayet mantıklı geldi 20 ders olup 1 ayda bitmesi...Dediğiniz gibi o zaman autocadi evde karıştırayım ben..Sonra max için baslayayım...Dün autocad için kitapta baktım...Gazi kitapevi idi sanırım ya da gazi yayınları tam hatırlamıyorum bu yayın tanıtım cdsi ile veriyor.Birde bu sitede gördüğüm alfa yayınları vardfı. Hangisini almamı önerirsiniz?
Max için sıfırdan başlamak nasıl sizce işime yaramaz mı onu tam anlayamadım?
ecece
Üye

Mesajgönderen creator » 18 Haz 2008 17:57

Ben autocad programını kitaptan öğrenmedim. Biraz karıştırdım bilemediklerimi de arkadaşlarıma sorarak öğrendim. Autocad için kitap almanızı önermem buna da gerek yok zaten. İnternette videolu anlatıma kadar her türlü doküman mevcut.
Hem videolu anlatımla daha iyi öğrenilir.
Max için de aynı durum geçerli ama max programını kursa gitmeden öğrenmek zor olur. Etrafında bilen birileri varsa biraz bişeyler öğrenip kursa gitseniz daha iyi olur. Yukarıda belirttiğim gibi kimi kurslar temel bilgileri verir. Sonrasında işimi yaptım der gider. Yani bu durum da önemli.
TÜRKÇEMİZİ KURALLARINA UYGUN BİÇİMDE KULLANALIM...
Kullanıcı avatarı
creator
Site Admin

Mesajgönderen ecece » 21 Haz 2008 19:41

yine ben :)kursla herseyi konuştum.6 ay garantileri varmış..tekrar kursa gelebiliyormuşum.ya da anlamadığım yerler için sorabiliyormuşum.pazartesi denemek için max e başlayacağım sadece bakıcağım bakalım nasıl gidecek
ecece
Üye

Mesajgönderen janhancock » 27 Haz 2008 18:04

bende bir bilgi eklemek isterim toplumda autocad bilmeden 3dsmax çok zordur gibi bir inanış mevcut.bu yanlış bilgilere inanmayalım.autocad 2 boyutlu vektörel bir programdır.3dsmax ise bambaşka bir boyut olan 3 boyutun temelleri üzerine kuruludur.ve ikisi arasındaki en büyük fark ise şöyle söylenebilir; autocadde menüleri öğrenerek hangi araç ne işe yarıyor bunları bilerek birşeyler ortaya cıkarabilirsin.ancak 3dsmax de bütün komutların ne işe yaradığını öğrenseniz bile ortaya bişey cıkaramayabilirsiniz.çünkü max de 3 boyutlu görebilme yeteneği olması şartı vardır.perspektif kurallarının bilinmesi,kısacası bir programdan cok maxe 3 boyutlu bir yaşam diyebiliriz. bu yaşamı çözemeyenler komutları çözse bile bir sonuc elde edemiyorlar bu yüzden ;) kısaca autocad bilmeden max öğrenilmez diye bişey yok,max öğrenmesi kolay bir işte degildir.şu bilgiyide eklemek isterim.max bir sanattır.sanat kurslarda öğretilmez.Örnek; gitar kursuna 100 kişi katılır içlerinden 1-2 kişi 10 parmak kullanarak adeta gitarı konusturur.buda bir yetenektir.diğerlerinin çalamaması kursun kötü olmasından değil bu işin yetenek temelleri üzerine kurulu olmasındandır.herkez şarkıcı olamaz.vede herkez 3 boyutlu göremez.görme zorunlugu yoktur..iyi günler .
Kullanıcı avatarı
janhancock
Üye

Mesajgönderen maglor » 28 Haz 2008 00:36

Merhaba arkadasim, fikir paylasimin icin tesekkürler ama öncelikle forum kurallarindan en dikkatli oldugumuz konuya deginerek cevabima baslamak istiyorum, forumda en cok dikkat ettigimiz konu Türkce kurallarina uygun yazi azmaktir, buna dikkat etmeni rica ediyorum...
Cevabima gelince, bir kere 3d max bir sanat degildir, insanlar hic bir sey bilmese bile hatta kendi calissa bile maxi ögrenebilir, belirli komutlari girdikten sonra yapilmayacak bir is yoktur, autocad ise max programinin bir nevi baslangici diyebiliriz, ama dedigin gibi bir sarti yoktur, ama max ögrenilmez diye bir duruma sokamayiz. Acikcasi ben cok ihtiyac duymuyorum ama duyan ve ögrenmek arkadaslara zor olmadigini aksine gayret göstererek her türlü max cizimi yapabileceklerini söylemek istiyorum...

Kisisel nacizane fikirlerim...

Saygilar...
iç mi mimar yoksa iç mimar

Resim
Kullanıcı avatarı
maglor
Moderatör

Mesajgönderen janhancock » 28 Haz 2008 03:30

maglor yazdı:Merhaba arkadasim, fikir paylasimin icin tesekkürler ama öncelikle forum kurallarindan en dikkatli oldugumuz konuya deginerek cevabima baslamak istiyorum, forumda en cok dikkat ettigimiz konu Türkce kurallarina uygun yazi azmaktir, buna dikkat etmeni rica ediyorum...
Cevabima gelince, bir kere 3d max bir sanat degildir, insanlar hic bir sey bilmese bile hatta kendi calissa bile maxi ögrenebilir, belirli komutlari girdikten sonra yapilmayacak bir is yoktur, autocad ise max programinin bir nevi baslangici diyebiliriz, ama dedigin gibi bir sarti yoktur, ama max ögrenilmez diye bir duruma sokamayiz. Acikcasi ben cok ihtiyac duymuyorum ama duyan ve ögrenmek arkadaslara zor olmadigini aksine gayret göstererek her türlü max cizimi yapabileceklerini söylemek istiyorum...

Kisisel nacizane fikirlerim...

Saygilar...

Teşekkür ederim uyarıların için.Bende bir uyarıda bulunmak istiyorum.Öncelikle 3dsmax programının 3d max ismiyle yanlış yazılması uygun değildir.Programımızın ismi 3dsmax'dir.İnsanlar hiç bişey bilmese max 'in komutlarını öğrenebilir.Belli komutları var işte ordan bas yap gibi bir basitliği olmadığına emin olabilirsin.Zaten ilgi duymamanda sanırım uğraşmaktan sıkıldığın içindir.Çünkü Bir iç mimarın 3 boyuta ihtiyaç duymaması gerçekten şaşırtıcı ..Zaten Yukarıdaki yazımı dikkatlice okursan orada insanlar max'i öğrenemez boşuna uğraşmassınlar gibi bir cümlem olmadı..max'i öğrenmesinin kolay olmadığını ve komutları öğrenilse bile ortaya bişeyler çıkamayabilme ihtimali olduğunu söyledim.Bunun nedenlerini yukarıda iyice anlattığıma inanıyorum.Autocad programı maxin başlangıcı diyemessin.Çünkü hiç bir alakası yok...o halde photosopta autocadin başlangıcı freehand ps nin vs..Hiç bir programın birbiriyle bağlantısı yoktur.Hepsi ayrı algoritmada çalışır..İstersem önce maxi öğrenirim sonra autocadi..bir başlangıcı olsaydı ben maxi şimdi bilmiyordum.çünkü autocadi maxten sonra öğrendim.Kendi yaşamışlığım olmasa bu kadar yazmıyacağım..Max öğrenilmez gibi bir durumada sokmadım.Öğrenilse bile herkesin ortaya iş çıkarabilmesi anlamına gelmez diyorum...Sanırım çevrende 3dsmax kullanan kişilerle karşılaşmadın.Sadece bu işi yaparak ne kadar paralar kazanan insanlar var.Eğerki dediğin gibi bişey söz konusu olsaydı;herkes kursa gider max öğrenir hayatını kurtarırdı.İç mimarlığın temelinde zaten 3 boyut vardır.Senin pek fazla ihtiyaç duymaman beni şaşırttı.Bu işte 3 boyut altın kuraldır.Sunumlar 3 boyutlu olarak sunumlar halinde veriliyor artık.Eskiden El çizimleri Suluboyo Pastel boya..Şimdi ise Gerçekçi Sunumlarla olmayan şeyler varmış gibi gösterilebiliyor.Bir Villayı Yapıyorsun Filimini izliyorsun içinde dışında geziyorsun gerçek bir film gibi..Ama ortada villa felan yok sadece bilgisayar ürünü..Böyle bir güç ile Eksikler Hatalar Ne kadar Çabuk giderilir düşünmek gereklidir.Bunun ne kadar büyük bir güç ve büyük bir sektör oldugunu görmek gerekir.Maxi herkez öğrenir gibi yada ben ihtiyaç bile duymadım gibi aşağılamalara maruz kalacak bir konumda değildir...İyi Günler..
Kullanıcı avatarı
janhancock
Üye

Mesajgönderen maglor » 28 Haz 2008 19:17

Saygilar, arkadasim güzel bir tartisma ortami actigin icin tesekkür ediyorum, ama tekrar rica ediyorum, Türkce kuralarina gercekten biraz dikkat et, bu konuyu kurallar kismindan okursan sevinirim, fazla girmek istemiyorum o kisima, asil konuya gecelim, arkadasim ben max i asagilamiyorum, iyi bir seydir, o programi bulani tebrik ediyorum, ama diyorum ki ben sana hala simdiye kadar hic ihtiyac duymadim duymak zorunda degilim ben üc boyut cizmiyorum ya da buna benzer programlar kullanmiyorum demiyorum, gerek duymadim, duymuyorumda, maxi ögrenip hayatini kurtaran arkadaslarda var zaten gercekten ögrenmeyi isteyen herkes ögrenir, diger programlara gelince, hic bir program nerdeyse hicbirinden bagimsiz degildir, her biri bir digerine bakilarak gelistirilen programlardir...

Ayrica da cok sasirma, ben her türlü tasarimlarimi, gercekte olmayan ama olacak sey olarak sunabilirim, belki duymussundur okulunda belki duyarsin beni yakinda...
...

Saygilar...
iç mi mimar yoksa iç mimar

Resim
Kullanıcı avatarı
maglor
Moderatör

Mesajgönderen janhancock » 29 Haz 2008 01:00

maglor yazdı:Saygilar, arkadasim güzel bir tartisma ortami actigin icin tesekkür ediyorum, ama tekrar rica ediyorum, Türkce kuralarina gercekten biraz dikkat et, bu konuyu kurallar kismindan okursan sevinirim, fazla girmek istemiyorum o kisima, asil konuya gecelim, arkadasim ben max i asagilamiyorum, iyi bir seydir, o programi bulani tebrik ediyorum, ama diyorum ki ben sana hala simdiye kadar hic ihtiyac duymadim duymak zorunda degilim ben üc boyut cizmiyorum ya da buna benzer programlar kullanmiyorum demiyorum, gerek duymadim, duymuyorumda, maxi ögrenip hayatini kurtaran arkadaslarda var zaten gercekten ögrenmeyi isteyen herkes ögrenir, diger programlara gelince, hic bir program nerdeyse hicbirinden bagimsiz degildir, her biri bir digerine bakilarak gelistirilen programlardir...

Ayrica da cok sasirma, ben her türlü tasarimlarimi, gercekte olmayan ama olacak sey olarak sunabilirim, belki duymussundur okulunda belki duyarsin beni yakinda...
...

Saygilar...

Rica ederim.Ancak her mesajımdan sonra türkçe kuralları konusunda uyarı alıyorum.Acaba bu yanlışları nerelerde kullanıyorum öğrenebilirmiyim?Ben türkçeyi gayet güzel kullanıp kurallarınada uyduğumu düşünüyorum.Yanlışımı söylerseniz bende düzeltirim.Ancak çok nadir yapılan noktadan sonra büyük harfi unutma yanlışımı söylüyorsanız sizce mantıklımı? Sitede kullanıcı sayısı çok az olduğunu farkettim.Hatta bir forum konusundada bu tartışılmış.. sayının az olması acaba sizin kullanıcılara bu kadar yüklenmeniz olabilirmi? Burasının artık bir edebiyat forumu olduğunu düşünmeye başlamadan önce ya bu türkçe çılgınlığı sona ermeli yada nerelerde yanlış yaptığım bana söylenmeli.iyi günler.(bu arada kişisel iletini okudum türkçe klavye alıp işletim sisteminden giriş dilini türkçe seçmek çok zor değildir bu konuya bu kadar saplanmış bir kişi için)
Kullanıcı avatarı
janhancock
Üye

Sonraki

Dön Autocad

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir