İç mimarlık hakkında bazı endişeler

İç mimarlık eğitimi almak isteyenler merak ettiklerini bu bölümde sorabilirler...

Moderatör: maglor

İç mimarlık hakkında bazı endişeler

Mesajgönderen Butters:) » 21 Şub 2009 23:17

Merhaba arkadaslar. Kafamda bazı soru işaretleri kaldı. Ve onları size sormak istiyorum. Şu anda 11. sınıf öğrencisiyim ve sınava girmeme bir bucuk yıla yakın bir zaman kaldı. Hayatta hep fotoğrafçı olmak istemiştim, aslında hala da isterim fakat biliyosunuz ki bizim ülkede bu iş pek para etmiyor. Etmesi için ya adın duyulmalı,ya da baya bi sürünmen gerek... Bende bu işi bir hobi haline çevirdim ve istediğim mesleği iç mimarlık olarak değiştirdim. Şu anda kesin olarak içmimarlığı istiyorum. Fakat bazı endişelerim var. İç mimar olunca kolay iş bulunuyor mu bunu merak ediyorum. Üniversite bitince neler yaşayacağım hakkında pek bir fikrim yok. Kendimi geliştirmek için neler yapabilirim ve ülkemizde iç mimarlığa en çok önem veren şehir hangisi? İç mimarlıktaki zorluklar neler? Mezun olanlar ya da okuyan arkadaşlar lütfen bana bilgi verin. Cevaplarınızı bekliyorum...
Butters:)
Üye

Mesajgönderen creator » 27 Şub 2009 23:59

İç mimarlar diğer çoğu bölüme göre daha kolay iş bulma avantajına sahiptir. Bu konuda kimsenin bir endişesi olmasın. Stajda bile ücret alanlar olabiliyor. Ama gerekli programları bilmek şartıyla tabi. Üniversite bitince neler yaşayacağım konusunda bir fikrim yok demişsiniz. Bu size bağlı bir durum tabi piyasada iş yapabileceğiniz kanaatinde iseniz hiç durmadan işe başlayabilirsiniz. Ama emin değilim derseniz yüksek lisans yapıp akademik çalışma alanına yönelirsiniz. Ülkemizde iç mimarlığa en çok önem veren şehir şu şehir diyemeyiz. Mekanın olduğu her yerde tasarımın olması kaçınızmazdır. Ama genelde büyük şehirler oluyor tabi. Oluşturulan mekanların hangi sosyal çevreye hitap ettiği de önemli bir etkendir.
İç mimarlıktaki zorluklara gelince en zor mesleklerden birisidir. Bu konuda bütün iç mimarlar hemfikirdir. Öğrencilikte projeler için gece gündüz çalışmak gerekir. Mezun olduktan sonra durum daha da ağırdır. Şantiyelerde sabahlamak zorunda kalabiliyorsun yeri geldiğinde. Ayrıca mezun olunca aynı anda iç mimarlık aynı anda sekreterlik aynı anda çaycılık da yapmak gerekebiliyor.
Çok da iç karartmak istemem. Piyasaya alışınca kendi ofisini açma olanağın da oluyor bu da işin güzel tarafı.
TÜRKÇEMİZİ KURALLARINA UYGUN BİÇİMDE KULLANALIM...
Kullanıcı avatarı
creator
Site Admin

Re: İç mimarlık hakkında bazı endişeler

Mesajgönderen janhancock » 01 Mar 2009 00:13

Butters:) yazdı:Merhaba arkadaslar. Kafamda bazı soru işaretleri kaldı. Ve onları size sormak istiyorum. Şu anda 11. sınıf öğrencisiyim ve sınava girmeme bir bucuk yıla yakın bir zaman kaldı. Hayatta hep fotoğrafçı olmak istemiştim, aslında hala da isterim fakat biliyosunuz ki bizim ülkede bu iş pek para etmiyor. Etmesi için ya adın duyulmalı,ya da baya bi sürünmen gerek... Bende bu işi bir hobi haline çevirdim ve istediğim mesleği iç mimarlık olarak değiştirdim. Şu anda kesin olarak içmimarlığı istiyorum. Fakat bazı endişelerim var. İç mimar olunca kolay iş bulunuyor mu bunu merak ediyorum. Üniversite bitince neler yaşayacağım hakkında pek bir fikrim yok. Kendimi geliştirmek için neler yapabilirim ve ülkemizde iç mimarlığa en çok önem veren şehir hangisi? İç mimarlıktaki zorluklar neler? Mezun olanlar ya da okuyan arkadaşlar lütfen bana bilgi verin. Cevaplarınızı bekliyorum...

iç mimar olunca kolay iş bulunuyormu? .Cevap:Günümüz Türkiyesinde sadece içmimarık değil hiç bir meslekte kolay iş bulunmuyor malesef..Üniversite bitince neler yaşayacağım?Cevap: o zaman geldiğinde daha iyi görebilecek bir durum çünkü herkes aynı şeyi yaşamıyor bence . Kendimi geliştirmek için neler yapabilirim? Cevap: Çok çalışmak araştırmak. En çok önem veren şehir? Cevap:Turizmin hızlı ilerlediği zengin göçünün cok olduğu ve rağbet edilen iller.Mesela Çok Otel olan ve açılmaya hızla devam iller.İç mimarlıktaki zorluklar neler?Cevap: Zaman sıkıntısı ve insanlara bunun boyacı küpü olmadıgını anatmak olabilirdi ((:
İyi günler.
Kullanıcı avatarı
janhancock
Üye

Mesajgönderen Butters:) » 01 Mar 2009 21:16

Çok sağolun aslında biraz içim karardı ama olsun önemli değil. İç mimar olmak istediğimden eminim. Bir sorum daha olacak. Bu meslekte tatil günleri nasıl oluyor? Mesela ben iç mimarlık okumak istediğimi aileme söylediğimde bana öğretmen ol daha iyi diyorlar. Neden diye sorduğumda ise tatil günlerinin olduğundan, devlete bağlı olduğundan ve daha rahat bir meslek olduğundan bahsediyorlar. İç mimarlık hep özel sektörde olduğu için tatilin olmaz gibi konular açıyorlar sürekli. Bunun hakkında da bilgi verirseniz sevinirim.
Üye

Mesajgönderen janhancock » 01 Mar 2009 22:58

Butters:) yazdı:Çok sağolun aslında biraz içim karardı ama olsun önemli değil.iç mimar olmak istediğimden eminim.Bi sorum daha olucak:Bu meslekte tatil günleri nasıl oluyor?mesela ben ic mimarlık okumak istediğimi aileme söylediğimde bana öğretmen ol daha iyi diyorlar.neden diye sorduğumda ise tatil günlerinin olduğundan ,devlete bağlı olduğundan ve daha rahat bir meslek olduğundan bahsediyorlar.İç mimarlık hep özel sektörde olduğu için tatilin olmaz gibi konular açıyorlar sürekli.bunun hakkında da bilgi verirseniz sevinirim.

Evet tatil konusunda haklılar tatili unut. Zaten çizim ve tasarım yaparken bu gün bana tatil yapmayayım gibi bir şey söz konusu değil, belli bir gün içinde işi yetiştirmen gereklidir. O yüzden tatil olsa bile insanın tatil yapası gelmiyor. (:
Kullanıcı avatarı
janhancock
Üye

Mesajgönderen Butters:) » 03 Mar 2009 19:14

Cevap yazdığınız için hepinize teşekkür ederim. Çok yardımcı oldunuz teşekkürler. :):)
Üye

Dön İç mimarlık eğitimi almak isteyenler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 14 misafir