İç Mimarlık öğrencisinin bilgisayarı

İç mimarlık eğitimi almak isteyenler merak ettiklerini bu bölümde sorabilirler...

Moderatör: maglor

İç Mimarlık öğrencisinin bilgisayarı

Mesajgönderen iç'limimar » 27 Tem 2013 20:21

KTÜ iç mimarlık bölümünü kazandım :) ilk yıldan bilgisayarla çizim olur mu? ve bir iç mimarlık öğrencisinin laptopu hangi özellikleri taşımalı? Yeni laptop alcağım, yardımcı olursanız sevinirm :)
'Hayat, sevince güzel...'
Kullanıcı avatarı
iç'limimar
Üye

Re: İç Mimarlık öğrencisinin bilgisayarı

Mesajgönderen semiramist » 28 Tem 2013 22:50

bende bu yıl anadolu içmimarlığı kazandım. ne kadar gerek olur bende merak ediyorum. birileri cevap verirse çok iyi olur.
semiramist
Üye

Mesajgönderen creator » 28 Tem 2013 23:37

iç'limimar yazdı:KTÜ iç mimarlık bölümünü kazandım :) ilk yıldan bilgisayarla çizim olur mu? ve bir iç mimarlık öğrencisinin laptopu hangi özellikleri taşımalı? Yeni laptop alacağım, yardımcı olursanız sevinirm :)

Öncelikle hayırlı olsun.
Mevcut bir laptopunuz varsa ilk yıl yeni bir laptop almanın gereği yok. ilk sene 2008 de aldığınız bir laptop bile işinizi görür. Autocad i kaldırır. İlk yılda bilgisayarla çizim yaptırmazlar ama siz autocad programını kurup öğrenebilirseniz çok faydasını görürsünüz. Şimdilik uygun fiyatlı bir laptop işinizi görür. Maddi gücünüz varsa daha iyi bir laptop ta alabilirsiniz. Laptop işlemci sıralamasına bakın internetten. İlk 60 işlemciden biri işinizi fazlasıyla görecektir. Ram olarak ta 4gb ram yeterlidir.
3. ve 4. sınıfta ise sağlam bi masaüstü gerekecek onu zamanı gelince alırsınız.

İlk yıl sunum yaparsınız zaten. Sadece microsoft office ile işiniz olur. Ama autocad kursuna gider ve bu yaz öğrenirseniz. Size ilk yıl çok ağır gelecek çizim ödevlerini, bilgisayarda çizer üzerinden kalemle geçersiniz. Başkaları ilk yıl sabahlara kadar çizim yaparken siz yarım saatte işinizi bitirirsiniz. :lol: Ama bu yaz size tavsiyem mutlaka bir autocad kursuna gidin. Kesit nedir nasıl çizilir. Görünüş, plan, yan görünüş, Çizimde kapı pencere gösterimi nasıl olur. Hangi çizgi kalınlıkları kullanılır. 1/20 çizim tekniği, 1/50 çizim tekniği gibi konuları bir adet "mimari teknik resim" kitabı alıp, bunları iyice öğrenin. Ve bu öğrendiklerinizi autocad ile çizmeye başlayın. Autocad programını youtube daki yüksek çözünürlüklü hd eğitim videoları izleyerek te öğrenebilirsiniz. Bir haftada temelini kaparsınız. İstediğiniz seviyeye 1 haftada gelirsiniz.
TÜRKÇEMİZİ KURALLARINA UYGUN BİÇİMDE KULLANALIM...
Kullanıcı avatarı
creator
Site Admin

Mesajgönderen iç'limimar » 29 Tem 2013 19:10

Çok teşekkür ederim. Masaüstü almadan halledemicek miyim peki, şimdi iyi bi laptop alsam (i7 işlemcili, 8GB hafızalı gibi)?? Ayrıca bu programı öğrenmemin ciddi şekilde faydası olacak belli :) Tavsiyeniz için de ayrıca teşekkür ederim. :)
Kullanıcı avatarı
iç'limimar
Üye

Mesajgönderen creator » 30 Tem 2013 12:22

3ds max kullanacaksanız masaüstü bilgisayar şart. Yani siz rahat edersiniz. Laptop da iş görür ama render süreleri uzar ve objeleri sağa sola döndürürken zorlanırsınız.
Ama ktü iç mimarlıkta Archicad öğretiliyor. O da çok kasma yapmaz. Elinizde 2008 den kalma bi laptop varsa bile archicad i kaldırır. Ama illa ki i7 işlemcili bir bilgisayar almak istiyorsanız. Almanızda bir sakınca bulunmuyor. i7 işlemcili 8gb bir bilgisayar 3ds maxi de kaldırır ancak poligon sayısına dikkat etmek gerekiyor. Vray ile render alırken laptopun ana kartı yanarsa sorumluluk kabul etmiyorum. :lol:
TÜRKÇEMİZİ KURALLARINA UYGUN BİÇİMDE KULLANALIM...
Kullanıcı avatarı
creator
Site Admin

Mesajgönderen iç'limimar » 30 Tem 2013 15:14

Anladım :) teşekkür ederim tekrar. Çok yardımcı oldunuz :)
Kullanıcı avatarı
iç'limimar
Üye

Dön İç mimarlık eğitimi almak isteyenler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 30 misafir