İç Mimarlık Bölümüne Girebilmem İçin Ne Yapmam Lazım?

İç mimarlık eğitimi almak isteyenler merak ettiklerini bu bölümde sorabilirler...

Moderatör: maglor

İç Mimarlık Bölümüne Girebilmem İçin Ne Yapmam Lazım?

Mesajgönderen HayaLGücü » 12 Şub 2012 22:17

Sayısal bölüm/Puan şart mı? Yeteneğim yeter mi ? Sözel/Eşit ağırlık bölümden iç mimar olabilirmiyim. İç mimarlıkta mı daha fazla sayısal puan gerekiyor yoksa mimarlıkta mı? Ben lise 1 öğrencisiyim resim konusunda çok iyiyim ayrıca tasarım, haylagücü, 3D düşünme de iyiyim. Fakat matematiğim kötü. Yani lise matematiğim kötü ama İlköğretim matematiğim harika. Geometride açılar ve prizmalarda en iyi olduğum konu. Ben iç mimar olmak isitiyorum ama ne yapmam lazım. Anadolu öğretmen lisesine gidiyorum matematik dersinden kaldım. Ayrıca 5. ve 8. sınıfta resim yarşımasına katıldım. Bu yarışmalarda ve ikincilik ve birinciliğim var. İç mimar yada mimarda olabilirim. Ama matematiğim ne kadar gerekli iç mimar olmak için. Uzunluk hesaplama falan olsun, geometrik olarak iyiyimde; denklemler, fonksiyon gibi konularda kötüyüm. Öneriniz var mı? İç Mimar olabilir miyim? Birde ben sözel bölüme gitsem iç mimar olur muyum? Güzel sanatlardan iç mimar olmam şart mı?
HayaLGücü
Üye

İç Mimarlığa Giriş

Mesajgönderen HayaLGücü » 12 Şub 2012 22:24

Bu arada heyecanla yazmıştım yani yazım yanlışlarım olmuş, kusura bakmayın. :roll:
HayaLGücü
Üye

İç Mimar Olmak İçin?

Mesajgönderen creator » 13 Şub 2012 12:06

Yazı tarafımdan düzeltilmiştir. Mimar olmak istiyorsanız kesinlikle sayısal bölüm tercih etmelisiniz. Bunun haricinde mimar olmanız mümkün değildir.
İç mimar olmak için ise sayısal, sözel, eşit ağırlık gibi alanlardan herhangi birini tercih etmeniz yeterlidir. Sayısal bölüm yapabilirim derseniz kesinlikle sayısal bölüm seçmelisiniz. Çünkü sayısal puan ile iç mimarlık bölümüne öğrenci alan birçok üniversite var. Bunun yanında eşit ağırlık puan ile alan üniversiteler var. Siz sayısal alanı tercih ettiğinizde TM ile alan iç mimarlık bölümlerini puanınız kesilmeden de tercih edebilirsiniz. Ayrıca yetenek sınavlarına da girebilirsiniz.
Lisede TM seçmeniz halinde sayısal puan ile alan iç mimarlık bölümlerini tercih edemezsiniz. Ama matematiğim iyi değil fen dersleri ile aram iyi değil derseniz, TM seçmeniz yararınıza olur.
Sözel bölüm de seçebilirsiniz. Ama bu durumda sadece yetenek sınavlarına girebilirsiniz. Sözel(Türkçe-Sosyal) öğrencilerin eşit ağırlık puanı ile öğrenci alan iç mimarlık bölümlerini daha doğrusu EA ile öğrenci alan bölümleri puanları kesilmeden tercih etme hakkı var mı? Eğer yoksa sözel bölümü tercih eden öğrenci yalnızca yetenek sınavı ile öğrenci alan bölümlere yerleşebilir.
Yetenek sınavları için yaz tatillerinde kurslara giderseniz lise dönemi boyunca epey bi deneyim kazanmış olursunuz ve iç mimarlık yetenek sınavlarında hiç zorlanmadan iyi bir başarı elde edersiniz...
TÜRKÇEMİZİ KURALLARINA UYGUN BİÇİMDE KULLANALIM...
Kullanıcı avatarı
creator
Site Admin

Dön İç mimarlık eğitimi almak isteyenler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 10 misafir