Eğitim mi , Etiket mi ?

Bu bölüme iç mimarlık eğitimi veren üniversiteler hakkında yorumlarınızı yazabilirsiniz...

Moderatör: maglor

Eğitim mi , Etiket mi ?

Mesajgönderen hot_c » 02 Haz 2007 00:41

İç mimarlık birinci sınıfta okumaktayım.Mimar Sinan da okumak istediğim halde tekrar hazırlanmaktansa bu sene kazandığım okulda okumayı tercih ettim.Şimdi ise kafamda soru işaretleri var :shock:
Okuduğum okulun eğitimi mimar sinan kadar iyimi değilmi yoksa mimar sinan artık bir etiketmi, biz sürekli gözümüzde mi büyütüyoruz ?
İlerde okuduğum okuldan mezun olduğumda mimar sinan mezunları iş bulma konusunda herzaman benden daha mı şanslı olacak? Mimar sınan için sınavlara tekrar girip birinci sınıftan başlasam ne kadar mantıklı olur ?
Mimar sinana başka bir okuldan geçiş yapmış arkadaşlar , Mimar sınanda okuyanlar ya da bu konuda bana yardımcı olacak arkadaşlardan kafamdaki soru işaretlerinden kurtulmak için cevap bekliyorum, yardımcı olursanız çok sevinirim .... : (
hot_c
Üye

Mesajgönderen creator » 02 Haz 2007 01:00

Bence bu konuda yani iç mimarlık konusunda kendini geliştirmene bağlı.
Hangi alana yöneleceğin de çok önemli, yöneldiğin alanda kendini geliştirmen oldukça önemlidir. Her işveren belirli niteliklere sahip eleman arar. Mesela mobilya konusunda tecrubeli, almanca bilen çince bilen gibi...

Üniversite, mezun olduktan sonra sadece isimdir. 4 yıl boyunca hiçbir üniversite iç mimarlık eğitimini tam anlamıyla veremez. Aldığın diplomanın esası da senin iç mimar olduğunu değil iç mimarlık yapma salahiyetine haiz (yetkisine sahip) olduğunu gösterir.
Mezun arkadaşlardan duyduğum kadarıyla üniversiteden üniversiteye değişen eğitim açığı, işe başladıktan çok kısa bir sürede kapatılabiliyormuş.

İş bulma konusuna gelince hiç merak etme bu bölümü 6 yılda bitirmiş bir arkadaş işe girer girmez 1600 ytl gibi ücretle işe başladı. Ayrıca proje başına ek ücretler de alıyor... :)
TÜRKÇEMİZİ KURALLARINA UYGUN BİÇİMDE KULLANALIM...
Kullanıcı avatarı
creator
Site Admin

Mesajgönderen hot_c » 02 Haz 2007 01:12

Yetenek sınavlarına tekrar gireceğim bu sene mimar sinanı kazanırsam birinci sınıftan başlamam konusunda ne düşünüyorsunuz ?
( Ama 21 yaşındayım : ) )
Bir de şu var ; kocaelinde hocalarımız bizimle çok ilgileniyorlar hatta yemeklerini bırakıp anlamadığımız konuyu anlattıkları oluyor bu da okulumu bırakmam konusunda beni düşündürüyor ,sanki mimar sinandaki hocalar çok ilgili değillermiş gibi .Bu konuda ne düşünüyorsunuz acaba ?
Yardımcı olduğunuz için teşekkürler ...
hot_c
Üye

Mesajgönderen creator » 02 Haz 2007 01:24

Bence aynı üniversitede devam et derim ben. Mimar sinan üniversitesi için 1 yıl kaybetmeye değmez. Ayrıca yeni ortam yeni arkadaşlar ... zorluk çekebilirsin. İşin açığı ben ileride kendi cocuğumu 4 -5 yaşında ilkokula göndermeyi düşünüyorum. Bence 21 yaş geç sayılır üniversite değiştirmek için 18 fln olsaydı belki derim sonuçta aynı bölüm. Sene kaybetmeye deymez...
Kullanıcı avatarı
creator
Site Admin

Mesajgönderen JnU » 02 Haz 2007 11:48

Yatay geçici neden düşünmüyorsun? Geçtiğimiz yaz sınıf arkadaşım Mimar Sinan a başvurdu ve kabul edildi..Şimdi orada eğitim alıyor. Tekrar sınava girip zamanını kaybetmektense şuanda okulunda en iyisi olmaya transkriptini yüksek tutmaya bak ve yatay geçiş için başvuru yap derim ben.
no matter what I say.no matter what I do.I can t change what happened
Kullanıcı avatarı
JnU
Üye

Mesajgönderen hot_c » 02 Haz 2007 13:15

Sene başında bende yatay geçiş düşünüyordum fakat dersler ağırlaştıkça ve sınavlar başladıkça gördümki bu çok zor : ) yüksek ortalama istiyorlar.
Bildiğim kadarıyla mimar sinan her okuldan öğrenci almıyor.Acaba arkadaşınız hangi okuldan ve bölümden geçiş yaptı ?

İlginiz için teşekkürler.....
hot_c
Üye

Mesajgönderen creator » 02 Haz 2007 13:24

Benim de 2 yıl önce bir arkadaşım K.T.Ü. den mimar sinan'a geçmişti, notları da çok yüksek değildi... Biraz şanslıydı sanırım...O şartlarda girmesi zordu ama girdi. Ben yine de JNU nun dediği gibi yatay geçişi bi düşün derim...
Kullanıcı avatarı
creator
Site Admin

Mesajgönderen JnU » 02 Haz 2007 13:59

Selçuk İç mimarlıktan geçiş yaptı ortalaması 3.50 üstündeydi..Ama arkadaşımın sunumu çok başarılı idi diye duydum...Sonuçta önemli olan oradaki hocaları etkilemek orada okumayı istediğini kanıtlamak.Ortalaması düşük olsaydı bence onu yine alırlardı..Çünkü çok yetenekli bir insan ve sunumu ile eminim her hocayı etkilemiştir.
no matter what I say.no matter what I do.I can t change what happened
Kullanıcı avatarı
JnU
Üye

Mesajgönderen hot_c » 02 Haz 2007 14:12

Geçiş yapan arkadaşlarınız bıraktıkları okullarının eğitimi ile mimar sınanın eğitimini kıyasladıklarında aralarında önemli bir fark görmüşlermi?
Onlarla bu konuyu konuşma şansınız oldumu?
hot_c
Üye

Mesajgönderen creator » 02 Haz 2007 14:36

Açıkcası benim konuşma şansım olmadı...
Kullanıcı avatarı
creator
Site Admin

Sonraki

Dön Üniversiteler Hakkında Yapılan Yorumlar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir