Hacettepe İç Mimarlık Hakkında

İç mimarlık eğitimi almak isteyenler merak ettiklerini bu bölümde sorabilirler...

Moderatör: maglor

Hacettepe İç Mimarlık Hakkında

Mesajgönderen Laely » 16 Tem 2008 21:14

(Klavyemde turkce karakterler olmadigini belirtmek isterim oncelikle.) Cok ozur dilerim eminim bu konu bircok yerde daha acilmistir, beni mazur gorun. Bu sene OSS 'ye girdim ve guzel bir puan aldim. Kafamda Hacettepe ic mimarlik ve cevre tasarimi bolumu var ve rahatlikla giriyorum. Cizim konularinda da yetenekli sayilirim. İngilizce, Fransizca dillerim var ve dil ogrenmeye de yatkinim. Ancak ailem fazla idealist oldugumu,benim bu bolume giderek puanimi ve kendimi harcayacagimi, is bulmak konusunda zorluk cekecegimi dusunuyor. ( isletme-hukuk isteyen klasik bir aile) Acaba gercekten bu meslekte yukselmek, tatmin edici bir basariya ulasmak mumkun mudur? Onlari ikna etmek, rahatlatmak icin ne soyleyebilirim?
Simdiden cevaplariniz icin tesekkurler.
Laely
Üye

Mesajgönderen black-gry-white » 19 Tem 2008 00:24

İçmimarlığın daha ne zaman ciddiye alınacağını çok merak ediyorum doğrusu. Arkadaşım öncelikle bu işte çok iyi başarılar sağlamış içmimarlar da var ama para kazanamayan bir kısımda var. Eğer sen bu mesleği hakkını vererek yapıcaksan emin ol ki iş bulamama gibi bir zorluk yaşamazsın. Çünkü Türkiye de içmimar gereksinimi daha yeni kavranmakta ve bizde kendimizi kabullendirmenin savaşını vermekteyiz. Ama emin ol ki şu an bir doktora bir avukata bir mühendise ne kadar ihtiyaç duyuluyosa Türkiye yakın gelecekte bu çok değil bir içmimara da gereksinim duyacaktır. Bir turizim yapısında bizsiz bir yapı tamamlanamaz mimar sadece ben varım diyemez. Çünkü artık yapıların iç mekan tasarımlarından içmimar sorumludur.bu bir hastane binasıda olur bir konutta olur ticari bir binada olur. artık biz bu yapıların iç mekanlarından sorumlu kişilerizdir. Bunun hukuki işlemleri de devam etmektedir. Ailenin bu konuda seçeneği sana bırakmasını beklerdim.Sonuçta gelecekteki yaşam senin hayatım senin hayallerin onların değil. Eğer gerçekten içmimar olmak istiyorsan ailenle bu konuda biraz atışıcaksın. :roll: Herkes doktor öğretmen mühendis olacak diye bir şart yok bu dünyada. Seçim senin ya kendi istediğin bölümde zevkle okursun ya da ailenin seçtiği bir bölümde zorla okursun belki de sonra o bölümü beğenmeyip tekrar sınavlara falan girmek zorunda kalırsın.
En son black-gry-white tarafından 20 Tem 2008 21:25 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
YeDiTePe ÜnİvErSiTeSi iÇmİmArLıK
black-gry-white
Üniversite Temsilcisi

Cok tesekkurler.

Mesajgönderen Laely » 19 Tem 2008 13:57

Cevabiniz icin cok tesekkur ederim. Sanirim ben de ayni saflarda yer alip ic mimarligi savunmaya baslayacagim. Umarim kabul ettirebilirim. Ilginiz icin tesekkurler.
Laely
Üye

Mesajgönderen buildyourfuture.now » 29 Tem 2008 05:33

Aynen Laely'nin anlattığı durumu yaşıyorum şu an, EA-2 328 puan aldım. Açıkçası Ankara'da öğrencilik yapmak bana pek iç açıcı gelmiyor (İzmir ya da İstanbul'a göre) fakat bu mesleği gerçekten istediğimi düşünüyorum; AutoCAD çalışmaya başladım bile, makine müh.deki arkadaşlar sağolsun :) Ama kafamda hala soru işaretleri var; mesela bir iç mimarlık öğrencisi yan dal yaparak mimarlık okuyabilir mi? Hangi dersleri alır? Yabancı dilin iş bulmadaki getirisi nedir, olmazsa olmaz mıdır yoksa olsa da olur olmasa da olur mudur? Mezun olduktan sonra iş bulma olasılıklarının düşük olduğu sağda solda söyleniyor, bunu biliyoruz ve ben Hava Harp Okulu'ndan ayrılmış biri olarak bir daha bırakabileceğimi düşünerek (en azından kafamı kurcalayan bir nokta kalmamalı) bir yere gidemem ve ileride işsiz kalmak demek benim için ciddi bir problem, doğal olarak. Mesela sizler nerelerde çalışıyorsunuz, hangi firmalarda? Ne kadar maaş alıyorsunuz?, vs. Bunlardan bahsedebilir misiniz ya da bir şekilde iletişime geçebilir miyiz bu konuyu konuşmak için? Mimarlık / İç Mimarlık'ta okuyan arkadaşların da yardımları olabilir ama ben daha çok bu işi şu an icra etmekte olan insanlarla konuşmak istiyorum. Teşekkürler.
buildyourfuture.now
Üye

Mesajgönderen black-gry-white » 29 Tem 2008 19:47

Ben birkaç soruna cevap vereyim bazı üniversitelerde içmimarlıkta okuyan öğrenciler mimarlıkta yandal da yapabilir çiftanadal da yapabilir. Ben şuan yeditepe üniversitesindeyim ve çiftanadal yapıyorum. Bunun gibi diğer üniversiteleri araştırabilirsiniz. İş konusuna gelince daha önceki arkadaşa dediğim gibi bu kişinin kendisinde bitiyor bence mezun olunca iş bulup bulamamak. Biz öğrenciyken bile şuanda kendimizi kabullendirtiyoruz. Mezun olanlar niye yapamasın. Yabancı dil her meslekte olduğu gibi içmimarlıkta da bence çok önemli özellikle yurtdışı bağlantılı çalışmak istersen ilerde. Üniversitelerde verilen dersleride herhangi bir ünv. 'nin web sitesinden ders içerikleriyle ilgili geniş bilgi alabilirsin.
YeDiTePe ÜnİvErSiTeSi iÇmİmArLıK
black-gry-white
Üniversite Temsilcisi

Mesajgönderen Angela20 » 29 Tem 2008 20:31

Benim daha önce sorduğum tüm soruları siz de sormuşsunuz,iç mimarlık hakkında o kadar çok şey söyleniyorki insan ister istemez tereddüt ediyor malesef. Ama bence en başarılı olacağınız meslek severek yaptığınız meslektir. Yalnız dikkat ettim puanlara,328,329 falan var hep,siz hepiniz girerseniz ben giremeyeceğim galiba,benimki 325 :( :( :(
Angela20
Üye

Mesajgönderen Laely » 30 Tem 2008 20:31

Peki Hacettepe'nin İc mimarlık cevre tasarımı bölümünde cift anadal mevcut mudur acaba? Kendi sitesinden böyle bir bilgi edinenemedim ama..
Laely
Üye

Mesajgönderen creator » 30 Tem 2008 23:14

Büyük ihtimalle vardır. Fakat en sağlıklı bilgilere üniversitenin kendi web sitesinden ulaşabilirsiniz. Çift anadal yapmak oldukça zordur. Ama yapılamayacak ta birşey değildir. İç mimarlıktan makina mühendisliği ile birlikte bile çift anadal yapılabilir. Tabi önemli olan gidilecek olan üniversitenin yönetmeliği. tabi bölümün hangi fakulteye bağlı olduğu da önemli.
TÜRKÇEMİZİ KURALLARINA UYGUN BİÇİMDE KULLANALIM...
Kullanıcı avatarı
creator
Site Admin

Mesajgönderen Laely » 31 Tem 2008 00:04

Hacettepe'de güzel sanatlar fakültesine baglı bu bölüm. Ve evet ben de baktım resmi sitelerine ama pek birsey bulamadım. Belki de bakmayı becerememisimdir. Hacettepe'de okuyan bir arkadas yardımcı olabilirse sevinirim.
Laely
Üye

Mesajgönderen G!zEw » 01 Ağu 2008 21:11

Hacettepe iç mimari ve çevre tasarımında okumak için özel yetenek sınavına giriliyor mu?
G!zEw
Üye

Sonraki

Dön İç mimarlık eğitimi almak isteyenler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 10 misafir