1/20 ölçekte proje renklendirme

Bu bölümde iç mimarlık öğrencileri iç mimari proje dersleriyle ilgili projelerini sunabilir ve fikir alışverişinde bulunabilirler...

Moderatör: maglor

1/20 ölçekte proje renklendirme

Mesajgönderen T-Cetveli » 19 Oca 2009 16:49

Arkadaslar1/20 ölçkete bir mağaza projem var bunu renklendirmem lazım ne tür boya kullanmalıyım nasıl kullanmalıyım v.s... Engin tecrübelerinizi acilen bekliyorum. Teşekkürler...
T-Cetveli
Üye

Mesajgönderen kerem » 19 Oca 2009 18:56

Dostum proje hakkında biraz bilgi verebilir misin? Yani rapido ile mi çizdin, bilgisayar çıktısı mı aldın? Kullandığın kağıdın çeşidi nedir?
kerem
Üye

Mesajgönderen T-Cetveli » 19 Oca 2009 23:14

Rapido ile kağıtta çakma şöhler. :)
Fazla kaliteli degil şöhler kadar olmasada boya tutuyor.

1/20 ölçekte ayakkabı mağazası.
T-Cetveli
Üye

Mesajgönderen kerem » 20 Oca 2009 01:36

Şöhler üzerine marker iyi gidiyor, tekniğini iyi bilmek lazım ama. Cetvel ile ard arda çizmek gerekiyor. Proje paftası üzerinde şerit şerit laminat parke gibi duruyor. Bunun tekniği bu şekilde ve fazla çaba gerektiriyor. Bu şekilde yapılmış bir proje paftası bulabilirsem fotoğrafını eklerim buraya. Temiz bir biçimde yapıldığında çok şık duruyor.

Bir diğer yöntem ise toz boya tekniği bu yöntemde kuruboya tozu kullanılıyor. Kalemtraş yardımı ile veya maket bıçağı ile kuruboya ucundaki renkli kısım toz hale getirilip bu toza pamuk batırılır. Ve boya uygulanacak pafta yüzeyindeki kısmın dışına taşırmadan uygulanmalıdır. Bu yöntemle ayrıca gölge verilmesi gereken yerlere de tonlama ile gölge verilerek daha gerçekçi bir sunum tekniği meydana getirilmiş olur.

Direkt olarak da kuruboya kullanılabilir ama yavaş ve dikkatli olunmalıdır. Sert kalem hareketlerinden kaçınılmalıdır. Keskin ve sert çizgiler oluşması önlenmelidir. Bu yöntemleri uygulamadan önce mutlaka aynı türden kağıt müsvette üzerinde, yöntemler el alışkanlığı olması açısından denenmelidir.

Başka bir renklendirme tekniği ise kolaj tekniğidir. Makette kullanılacak olan renklerdeki fon kartonları veya asetetlar kesilerek plan ve kesit üzerine yapıştırılır. Ama bu tekniği pek tavsiye etmem. Çok etkileyici olmuyor.

Suluboya da kullanılan yöntemler arasında ama daha önce hiç denemedim. Kullanan birisini ve uygulanış yöntemini görmedim. Ama yapılan çalışmaları gördüm. Gerçekten güzel çalışmalar ortaya çıkarılabiliyor. Ama nasıl yapıldığı konusunda herhangi bir fikrim yok. O nedenle bu yöntem hakkında ayrıntılı bilgi veremeyeceğim.

Kolay gelsin... :)
kerem
Üye

Mesajgönderen T-Cetveli » 20 Oca 2009 12:58

Sağolasın kardeş. Geçen juride dekan projeleri görünce dehşete düşmüş. :D Ve boyamaları tinerli pamuklarla yapmamamızı önermişti. Çizik atarak boyama tekniği kulağa hoş geliyor ama daha önce hiç yapmadım. Kuru boya ile mi yapılıyor ?
T-Cetveli
Üye

Mesajgönderen kerem » 20 Oca 2009 13:56

Marker adı verilen kalemlerle yapılıyor bu teknik. Japon bir firma olan kuretake firması üretiyor, markası bu heralde üzerinde böyle yazıyor. Mimarlık iç mimarlık malzemeleri satan kırtasiyelerde bulunur. Bir tanesi 6-7 lira ama İstanbul'da Ankara'da daha ucuza bulunur herealde. Kalemin iki tarafında uç bulunuyor birisi ince birisi kalın büyük alanları kalın olan uçla boyarsın, ufak alanları da ince uçla boyarsın. Yapı itibari ile boardmarker ı andıran bir kalem yani alkol bazlı. Cetveli uzun olan yönde tutup birbine paralel bir şekilde tararsın. Her çizgi tamamlandığında cetveli biraz aşağıya kaydırarak diğer çizgiyi çizersin. Ama çizgiler arasında boşluk kalmasın. Birbirine paralel çektiğin çizgiler 7mm kalınlıkta olur. Kalemin kalın ucu yaklaşık olarak 7mm. İşte bunun 2mm lik kısmı üst üste gelebilir. Göz kararı ayarlarsın. Yatay olarak uzun yönde çizdiğin çizgilerin de yekpare olmasına gerek yoktur. Yani parça parça olur. Ama bu yöntemi kullanmadan önce mutlaka aynı türden kağıt üzerinde denemelisin. Hatta denediklerinin fotoğrafını çekip buraya ekleyebilirsin.
kerem
Üye

Mesajgönderen kerem » 20 Oca 2009 16:16

Marker kalemleri ile boyanmış örnek proje paftası...

http://img520.imageshack.us/img520/8762/dscn1381re9.jpg
İç mimari proje pafta örneği. Konut projesi örneği.
kerem
Üye

Mesajgönderen sg » 21 Oca 2009 16:43

Scholler üzerine japon markası olan copic kalemler(marker) en iyi sonucu verecektir. Tekniği bilmen gerekir yoksa kötü sonuçlar elde edebilirsin. Sadece copic kalemler kullanılması yetmiyor toz pastel ve kuru kalemde kullanman gerekebilir. İç mimarlıktan yeni mezun oldum projelerimizi elle boyuyorduk bu konuda sana yardımcı olabilirim.
sg
Üye

Mesajgönderen bebek » 13 Şub 2009 01:57

Şüphesiz elde render için en iyi sonucu marker veriyor ama porfesyonelce yapıldığında. Suluboya ya da kuruboya resim-iş eğitim dersindeymiş gibi gösterebiliyor bazen. Bana çok profesyonelce gözüken renderlar olarak gözükmüyorlar nedense.
Markerla render yapmak da gerçekten tecrübe gerektirir. En azında biraz çalışma. Ayrıca arkadaşlarımın bahsettiği copic marka gayet kalitelidirler ama başlangıç için gayet masraflı olurlar. Hayatın boyunca marker kullancağını düşünüyorsan epey bir parana kıyıp alman gerek. Birçok yöntem var markerla render için. Senin gözüne güzel geleni ve elinin daha yatkın olanı kendin belirleyip çalışırsan daha başarılı olur bence.
bebek
Üniversite Temsilcisi

Mesajgönderen T-Cetveli » 16 Şub 2009 20:19

kerem yazdı:Marker kalemleri ile boyanmış örnek proje paftası...

http://img520.imageshack.us/img520/8762/dscn1381re9.jpg
İç mimari proje pafta örneği. Konut projesi örneği.

Teşekkürler. Pc çizimlerinde hangi program kullanılmış?
T-Cetveli
Üye

Sonraki

Dön İç Mimari Projeler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir