İç Mimarlık İçin

İç mimarlık eğitimi almak isteyenler merak ettiklerini bu bölümde sorabilirler...

Moderatör: maglor

İç Mimarlık İçin

Mesajgönderen smycskn » 19 Ağu 2010 06:56

Merhabalar;
Ben Simay bu sene 11. sınıf ea öğrencisi olacağım.Orta düzeyin üstünde sayılabilecek bir anadolu lisesinde eğitim görüyorum.Eşit ağırlık öğrencilerinin pek tercihi olmadığına kanaat getirdiğim ve bu nedenle gizemli bir meslek olduğunu keşfettiğim :) iç mimarlık okumak istiyorum.Bu güne kadar bir çok kişiyle bu konuda konuştum.Fakat öğretmenlerim dahil hiç kimseden tatmin edici bilgiler edinemedim.Kendi çabamla edinebildiğim bilgilere göre sayısal ve eşit ağırlık alanlarının ortak mesleği sayılabilir fakat; sayısal alanında 'İç Mimarlık' , eşit ağırlık alanında 'İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı' adı altında geçiyor. Öncelikle bu ikisi arasındaki belirgin farkları sormak istiyorum sizlere.
Daha sonra önemli bir diğer mevzuu ise bölüme öğrenci alımı.Önceleri öss/ygs-lys/ üzerinden giriş yapabileceğimi düşünürken, sonra yetenek sınavlarının da bu konuda büyük payı olduğunu öğrendim.Çevremdeki kulaktan dolma bilgilere göre çizim yeteneği, aranan kriter olmadığı gibi, çizim kurslarıyla desteklenerek halledilebiliyormuş. Fakat forumda okuduğum bir kaç başlıktan sonra öyle olmadığını düşünmeye başladım. Sınavlar tam olarak nasıl oluyor? Çizime ağırlık vermeli miyim? Kurs alırsam yeterli olabilir miyim?
Son olarak iş alanları konusunda yeterli bilgi edinemedim.Bir çok öğretmenim özel sektörde yer bulabileceğimi söyledi fakat ben kendi işimi kurabileceğim düşüncesindeyim.Kendi büromu açarsam iş edinmem zor olur mu? Başka iş alanlarım neler?
Bu konularda bana yeterli bilgi ve destek sağlayabilirseniz size çok teşekkür ederim.Umarım anlatabilmişimdir.
potansiyel iç mimar : )
Kullanıcı avatarı
smycskn
Üye

Re: İç Mimarlık İçin

Mesajgönderen creator » 19 Ağu 2010 20:56

İç mimarlık ile iç mimarlık ve çevre tasarımı arasında büyük farklılıklar bulunmuyor. Çevre tasarımı biraz daha peyzaj ile ilgili bir konu. Ama iç mimarlık bölümlerinde seçmeli peyzaj dersi bulunuyor. İsteyen o dersi alabir.

Çizim yeteneği olması gerekir ama çizim kurslarıyla da desteklenirse iyi olur. Çok yetenekli olmasanız da çizim kurslarıyla belirli bir seviyeye gelebilirsiniz. Kurs almanız her zaman avantajınıza olur. Ayrıca üniversitelerin açmış olduğu kurslara da katılırsanız kazanma ihtimaliniz artar.

İş konusuna gelince forum içerisinde sağ üst köşeden arama yaparsanız birçok konu başlığı çıkacaktır.
TÜRKÇEMİZİ KURALLARINA UYGUN BİÇİMDE KULLANALIM...
Kullanıcı avatarı
creator
Site Admin

Mesajgönderen smycskn » 19 Ağu 2010 21:52

Bunların bir çoğunu arama sonucunda buldum , sizi yorum kusura bakmayın :)
Bulduğum cevaplar yardımcı olabilecek nitelikte.
Umarım çalışmam kazanmama yeter.Bu uğurda tüm derslerimden, dersanemden, okulumdan vazgeçmeye hazırım.Umuyorum işe yarar.
potansiyel iç mimar : )
Kullanıcı avatarı
smycskn
Üye

Mesajgönderen Yasemin » 12 Eyl 2010 14:57

Merhaba. Bu yıl 11.sınıfa geçtim ea öğrencisiyim. Düz lisede okuyorum. Meslek seçiminde çok zorlanıyorum kendime uygun bir meslek bulamıyorum diye dert yanarken iç mimarlık geldi aklıma. Küçükten beri ilgim vardı aslında ama büyüdükçe insanın ilgi alanları değişiyor tabi. :) Ama ben dönüp dolaşıp bu bölüme geldim. İnternette araştırmalar yaptım ama benim durumuma yönelik cevaplar bulamadım, özel olarak sorma gereksinimi duydum.. Bu bölüm için çok zor diyorlar gerçekten öyle mi öyleyse ne gibi zorlukları var? Bunları dert etmiyorum isteyince göğüs gelebilceğimi düşünüyorum ama beni neler beklediğini öğrenmek isterim. :) Ayrıca bölümü okurken başka şeylere zaman kalıp kalmayacağınıda merak ediyorum. Şu an iç mimarlık için ne yapabilirim? Ne kursuna gitmem gerekir ve neleri takip etmem gerekir? Ve bu mesleğe uygun olup olmadığmı nasıl anlayabilirim (aslında ben uygun olduğumu düşnüyorum ama meslek hakkında bilmediğim çok şey olduğundan tam emin olamıyorum) son olarak iş imkanlarının nasıl olduğunu öğrenmek istiyorum. Şimdiden teşekkürler. (:
Yasemin
Üye

Mesajgönderen creator » 25 Eyl 2010 17:03

Kurs olarak iç mimarlığa hazırlık kursları mevcut internette pek çoğunu bulabilirsiniz. Ama iç mimarlığa özel olarak hazırlayanları bulunuz. Rasgele bir resim kursuna gitmeyin iç mimarlık bölümünden mezun kişilerin yürüttüğü kurslara katılınız. Zaten oradaki kişiler bu mesleğe uygun olup olmadığınızı belirtirler ama çalışma ile üstesinden gelebilirsiniz. İş imkanları için de iç mimarların çalışma alanları adında başlık var forumda oradan yeterince bilgi edinebilirsiniz.
Üniversite iken çok çalışmanız gerekecek ama bu her bölüm için aynı. Tıp veya makine mühendisliği kadar da zor bir bölüm değil...
Kullanıcı avatarı
creator
Site Admin

Mesajgönderen Excellent » 14 Eki 2010 20:10

Simay öncelikle senin soruna cevap vermek istiyorum creator arkadasım cevap vermiş ancak bende birşeyler eklemek isterim. Arkadaşımın da dediği gibi iç mimarlık ve iç mimarlık ve çevre tasarımım bölümleri arasında büyük farklar yok genelde aynı dersler üzerinden eğitimler devam ediyor. Bence bu bölümü veya mesleği seviyorsan muhakkak seç çünkü bu mesleğin önü gerçekten çok açık iş imkanları konusunda kendi ofisimi açarım demişsin bence mezun olur olmaz böyle birşeye kalkışma önce bir kaç firmada veya tek bir firmada 5 sene minimum bi çalışma dönemin olsun çünkü okuldaki gibi olmuyor iş hayatı. Herşeyi canlı olarak yaşadığın için farklı orda iyi bir tecrübe kazanıp kendi müşteri portföyünü oluşturduktan sonra ufak ufak kendi işine geçebilirsin. İş imkanlarıda oldukça fazla ne zaman baksam hep yüzlerce iş ilanı görebiliyorum internette umarım senide bu mesleğe kazandırırız başarılar dilerim.
"Ben sana bir elma versem, sen bana bir elma versen, bende bir elma, sende bir elma olur.
Ben sana bir bilgi versem, sen bana bir bilgi versen, bende iki BİLGİ, sende iki BİLGİ olur." CONFUCİUS
Excellent
Üniversite Temsilcisi

Mesajgönderen Excellent » 14 Eki 2010 20:13

Yasemin sanada cevap vermek istiyorum bölüm sandığın kadar yani yapılamayacak kadar zor değil creator'ünde dediği gibi her bölümün kendine ait zorlukları vardır, mesela sana çizimler kolay gelir ama mimarlık tarihi gibi sözel dersler zor gelir. Bunları sabrederek çalışarak başarman lazım yukarıda iş imkanları hakkında kısaca bilgi verdim. Yetenek sınavları sadece devlette bence sınırlı kalmayın bir çok vakıf üniversitesi oldukça makul ve çok öğrenciye burs vermekte. Bence imkan olduğu sürece her yerde şansınızı denemeniz taraftarıyım. İnşallah senide aramızda görürüz başarılar.
"Ben sana bir elma versem, sen bana bir elma versen, bende bir elma, sende bir elma olur.
Ben sana bir bilgi versem, sen bana bir bilgi versen, bende iki BİLGİ, sende iki BİLGİ olur." CONFUCİUS
Excellent
Üniversite Temsilcisi

Mesajgönderen Yasemin » 15 Eki 2010 15:34

Ya sorun şu ki bi başlayabilsem bu işe bi adım atabilsem elimden gelenin fazlasını yapacağım. Çok çalışacağım çünkü çok istiyorum size anlatamam. Aynı zamanda öss ye çalışıp ea puanıyla alan üniversiteleri kazanmayı planlıyorum eğer yetenek sınavını kazanamazsam o şekilde okumak istiyorum. İlla bu bölüm olacak yani. İlk adım olarak da kursa gitmek istiyorum ama iç mimarlık hazırlık kursu bulamadım İzmir karşıyaka'da :? İnternette araştırıyorum saatlerdir yok arkadaş. Sizin bir bilginiz var mı. Yardımcı olursanız benim hayır dualarım size bi' ömür yeter. ! :)
Yasemin
Üye

Mesajgönderen creator » 15 Eki 2010 16:43

İzmir'de bildiğim kadarıyla iç mimarlık kursu yoktu. Resim kursları mevcut o kursların da faydası olur. İzmir'de yetenek sınavı ile öğrenci alan Yaşar Üniversitesi var. Oradaki öğrencilerle iletişime geçebilirseniz,yardımları dokunabilir. Ama Yaşar Üniversitesi'nin sınavı Mimar Sinan'ın sınavı kadar ağır olmaz. Daha önce yetenek sınavında sorulmuş soruları forumda aratın. O doğrultuda resim hocaları ile çalışmalarda bulunabilirsiniz. Ama size tavsiyem ea ile alan bölümlere yerleşmeye çalışınız. Ea ile girmek daha kolaydır.
Kullanıcı avatarı
creator
Site Admin

Mesajgönderen creator » 15 Eki 2010 16:49

Başlığı takip edin izmirde bir kurs soracağım. Gerekli bilgiyi bu başlık altından öğrenebilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
creator
Site Admin

Sonraki

Dön İç mimarlık eğitimi almak isteyenler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 21 misafir