İç Mimarlık mı Mimarlık mı ?

İç mimarlık eğitimi almak isteyenler merak ettiklerini bu bölümde sorabilirler...

Moderatör: maglor

İç Mimarlık mı Mimarlık mı ?

Mesajgönderen brsrdnc » 07 Şub 2011 21:03

Öncelikle herkese merhaba
Ben foruma yeni katıldım. Tahmin edebileceğiniz gibi iç mimar olmak istiyorum 12 yaşımdan beri gelecekte olmak istediğim meslek. gitmek istediğim üniversite ise İTÜ. Ama liseye geçtim ve artık gerçekten de istediğim meslek olup olmadığndan emin değilim. Bir fen lisesinde okuyorum ve bu sebeple sayısal öğrencisiyim. Resim konusunda gayet yetenekli olduğmu düşünüyorum. Ailemde de çok yetenekli kişiler var ve olabildiğince kendimi geliştirmeye çalıştım ve hala da devam ediyorum. Ama dediğim gibi bazı kuşkularım var. Şimdi ben biraz araştırdım ve eğitiminin tam bana göre olduğunu öğrendim yani çok zevkli ve severek yapacağıma inandığım bi meslek ama okuduğum yazıların çoğunda da bu mesleğin ülkemizde o kadar da önemsenmediğini ve birçok mimarın bile bunu gayet iyi bir şekilde yapacaklarını düşünüp iç mimarlardan kendilerini üstün gördüklerini farkettim. Bu da beni biraz kaygılandırıyor açıkçası. Bu yüzden de acaba mimarlık mı okusam diye düşünüyorum. Sanırım orda da mutlu olabilirim ama şunu da hissediyorum, eğer mimarlık okursam gerçekten içimde hep o iç mimarlıktan son anda vaz geçmenin verdiği pişmanlık kalır. Bu arada İTÜ mimarlığın da puanlarını araştırdım sanırım en son 515 puanla kapatmış ve ben ygs ve lys den yaklaşık 470 civarı alabileceğime inanıyorum bizim okulumuz da her öğrencisine ek puan veriyor (en az 60 en fazla 70) bu durumda iki bölüme de girebileceğimi umuyorum. Sizce ne yapmalıyım?
Şimdiden teşekkürler :)
brsrdnc
Üye

Re: İç Mimarlık mı Mimarlık mı ?

Mesajgönderen creator » 07 Şub 2011 21:46

İç mimarlık bölümüne girip çift anadal ile hem mimar hem de iç mimar diplomasına sahip olabilirsiniz. Tabi bunun için yerleştiğiniz lisans programında belirli bir not ortalamasını geçmeniz gerekir. İsterseniz mimarlıktan iç mimarlığa veya iç mimarlıktan mimarlığa yatay geçiş olanağınız mevcut.

Kimsenin bir mesleğe karşı kendi mesleğini üstün görme lüksü yoktur. Bunu forumda defalarca dile getirmişimdir. Tasarım ekip işidir. Nitelikli bir mekan hedefleniyorsa bunun için gerekli bütün meslek dallarından faydalanılmalıdır. Kendisini iç mimar zanneden mimarların nasıl işler yaptıkları ortadadır. Başarılı olanlar da olmuyor değil ama gerekli olmasaydı bu bölüm zaten açılmazdı. Üniversitelerde ilk iç mimarlık bölümlerinin sayısı bir elin parmaklarını geçmiyordu. Sonradan bir anda sayıları vakıf üniversiteleri ile beraber 40 a yükseldi. İhtiyaç olmasaydı talep olmasaydı bu bölümlerin sayısının bu kadar artması mümkün olabilir miydi? Mimarların biraz çekememezlikleri var çünkü bir projede teknik ekibe düşen payın büyük bir bölümü iç mimarlara gidiyor. Çoğu yatırımcı yaptırmak istediği bir projeyi iç mimara yaptırmak istiyor. Çünkü bu kişi biliyor ki; iç mimar projeyi en ince detaylarına kadar ele alıyor. Bu da iç mimarları vazgeçilmez yapıyor.

Linkini verdiğim başlığı inceleyebilirsiniz. İkinci sayfadaki mesajıma bakabilirsiniz. viewtopic.php?f=9&t=629
TÜRKÇEMİZİ KURALLARINA UYGUN BİÇİMDE KULLANALIM...
Kullanıcı avatarı
creator
Site Admin

Mesajgönderen brsrdnc » 07 Şub 2011 22:04

Çok teşekkür ederim. Böyle bir imkanım olduğunu bilmiyordum çok sağolun bu iki anadal olayı kafama yattı peki bir şey daha sormak istiyorum. Şimdi aklıma şöyle bir şey geldi; mesela ben iç mimarlığa gitsem ve 4 senenin ardından mezun olduktan sonra asistan olarak üniversitede kalsam bir yandan da herhangi bir kişinin yanında veya bağımsız bir şekilde bir büro açıp mesleğe atılma gibi bir olasılığım var mı ? Bir de eğer bu iki anadal olayını birazdaha ayrıntılı bir şekilde anlatırsanız çok memnun olurum. Şimdiden çok teşekkür ederim :wink:
brsrdnc
Üye

Mesajgönderen creator » 08 Şub 2011 00:17

Şimdi öncelikle bu çift anadal imkanı hangi üniversitelerde var onu araştırmanızı öneririm. İTÜ de mevcut olduğunu biliyorum. Ama sonradan değişiklikler olabilir onun için ilgili üniversitenin yönetmeliğinden bu bilgilere ulaşabilirsiniz. Çift anadal yapabilmek için gerekli şartlar ilgili üniversitenin yönetmeliğinde yer alır. Onun için üniversitelerin web sitelerinden bu yönetmeliklere ulaşabilirsiniz. Çift anadal yapıldığında 4 yılda bitecek bir bölüm 5 yılda biter. Yani 2. sınıftan itibaren başlandığı için çift anadal yapıldığında ikinci bölümün bitmesi de 4 yıl sürdüğünden, 5. sınıfta sadece çift anadal yapılan 2. bölümün derslerini alırsınınız.(normal bölümünüzdeki derslerden kalmadığınız sürece) Bir de ortak dersler vardır. Bu ortak derslerin sayısı, mimarlık ve iç mimarlık birbirine yakın bölümler olduklarından dolayı fazla olur. Fazla olması da size büyük avantaj sağlar. Çünkü ortak derslerden birini geçtiğinizde diğerinden muaf olursunuz. Bu derslerden de hangisini almanız gerektiği size bildirilir. Çift anadal programını tamamladığınızda çift diplomanız olur. Her iki mesleği de icra edebilirsiniz. Her iki meslek odasına da üye olabilirsiniz.

Üniversitede asistan olarak kalırsanız dışarıda çalışabilirsiniz ama imza yetkiniz olmaz ve meşru olarak çalışma imkanınız ofis açma imkanınız olmaz. Bunun yanında dışarıya proje çizersiniz. Başka bir mimar imzalar. Kimse de sizin çizdiğinizi bilmez.
TÜRKÇEMİZİ KURALLARINA UYGUN BİÇİMDE KULLANALIM...
Kullanıcı avatarı
creator
Site Admin

Mesajgönderen brsrdnc » 08 Şub 2011 01:28

Gerçekten çok teşekkür ederim bu kadar kısa sürede beni yanıtsız bırakmadığınız için. Evet artık sizin de yardımlarınızla kesin kararımı verdim. Tekrar çok teşekkür ederim. :D :D :D
brsrdnc
Üye

Dön İç mimarlık eğitimi almak isteyenler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 23 misafir