ÇOK KARARSIZIM YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM :(

İç mimarlık eğitimi almak isteyenler merak ettiklerini bu bölümde sorabilirler...

Moderatör: maglor

ÇOK KARARSIZIM YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM :(

Mesajgönderen WorLd_SinneR » 11 Oca 2009 00:52

Merhabalar!Küçüklükten beri hedefim mimarlıktı halende öyle ama şimdi öyle ikilemdeyim ki...Sorun şu ki iç mimarlık ve mimarlık arasında sürekli gidip geliyorum ikisinide çok araştırdım netteki sözlüklerden iki konu hakkında yapılan yorumları okudum iç mimarlıkta geneli,okullarını,okuldaki görevlilerin bölüme pek bakmamalarını vb vb şeyler okudum fakat mimarlıkta genel olarak daha olumlu şeyler yazılmıştı.
Arkadaşlarımdan da duyduğum kadarıyla içmimarlık, mimarlığa göre daha sönük bir meslek olarak kalıyormuş ve mimarlar iç mimarlara yukarıdan bakıyormuş ve zaten bazı mimarlık yapanlar iç mimarlık ta yapabiliyormuş gibi şeyler öğrendim aileme de çevremdeki insanlara da danıştım onlar da mimarlık dedi ama benim halen bir yanım iç mimarlık diyor ama şahsen ben mesleğimde başka meslekteki insanlar tarafından küçümsenmeyi kaldıramam ayrıca sayısal sözel bölümde seçeceğim ona göre artık birşeyler yapmam gerekiyor n'olur yardım edin gerçekten iç mimarlar, mimarlar tarafından küçümseniyor mu hangisi benim için daha iyi olur dersiniz ? :oops: :cry:
WorLd_SinneR
Üye

Mesajgönderen creator » 11 Oca 2009 02:48

Şunu belirtmem gerekir ki hiçbir meslek başka bir meslek tarafından küçümsenemez. Küçümsenmesi ya da birilerinin küçümsemesi o kişinin cehaletinin göstergesidir. Sonuçta tasarım, ekip işidir. Herkesin bir görevi vardır. Ama herkes farklı bir alanda özelleşir o ayrı birşey. Yani mimar iç mimarlık yapabilir. Ama ortaya çıkan ürünün başarısı o mimarın iç mimarlıkla ne kadar ilgilendiğine bağlıdır. İç mimar da büyük yapılarla ve şantiyelerle ilgilendiği müddetçe mimari projeler hakkında müdahalelerde bulunabilir. İmza yetkisi yoktur ayrı konu... Ama her mimar da önce mimar mıdır? Bunu sorgulamak gerekir. Piyasa imzacı mimarlarla dolu. Mimarın imzası da binanın işlevsel olduğunun yani işlevinde bir problem olmadığının, mevcut mekanın bölümlerinin, olması gerektiği standartlarda olduğunun göstergesidir. Unutmamak gerekir ki mimar da inşaat mühendisi olmadan hiçbir şey yapamaz. Bütün meslek disiplinleri birbiri ile bağlantılıdır. Önemli olan başarılı işler ortaya çıkarmaktır. Meslekte başarılı olunduğu sürece hangi meslek olduğunun bir önemi yoktur. Sayısal bölümü seçmeniz hem mimarlık hem iç mimarlık olarak en avantajlısı olacaktır.
Aşağıdaki linke bakabilirsiniz...
İç mimarlık ile mimarlık arasındaki fark
Linkteki yazıları 2. sayfası da dahil olmak üzere okuyun karar sizin.
TÜRKÇEMİZİ KURALLARINA UYGUN BİÇİMDE KULLANALIM...
Kullanıcı avatarı
creator
Site Admin

Mesajgönderen WorLd_SinneR » 11 Oca 2009 19:54

Çok teşekkür ederim gerçekten çok yardımcı oldunuz. :oops: :)
WorLd_SinneR
Üye

Dön İç mimarlık eğitimi almak isteyenler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 29 misafir