Öğretmenlik Sonrası İç Mimarlık?

İç mimarlık eğitimi almak isteyenler merak ettiklerini bu bölümde sorabilirler...

Moderatör: maglor

Öğretmenlik Sonrası İç Mimarlık?

Mesajgönderen simeryaa » 18 Oca 2011 22:01

Merhaba arkadaşlar

Son zamanlarda yaptığım işin beni tatmin etmemesi durumu kafamda netleştikten sonra ne yapmak istediğimi kendime sorduğumda "iç mimarlık?" dedim kendi kendime. Ancak şu var ki yakın çevremde bir iç mimar tanımıyorum çalışma koşullarını da çok iyi bildiğimi söyleyemem ancak sitenizin büyük kısmını inceledim ve iç mimarlıkla ilgili az buçuk bir bilgim oldu ayrıca sitenizin üslübunu beğendiğimi söylemeden geçemeyeceğim.

Şimdi gelelim benim soru(nu)ma.. Şu anda öğretmenim ve Türkiye şartlarına göre orta denilebilcek bir gelirim ve garanti bir işim var. Bu sorun öğretmenlikten ziyade benim branşımla ilgili diyebilirim. Şimdi sizlere sormak istediğim şey şu; öğretmenliği bir yana bırakıp iç mimar olmak nasıl bir durum olur? (maddi ve manevi anlamda). Formun bi bölümünde bir patronla çalışılması durumundaki şartları okudum ve bi an duraksadım çünkü patrondan azar işitecek yaşı biraz geçtim :roll: . Okulu bitirince birilerinin yanında çalışmadan kendinize ait bir büro açmak zor mu?
simeryaa
Üye

Re: Öğretmenlik Sonrası İç Mimarlık?

Mesajgönderen creator » 19 Oca 2011 00:32

Şunu belirtmem gerekir ki her patron bağıracak veya azarlayacak diye bir şart yoktur. Siz mesleğinizi severek yaptıktan sonra piyasada hakettiğiniz konumda olursunuz. Bir de herhangi bir patronun veya şirket yöneticisinin sizi azarlamasından daha önemli sıkıntılar var. Mesela öğretmenlik bitirmişsiniz. Dört yıllık bir lisans eğitimi almışsınız. Bunun üstüne bir dört yıl daha öğrenciliğe katlanabilir misiniz? Ve iç mimarlık diğer meslek dallarından farklıdır. Bunu hem eğitim dönemi için hem eğitim sonrası dönem için söylüyorum. Mesela sadece defter veya kitap ile eğitimin yapıldığı bir bölüm olmadığını biliyorsunuzdur. Sürekli çizim yapacaksınız. Yeri gelecek sabahlayacaksınız. Bütün bunlar için 4 yıllık sadece eğitime ayırabileceğim zamanım mevcut diyorsanız, bu iş olur. Ayrıca işin bir de sosyal boyutu var. Mesela yaşınız nedir bilemiyorum ama kendinizden yaşça küçük öğretim elemanları ve asistanlar olabilir. Öğretim üyeleri liseden yeni kopmuş öğrencilere bağırabilirken size gelince duraksayacaktır. Ama şu da bir gerçek ki; 35 yaşında iç mimarlığa girip bitiren de gördüm, 26 yaşında girip 30 yaşında bitirende gördüm. Ama onlar başka bir işte çalışmadılar. Bu dört yıllık süreyi sadece eğitime ayırdılar. Fakat yaz tatilleri sizindir. O dönemlerde çalışıp para kazanabilirsiniz.

Düzenlendi: Ek olarak şunu merak ettim. Sitenizin üslubunu beğendim derken neyi kastettiniz. Bu konuyu biraz açabilir misiniz?
En son creator tarafından 19 Oca 2011 04:29 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Sebep: İlave yapıldı.
TÜRKÇEMİZİ KURALLARINA UYGUN BİÇİMDE KULLANALIM...
Kullanıcı avatarı
creator
Site Admin

Re: Öğretmenlik Sonrası İç Mimarlık?

Mesajgönderen simeryaa » 20 Oca 2011 09:45

Öncelikle cevap için teşekkürler. Önceki mesajda da belittiğim gibi şu an veri toplama aşamasındayım bu işe girişmeden önce artı ve eksileri iyi analiz etmem gerek. İç mimarlığın diğer bölümlerden farklı olduğunu biliyorum ancak benim şu avantajım var üniversitede proje tabanlı eğitim gördük ve grafik tasarımları yaparak sabahladık. Kağıt üstünde bu işler farklıdır tabi.

Sitenin üslubu konusunda ise kastettiğim; forumda belli seviye var, sataşma yok(yada ben rastlamadım), soru soran herkesin soruları içtenlikle cevaplanıyor, dilimiz uygun şekilde kullanılıyor diyebilirim. Sanırım bu konuda adminlere büyük görev düşüyor özellikle forum siteleri sürekli takip edilmesi gereken yaşayan bir platform sizde bu işte fena değilsiniz. :wink:
simeryaa
Üye

Dön İç mimarlık eğitimi almak isteyenler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 14 misafir