Üniversite Tercihi ve İç Mimarlık

İç mimarlık eğitimi almak isteyenler merak ettiklerini bu bölümde sorabilirler...

Moderatör: maglor

Üniversite Tercihi ve İç Mimarlık

Mesajgönderen duygunur » 01 Tem 2013 21:22

Ben bu yıl üniversite sınavlarına girdim. Sonuçlar bugün açıklandı ve tercih kılavuzuna göre birkaç devlet üniversitesinin iç mimarlık bölümüne gidebiliyorum. Resim öğretmenimle konuştum ve yeteneğimin olduğunu bu bölüme gitmekten pişman olmayacağımı söyledi. Ama bölüm hakkında ailemin ve benim kuşkularımız var. İlk olarak annem bölümü okuyup iş bulamamamdan korkuyor. Şu anki Türkiye'de bu bölüme gitmek akıllıca mı olur? İç mimar olanınız varsa yaptınız işten memnun musunuz? Tercih yapmakla doğru bir şey mi yaparım? Yardımcı olursanız çok memnun olurum. Şimdiden teşekkür ederim
duygunur
Üye

Re: Üniversite Tercihi ve İç Mimarlık

Mesajgönderen creator » 02 Tem 2013 13:34

Bu işi severek yaptıktan sonra işsiz kalma gibi bir durum olmaz. Ancak özel üniversite mezunları için işverenler biraz tedirgin yaklaşıyor. Çünkü bakkal dükkanı gibi her yere hatta apartman aralarına bile üniversite açılıyor. O türden üniversitelerin de vereceği eğitim yeterli olmuyor. Puanınız nedir bilmiyorum ama K.T.Ü İç Mimarlık Bölümünü tercih edebilirsiniz. Peki anneniz veya aileniz hangi meslekte iş bulabileceğinizi düşünüyor. Para kazanmak bambaşka bir iş. Yani okulda öğretilmeyen birşey bu. Ali Ağaoğlu'nun eğitim seviyesi lise terk. Babası belki ilkokulu bile bitirmemiştir.

Ama mezun olunca devlet memuru olmak istiyorsanız iç mimarlık bölümünü tavsiye etmem. Çünkü iç mimar memur olarak alınan personel sayısı yok denilecek kadar az. Ben piyasada çalışırım derseniz de; deneyimine göre 2000 tl ile işe başlayan da var,30 yaşın üstünde tecrubeli olarak 10.000TL alan da var. İç mimarların maaşları diye internette bir arama yapabilirsiniz.
TÜRKÇEMİZİ KURALLARINA UYGUN BİÇİMDE KULLANALIM...
Kullanıcı avatarı
creator
Site Admin

Mesajgönderen duygunur » 02 Tem 2013 14:51

Ben özel üniversite düşünmüyorum açıkçası. Benim lys sıralamam mf4 de 50 bin. Anadolu Üniversitesi İçmimarlık geçen yıl en son 56 bin le almış. Açıkçası ilk tercihim Eskişehir olur. Ailem sağlık alanı için 2.yılı denememi istiyorlar. Ama bu benim tercihim değil ben bu bölümde mutlu olacağımı düşünüyorum. Bu arada açıklamanız için çok teşekkür ederim çok faydalı oldu.
duygunur
Üye

Mesajgönderen tolga » 03 Tem 2013 13:03

Sanırım sağlık alanı derken doktorluğu kastediyorsunuz. Ancak doktorluğu gerçekten çok seviyorsanız gitmelisiniz. Sırf iyi gelirlere sahip olmak için giderseniz, hiçbir zaman mutlu olamassınız. Sırf iyi bir gelecek için tıp tercih etmiş ve derslerinde başarılı da olmuş fakat ruhsal sorunlar yaşayan birçok kişi ile karşılaştım. Yani para kazanmak herşey demek değildir. Önemli olan severek yapabileceğin işlerle vakit geçirmektir. Bazı anne babalar bu konuda çocuklarını çok zorluyor. Çok tehlikeli bir durum. İnsan severek yapacağı mesleği tercih etmelidir.
İç mimarlık ofiste çalışmak isteyen bayanlar için oldukça ideal bir meslek. Bu mesleğin de kendine göre birtakım zorlukları var. Ama mesleği sevince bu zorlukları görmezden geliyorsunuz. Zaten mesleği severek yaptıktan sonra para kendiliğinden gelecektir. Sırf garanti para düşüncesiyle insanın tıp tercih etmesi ve sonrasında ruhsal sıkıntılar yaşaması zor bir durum. Herkesin bu dünyada bir kotası var. Kiminin 60 yıl, kiminin 80 yıl, kiminin 100. Kotayı aşma gibi bir durum söz konusu değil. O yüzden bu kotayı mutlu bir şekilde tüketmek daha önemli.
Mimari görselleştirmeleriniz ve üç boyutlu çizimleriniz yapılır. Tolga Tel: 0 (537)-521-65-92
tolga
Üye

Mesajgönderen duygunur » 04 Tem 2013 13:53

kesinlikle haklısınız.Bende sizin gibi düşünüyorum.Yalnızca benim ailem değil çoğu aile sağlık alanı(tıp, diş hekimliği,fizik tedavi, eczacılık) bölümlerine okunması gerekli büyük hedefler olarak bakıyorlar.Bekli Türkiye şartları onlara böyle bakma mecburiyeti güdüyor bilmiyorum.Bu insanların mizacına göre değişir. kandan korkan birine tıp yazdırmak ne kadar doğru olur ki? Sonuçta beş parmağın beşi bir değil. aynı boya getirmeye çalışın illaki biri kırılır.
duygunur
Üye

Dön İç mimarlık eğitimi almak isteyenler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir