İç Mimarlık ve Mimarlık?

Yüksek lisans doktora eğitimi ile ilgili tüm konular bu başlık altında toplanabilir.

Moderatör: maglor

İç Mimarlık ve Mimarlık?

Mesajgönderen Zeky » 16 Nis 2008 21:46

Arkadaşlar az önce baktım yeditepe üniversitesine mimarlık fakültesinde iç mimarlık yok güzel sanatlar fakültesinde. Peki yeditepe üniversiteli arkadaşlar nasıl çift anadal programında mimarlık yapabiliyor? Kaldı ki mimar olmak istede değişemezse kendi fakültesinden değil. Bir açıklama yaparsanız sevinirim bu olayı bir türlü çözemedim mimarlarla bir farkımız yok aynı fakültede değiliz aynı isme bile sahip olmamıza rağmen..!
Kullanıcı avatarı
Zeky
Üye

Mesajgönderen black-gry-white » 19 Nis 2008 21:46

Evet farklı fakültelerdeyiz.Sürekli bir birleşme söylentisi var ama nezaman gerçekleşir meçhul.Her neyse bu bizim üniversitemizin bize sağladığı bir güzellik diyelim her üniversitede bu yok. bizde bu fırsat bize verilmiş madem değerlendirelim dedik.olay bundan ibaret yani. dediler madem bu kadar ortak dersimiz var alın size güzellik :D
YeDiTePe ÜnİvErSiTeSi iÇmİmArLıK
black-gry-white
Üniversite Temsilcisi

Mesajgönderen Zeky » 20 Nis 2008 12:29

Ben derslerinize baktim bir iki ders farklı hepsi bu. Kaçtane ders var yani... Ne güzelliği yaptılar size?
Kullanıcı avatarı
Zeky
Üye

Mesajgönderen black-gry-white » 20 Nis 2008 15:25

Öncelikle biz ordaki proje derslerinide alıyoruz yani hem kendi proje derslerimiz hem mimarlık bölümü proje derslerimiz oluyor. Bunun yanında mimarlığın esasları diye bir ders var onu almak zorundayız( fundamentals of architecture), ayrıca kent planlama tarihi var bunu almak zorundayız, betonarme var çelik var eğer içmimarlık bölümünde seçmeli ders olarak statik okumadıysan mimarlıkta statik okumak zorundasın statik dersini vermeden betonarme ve çelik derslerini alamıyorsun.matematik var.topoğrafya var var da var yani :D sana neden garip geldi içmimarlık mimarlık arasındaki bu çiftanadal mevzusu anlayamadım açıkçası.Evet bunu birçok üniversite yapmıyor ama neden bizimki yadırgandı anlamadım.Sonuç da birbirinden çok da ayrı olmayan meslek grupları bunlar (içmimarlık ve mimarlık) Bence bir gariplik yok bu işte ama :roll:
black-gry-white
Üniversite Temsilcisi

Mesajgönderen Zeky » 21 Nis 2008 12:43

Madem farkı yok neden ayrı fakültedeler??? Sorun ve soru bu kardeşim...
Kullanıcı avatarı
Zeky
Üye

Mesajgönderen black-gry-white » 22 Nis 2008 13:25

Çünkü üniversite kurulurken içmimarlık bölümüne yetenek sınavıyla girildiği için ve bu gibi bölümlerde güzel sanatlar fakültesinde olduğu için bizim bölümümüzde şuan orada.Ancak dediğim gibi eğer binalarda atölye yeterliliği sağlanabilirse mimarlık ve içmimarlık bölümlerini birleştirecekler.Aynı çatı altına giricez.Şuanda bu biraz imkansız görünüyor.Çünkü mimarlık fakültesi mühendisliklerle aynı binayı paylaşıyor ve bize o binada yer yok. Açıkçası bizim fakültemizde de onlara yer yok ki zaten onların güzel sanatlar fakültesine taşınması nasıl olur bilmem tartışılır bir konu.Yani böyle.
black-gry-white
Üniversite Temsilcisi

Mesajgönderen Zeky » 22 Nis 2008 17:48

Gerekli cevap alınmıştır... Çok basit nedenler bunlar bence. Bilgi için teşekkürler...
Kullanıcı avatarı
Zeky
Üye

Mesajgönderen hil » 05 Şub 2009 12:40

İçimi kararttınız yani sonuçta iç mimarlık da güzel bir meslek ben öyle her zaman çizim falan istemiyorum. İç mimarlıkta hiç değilse tasarlıyorsun sanırım aldığım bilgilere göre o kadar çok çizim yapılmıyormuş iç mimarlıkta.
hil
Üye

Mesajgönderen Angela20 » 06 Şub 2009 23:56

İç mimarlıkta çizim olmadan ilerlemek zor,evet bir sürü bilgisayar programı var fakat kağıt üzerinde bir şeyi tasarlayıp çizemedikten sonra tasarımcı oldum demen çok zor bence.Zamanla ve çalışarak geliştirilebilecek bir şey çizim yeteneği,sabırlı olmak gerek.
Angela20
Üye

Mesajgönderen intes » 08 Şub 2009 17:53

hil yazdı:İçimi kararttınız yani sonuçta iç mimarlık da güzel bir meslek ben öyle her zaman çizim falan istemiyorum. İç mimarlıkta hiç değilse tasarlıyorsun sanırım aldığım bilgilere göre o kadar çok çizim yapılmıyormuş iç mimarlıkta.

Çizim istemiyorsan eğer bence içmimarlıktan vazgeç derim. Biraz komik olmuş o kadar çok çizim yapılmıyormuş demek. Proje teslimlerinde 70*100 kağıtlara en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş detaylar, kesitler, vaziyet planları vs.. teslim ediyoruz.
Özetle gayet çizim, tasarım isteyen oldukça zor ama bir o kadar da keyifli bir bölüm.
Kullanıcı avatarı
intes
Üniversite Temsilcisi

Sonraki

Dön Akademik Kariyer

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir