İç mimarlık hazırlık

İç mimarlık eğitimi almak isteyenler merak ettiklerini bu bölümde sorabilirler...

Moderatör: maglor

Mesajgönderen bebek » 21 Ağu 2008 11:10

Hiçbir yer için kayırma var diye kesin bir şey söyleyemezsin. Ama yıllardır ortada dolaşan bazı dedikodular ve sınav sonuçları var. giren herkes de torpilli değildir herhalde. Benim şahit olduğum başka bir şey var ki bir arkadaşaım tiyatrodan yetenek sınavına girecekti. Bazı yüksek rütbeler sen sınava gir gerisi halledilir gibi bir cevap verdi. Ama bu öğrenciyle birebir interaktif şekilde yapılan bir sınav. Öğrencinin performansını görüyorsunuz ve anında notunu veriyorsunuz. Ama resimde böyle değil. Sınavda çizdiğiniz kağıdın bir köşesine adınız yazılıyor ve o bölüm katlanıyor. Yani değerlendirme sırasında sizin adınız görülmüyor. Bütün çizimler bir platforma konduktan sonra aralarında seçim yapılıyor ve belirlendikten sonra isimler açılıyor. Değerlendirmeyi yapan da bir kişi değil zaten, torpiliniz varsa hepsinden torpilli olmanız gerek ve sizin adınız açılmadan çiziminizinden sizi tanıyabilmeleri gerek. -Ki bu size ne kadar mümkün gelir bilmiyorum. O yüzden torpil mevzularına takılmayın. Öyle bir olay varsa bile 50 kişiden 2si ya da 3üdür. Ki hiçbir üniversiteye böyle bir damga vurmak istemem. Bu yüzden her şey sizin elinizde. Torpilmiş kayırmaymış bunun gibi şeylere takılmayın.

Bunun dışında en azından bir kursu ziyaret edip bilgi alabilirsiniz. Orada neler yapılıyor neler çiziliyor bakıp kendinize ona göre bir rota çizebilirsiniz. Maddi imkanım yok demişsin, söyleyeceğim diğer şey ise kursa gidecek maddi imkanı bulamıyorsa aileniz sizi üniversitede nasıl okutabilecek?Çünkü güzel sanatlarda ve iç mimarlıkta okuyan biri olarak normal bir psikoloji ya da bilgisayar mühendisi öğrencisi değilsiniz ki. Maketler için sürekli malzeme almanız gerekiyor ve bunlar sarf malzeme oluyor. Üzgünüm, sizi kırmak istemem ama aileniz geleceğinizi düşünüyorsa kurs paranızı gözden çıkarmalı.
bebek
Üniversite Temsilcisi

Mesajgönderen Pedrosa » 21 Ağu 2008 12:56

Bu kayırma olayları gerçekten kafamı karıştırıyordu,söylediklerinizle birazda olsa rahatladım teşekkür ederim.
Kurs konusu ise anladığım kadarıyla gerçekten gerekli herhalde.Cevaplarınız için çok teşekkür ederim.Maddi imkanı ben kendim oluşturabileceğime inanıyorum.Önümde engel teşkil edecek herşeyin üstesinden geleceğime inanıyorum.
Tekrar teşekkür ederim ..
Pedrosa
Üye

Mesajgönderen maglor » 21 Ağu 2008 14:18

Merhaba arkadasim, torpil var diyen de yalan söyler yok diyende onu kimse bilemez bazi kisiler sans eseri o gün iyi cezebiliyor yada o günkü jurinin degerlendirme tutumuna baglidir, 5 sene önce bu okulu kazandim gecen sene bitirinceye kadarda he sene sinavlarda görev aldim, modellik yaptim, kazanamaz dediklerim kazanamadi ve kazanirsin dediklerim kazandi, tutuma ve duruma baglidir, söyle bisey olabilir ki artik bu Türkiyede gayet normal bir dekanin yada rektörün alternatifi olma olasiligi yüksektir, ha yapan yapar yapmayan yapmaz ama ben dekanimizi gayet iyi taniyorum ve adam kayirma üzerine düsüncesi olmayan hocalarimizdan birisidir hakedenin hakettigi yerde olmasini düsünenlerden biridir.. Hiç bir sinav degerlendirmesi kagitlari acarak yapilmaz degerlendirme yapildiktan sonra bunlar acilir, ha su olabilir mesela ben bu sinav sistemlerini biliyorum ve sinava girmeden önce ögrenci yetistiriyorum sirf ona adayarak kisa zamanda da olsa ögrenciyi gelistirebilirim... Ama bu demek degildir ki yetenegi olan birisini gececek eger senin yetenegin varsa öncelik sensin cizimin yada düsüncen ne kadar farkliysa girme olasiligin okadar yüksek... Bende Akdenize girmeden önce 4 üniversitede sinava girdim ama hic birinde baraji gecemedim ama cizdiklerimin belkide en kötüsünü Akdenizde cizdim o seneki jurinin istedigi duruma baglidir...

Kendinize güvenin adam kayirma lafini kendinizden uzak tutup calisma azmini devreye sokun...
iç mi mimar yoksa iç mimar

Resim
Kullanıcı avatarı
maglor
Moderatör

Mesajgönderen Pedrosa » 21 Ağu 2008 22:49

Doğru aslında bencede saçmaydı ama o eğilimde konuşmalar olunca insan ister istemez etkisinde kalıyor.
Bunun gibi ufak ayrıntıları düşünmek bile saçma.Bencede yeteneği olan,kendine güvenen,azimli ve hırslı olan kişinin karşısında kimse duramaz.
Bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim ..
Pedrosa
Üye

pedrosa yetenek sınavına bu sene girdim.

Mesajgönderen power » 22 Ağu 2008 17:37

pedrosa güzel sanatlar sınavları bazen anlaşılmaz oluyormuş.Şimdi dediğim gibi 3.ve son aşamamın sonucunu bekliyorum.Söylemeden edemiyeceğim sınavları son yılları n en sıcak günlerine koyup ve bizi klimasız ortamda 1 saat bırakıp komplo kurduklarını düşünüyorum :lol:
En son power tarafından 07 Eyl 2008 18:31 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
power
Üye

Mesajgönderen maglor » 22 Ağu 2008 20:31

Arkadasim, o sinavlarin 4 yil canli sahidi bir yilda deneyerek tecrübeli sahidiyim, güzel sanatlar sinavini dedigim gibi o zamanki hocalarin durumuna kalmis, ayni kurstaysan arkadasinla torpili olup olmadigini bilmen lazim, bunlara cok takilmayin... onun disinda Antalya zaten cok sicak bir sehrimizdir bunu bilmeyen var mi? ben o sicaklarda hic kipirdamadan boncuk concuk terledigimi bilirim... Bahane bulmak herzaman kolaydir... :)
iç mi mimar yoksa iç mimar

Resim
Kullanıcı avatarı
maglor
Moderatör

Mesajgönderen Pedrosa » 22 Ağu 2008 21:38

Power;komplo hakkında sana katılıyorum.Gerçektende öyle o sıcakta birde klimasız ortamda :? Allah herkese kolaylık versin,ben dahil. :) Torpil olayına gelince herkez emeğinin karşılığını alır bence,yeterki hedefine ulaşmak için yeterli çabayı göstersin .. :wink: Herkes kazanmak için elinden gelenin en iyisini yapar ve hakeden kazanır.Bu iş böyle olur bence ..
Power sana 3. aşamada başarılar diliyorum ..
Pedrosa
Üye

Önceki

Dön İç mimarlık eğitimi almak isteyenler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 22 misafir