Özel Yetenek Sınavı İle İç Mimarlığa Giriş Hakkında Sorular

İç mimarlık eğitimi almak isteyenler merak ettiklerini bu bölümde sorabilirler...

Moderatör: maglor

Özel Yetenek Sınavı İle İç Mimarlığa Giriş Hakkında Sorular

Mesajgönderen _cAnDy_ » 01 Tem 2008 23:24

Öncelikle forumunuzun ne kadar yararlı olduğunu belirtmek isterim. Bir süredir soru-cevaplarınızı, yorumlarınızı okumaktayım.Cevapları netlik kazanmayan bazı sorularım olacaktı, yardımcı olursanız sevinirim..
•Özel yetenek sınavlarına katılım ücretlidir denmiş diğer sayfalarda. Ücreti ne kadardır ve her üniversitede aynı mıdır? Bu ücret üniversiteye mi yatırılmaktadır?
•Sınava katılım için sınav tarihinden önce ilgili üniversiteye şahsen başvurmak mı gerekir, yoksa telefondan da çözülebilir mi?
•Yeterli puan (Baraj puanı) alındığı takdirde yetenek sınavına katılan her öğrenci aynı şartlarda mıdır, yoksa yüksek puan alan aday diğerlerine göre önde midir?
•Devlet üniversiteleri ile Vakıf üniversitelerinin yetenek sınavı için şart koştukları baraj puanı aynı mıdır? Vakıf üniversitelerinin burslu bölümleri yetenek dışında yüksek puana sahip olma koşulunu arar mı?
•Mimar Sinan Üniversitesi gibi aşamalı olarak sınav yapan üniversitelerin ilk sınavı ile ikinci sınavı arasında ne kadar zaman olduğu hakkında belirgin bir bilgi var mıdır?
•Vakıf üniversitelerinin burslu bölümlerine olan katılım yoğun mudur?(Özellikle Yeditepe Üniversitesi burslu)
•Yetenek sınavlarının tarihleri her yıl değişir mi, eğer değişmez ise hangi tarihler arasında yapılmaktadır? ( Her üniversitenin farklı biliyorum. Mesela; Mimar Sinan geçen yıl şu tarihte yaptı, bu yıl da öyleymiş.)
•Yeditepe Üniversitesi yetenek sınavına girilirken ilk aşamada burssuzlarla birlikte giriliyor ve çok zorlamayan bir soru sorulduğunu söylemiş buradan bir arkadaş. Eğer burslu okumak istiyorsanız 2. aşama olarak bir sınava daha giriliyormuş. Bu sınavın soruları hakkında biraz yardımcı olabilir mi? (Daha önce ne çıktığını, zorluk derecesini..)

İç mimarlığı gerçekten çok istiyorum. Cevaplarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler..
_cAnDy_
Üye

Re: Özel Yetenek Sınavı İle İç Mimarlığa Giriş Hakkında Soru

Mesajgönderen janhancock » 02 Tem 2008 00:54

_cAnDy_ yazdı:Öncelikle forumunuzun ne kadar yararlı olduğunu belirtmek isterim. Bir süredir soru-cevaplarınızı, yorumlarınızı okumaktayım.Cevapları netlik kazanmayan bazı sorularım olacaktı, yardımcı olursanız sevinirim..
•Özel yetenek sınavlarına katılım ücretlidir denmiş diğer sayfalarda. Ücreti ne kadardır ve her üniversitede aynı mıdır? Bu ücret üniversiteye mi yatırılmaktadır?
•Sınava katılım için sınav tarihinden önce ilgili üniversiteye şahsen başvurmak mı gerekir, yoksa telefondan da çözülebilir mi?
•Yeterli puan (Baraj puanı) alındığı takdirde yetenek sınavına katılan her öğrenci aynı şartlarda mıdır, yoksa yüksek puan alan aday diğerlerine göre önde midir?
•Devlet üniversiteleri ile Vakıf üniversitelerinin yetenek sınavı için şart koştukları baraj puanı aynı mıdır? Vakıf üniversitelerinin burslu bölümleri yetenek dışında yüksek puana sahip olma koşulunu arar mı?
•Mimar Sinan Üniversitesi gibi aşamalı olarak sınav yapan üniversitelerin ilk sınavı ile ikinci sınavı arasında ne kadar zaman olduğu hakkında belirgin bir bilgi var mıdır?
•Vakıf üniversitelerinin burslu bölümlerine olan katılım yoğun mudur?(Özellikle Yeditepe Üniversitesi burslu)
•Yetenek sınavlarının tarihleri her yıl değişir mi, eğer değişmez ise hangi tarihler arasında yapılmaktadır? ( Her üniversitenin farklı biliyorum. Mesela; Mimar Sinan geçen yıl şu tarihte yaptı, bu yıl da öyleymiş.)
•Yeditepe Üniversitesi yetenek sınavına girilirken ilk aşamada burssuzlarla birlikte giriliyor ve çok zorlamayan bir soru sorulduğunu söylemiş buradan bir arkadaş. Eğer burslu okumak istiyorsanız 2. aşama olarak bir sınava daha giriliyormuş. Bu sınavın soruları hakkında biraz yardımcı olabilir mi? (Daha önce ne çıktığını, zorluk derecesini..)

İç mimarlığı gerçekten çok istiyorum. Cevaplarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler..

1.Üniversiteye göre değişir.Üniversitenin resmi sitesinde bildirilen bankaya yatırılır.
2.Yok telefonla olmuyor bizzat gitmen gerekli.
3.Öss puanı özel yetenek sınavlarında fazla etkisi olmuyor.barajı geçmen yeterli.senden iki kat öss puanı almış birisini iyi bir çizimle geçebilirsin
5.birinci aşama ile ikinci aşama arasında genelde bir güncük olur :D geçersin hemen ertesi günü ikinci aşama :D
7.Girmek istediğin üniversitenin resmi web sitesinden çok net bilgi alabilirsin.

4 6 8. sorularına başka arkadaşlar yardımcı olabilir çünki emin değilim..

iyi günler..
Kullanıcı avatarı
janhancock
Üye

Mesajgönderen _cAnDy_ » 02 Tem 2008 21:03

Cevap verdiğiniz için teşekkürler. Diğer soruların cevapları ve farklı yorumları olan arkadaşların cevaplarını bekliyorum.
Teşekkürler...
_cAnDy_
Üye

Mesajgönderen EaRQuessiR » 14 Tem 2008 17:28

Bildiğim kadarıyla ÖSS den alınan puanlar bazı okullarda yetenek sınavı sonuçlarının belirli bir oranda içine de katılabiliyor. Ama bazı okullarda da anca bi kaç kişinin eşit puan alması durumunda etkili olabiliyor. Ama dediğim gibi hem okuldan okula hemde seneden seneye değişebiliyor.

Sadece devlet universiteleriyle vakıf üniversiteleri arasında değil devlet üniversiteleri arasında da baraj puan farkı olabiliyor. Şimdi vereceğim örneği başka bir soruyada cevap olarak vermiştim :). Bundan bi kaç yıl önce 9 Eylül o senenin barajı olan puanı istemişti. Ama aynı sene Marmara açıköğretim için gerekli puanı yeterli görmüştü. Şu anda adını hatırlayamadığım başka bir okul da baraj puanının üstünde bir puan isteyip hem puanı düşük olanları hemde en azından bi universite okuyım bi de gsf de şansımı deniyim diyenleri eleme yoluna gitmişti.

2 aşamalı sınav yapan okullardada benim bildiğim 2 günden 5-6 güne kadar çıkabiliyor. Yine örnek vermek gerekirse 9 Eylül'de 1. aşama 2 aşamalıdır. Yani sınava girenler 1. aşamada 2 model çizerler ve de sabah başlayıp akşam biter. bu nedenle 9 Eylül de genelde 2 gün ara olur. Ama İstanbul'daki okullarda giren sayısı falan fazla olduğu için oradaki bazı okullarda bu süre daha da uzar.

Yetenek sınavlarının tarihleri her yıl değişmesede (yine de kendi içinde 1-2 gün oyanabiliyor) arada bir baya farklılıklar olabiliyor ve birçok kişi hepsinin sınavına girebiliyor. Ama yinede en doğru bilgiyi janhancock'un dediği gibi web sitelerini araştırman.

Sorulara genel gsf bazında cvp vermeye çalıştım. Umarım yardımcı olabilmişimdir.
EaRQuessiR
Üye

Mesajgönderen black-gry-white » 19 Tem 2008 00:05

Yeditepe Üniversitesi burs sınavlarıyla ilgili biraz bilgi vermeye çalıştım ben vakıf üniversiteleri bölümünde.umarım yardımcı olur. Ama yine takıldığınız sorular olursa ben size yardımcı olmaya çalışırım :wink:
YeDiTePe ÜnİvErSiTeSi iÇmİmArLıK
black-gry-white
Üniversite Temsilcisi

Mesajgönderen furtiva » 27 Tem 2008 19:25

Özel yetenekle bu bölümü okuyan yada öss ile kazanıp okuyan arkadaslar. Benim öss den beklentim yok alanım sözel. Ama istediğim bölüm yok. özel yetenekle iç mimarlık denemek istiyorum. Belkide bu sorularla cok karsılastınız ama ben çalışıyorum siteyi gezecek zamanım olmuyor. Buraya yazarsanız çok iyi olacak..

Sizden de beni aydınlatmanızı rica ediyorum..
Merak ettiğim sınavların içeriği..Mülakatlar falan. Test var mı mesela..
Yanıtlarsanız cok mutlu olurum.
furtiva
Üye

Mesajgönderen EaRQuessiR » 28 Tem 2008 00:15

Sorduğun soru çok geniş kapsamlı ve de ancak sitedeki üniversiteler hakkında yapılan yorumlardan bulabilirsin ve de okulların kendi sitelerinden. Çünkü her okulun kendine ait bir sınav sistemi var. Bazılarında mülakat olmuyor. Bazılarında çeşitli testler yapılıyor. Bazıları modele dikkat ederken bazıları modleye önem veriyor. Hangi okulu istiyrosan okulun temsilcileriyle görüşmen en mantıklısı. İyi günler
EaRQuessiR
Üye

Mesajgönderen black-gry-white » 28 Tem 2008 01:02

Sitede agrasif biri gibi görünmek istemem ama furtiva arkadaşımıza bir soru sormak istiyorum. Ne okuyacağını bilmediğin içinmi bu mesleği seçiyorsun. Yoksa gerçekten içmimarlıkla ilgili araştırma yaptın mı ? Bu bölümü gerçekten istediğine eminmisin ? Bu soruları soruyorum çünkü bu sınavlara azimle içmimarlığı isteğen ama kontenjanları dolduran arkadaşlar yüzünden giremeyen insanlar var. İçmimarlık eğitimide zordur ilerde çalışırkende zordur dışardan göründüğü gibi değildir.O yüzden ben önce sana meslek araştırması yapmanı öneriyorum.Eğer gerçekten bu mesleği istiyorsan zaten sen bugüne kadar bütün okulların sınav tarihlerini almış olursun. Biliyorsunuzki bu bilgiler herhangi biryerden değil üniversitelerin sitelerinden yayınlanmaktadır.
YeDiTePe ÜnİvErSiTeSi iÇmİmArLıK
black-gry-white
Üniversite Temsilcisi

Mesajgönderen furtiva » 28 Tem 2008 15:16

black-gry-white yazdı:Sitede agrasif biri gibi görünmek istemem ama furtiva arkadaşımıza bir soru sormak istiyorum. Ne okuyacağını bilmediğin içinmi bu mesleği seçiyorsun. Yoksa gerçekten içmimarlıkla ilgili araştırma yaptın mı ? Bu bölümü gerçekten istediğine eminmisin ? Bu soruları soruyorum çünkü bu sınavlara azimle içmimarlığı isteğen ama kontenjanları dolduran arkadaşlar yüzünden giremeyen insanlar var. İçmimarlık eğitimide zordur ilerde çalışırkende zordur dışardan göründüğü gibi değildir.O yüzden ben önce sana meslek araştırması yapmanı öneriyorum.Eğer gerçekten bu mesleği istiyorsan zaten sen bugüne kadar bütün okulların sınav tarihlerini almış olursun. Biliyorsunuzki bu bilgiler herhangi biryerden değil üniversitelerin sitelerinden yayınlanmaktadır.

İlk söylediğine karşılık ne okuyacağımı bilmediğimden değil. Bu sene össye hazırlandım ama hedefim olmadan,sıkılarak,istemiyerek. İç mimarlık isteği lise son sınıfta belirdi bende. Resim hocamla konuştuktan sonra. Çizimlerimi begendiğini resim hocası yada iç mimarlık için özel yetenek sınavına hazırlanmamı önerdi. Çizimde daha da ileri gidbilirsem (kursuna gidipte) bu konuda kendime güvenim var. Beni dershane hocam yanlış yönlerdirdi bu sene boşuna gitti. Bu senemi gene feda etmeye hazırım. Korkum çizimden yana değil. Beni testler ve mülakatlar korkutuyor. Mesela ilk aşamayı geçipte ikinci aşamayı geçememek gibi..
Mesleğin zorluklarını da biliyorum. Bugüne kadar neden bakmadım sınav tarihlerine çünkü bu sene öss vardı. Hala uğraşıyorum tercihlerle. Tabi hep ölü tercih yapacağım.

Sınav içerikleri hakkında bilgiler elde edebilirsem gerekli tüm azmi de sarfetmeyi düşünüyorum..
Üniversiteleri araştıracağımdan emin olabilirsin.
furtiva
Üye

Mesajgönderen creator » 28 Tem 2008 21:48

Sayın furtiva lütfen Türkçe'ye ve bir iç mimara yakışır biçimde yazılarımızı yazalım. "V" yerine "W" kullanmayalım. Cümlelere büyük harfle başlayalım lütfen. Bunu size özel bir tutum olarak algılamayın lütfen herkese eşit davranıyoruz. :wink:
Yazılar tarafımdan düzeltilmiştir.
TÜRKÇEMİZİ KURALLARINA UYGUN BİÇİMDE KULLANALIM...
Kullanıcı avatarı
creator
Site Admin

Sonraki

Dön İç mimarlık eğitimi almak isteyenler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 20 misafir