Polyester ve alçı maket başarısı

Bu bölümde üyeler maket model yapım teknikleri ile ilgili fikir alışverişinde bulunabilirler...

Moderatör: maglor

Polyester ve alçı maket başarısı

Mesajgönderen mert2999 » 14 Eyl 2010 13:08

Selam arkadaşlar. :) İlk sene iç mimariye giriş dersine İtalyan bir hocamız giriyordu.Alessandro Artizzu diye.Hocamız türkçe bilmiyor, asistan bize tercumanlık yapıyordu.Final ödevimize 2 metrekarelik bir yaşam alanı istedi bizden.Yaşam alanı dediysek öyle içinde buzdolabı tv fln istemiyor.Özgürce davranabileceğiniz, kimsenin sizi rahatsız edemeyeceği farklı bir alan? 1/20 bir maket istedi.Derslerde slaytlarda bize çok uçuk önrekler göstermişti hocamız.ama arkadaşlarım hemen hepsi sıradan odalar yapmaya karar verdiler.Kartondan odalar yapıp camlara perdeler fln asmışlar :lol: ben farklı bişi olmasını istiordum hep ama azda zamanım kalmıştı. Eskimo evleri tarzında yada harran evleri gibi (iskisinn arası) skeçler çalıştım.Oval bi yapı, maket zor olcak die düşünüordm.Alçı kullanmaya karar verdim.Teslime bir gün kala fellik fellik kalıp aradım ve koçtaşta tam istedğim tarzda bir saksı buldum.Son gün alçı işine başlayıp bitirdim.Ertesi gün teslime gittim.Hoca daha gelmemişti.Herkes odacıklarını getirmiş, bide skeçler dosyalar hazırlamışlar, benim elimde bir tek alç maket, oda hala çok hafif nemli :D herkes bu ne olum kesin çaktın fln diyor.ilk ben götürdüm juriye, hocamız koydu önüne maketi, evirdi çevirdi, nasıl terliyorum :lol: bna baktı gördü terlediğimi güldü bi, baktı kaldırmya çalıştı ( maket alçı olduğu için 15 kg yaklaşık ) sonra bu farklı olmuş hoşuma gitti dmesinmi :D ama çok ağır bna bi çare bulup sergiye çıkaralım diyince ben iyice rahatladım zaten.Ne dosya ne skeç istedi adam :D Dersten A ile geçtim.Hocamız yazın gelde şu maketi polyesterle kaplayalım dedi bna.Okullar kapanınca gittim birlikte polyester çalıştık.Çok kullanışlı bir malzeme.Alçı maketin iki tarafını kapladık önce, ikiside kuruduktan sonra ayırdık alçıdan ve tekrar birleştirdik.Şu an kabası bitmiş durumda.Eğer bu tarz bir ödev alırsanız, ödevinizn farklı olması açısından kullanmanızı şiddetle tavsiye ederim.Yanlız öncesinde polyesteri satın aldığınız yere sorun sertleştiriciyi falan kaç ölçek kullanmanız gerektiğini.Mümkünse daha önce malzemeyi kullanmış biriyle çalışın. :wink: :wink:
mert2999
Üye

Dön Maket Model Yapım Teknikleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 19 misafir