Eğitim mi , Etiket mi ?

Bu bölüme iç mimarlık eğitimi veren üniversiteler hakkında yorumlarınızı yazabilirsiniz...

Moderatör: maglor

Mesajgönderen JnU » 02 Haz 2007 18:15

Öncelikle bizdeki eğitim yıllık...Dersler her dönem değişmiyor o yüzden dersler arası çok fark var...Ayrıca mesela bizim fakültede kendi tasarımarımızı kendimiz yapamıyoruz ancak dışardaki atölyelerde yaptırabiliyoruz ama arkadaşım bildiğim kadarıyla okulun kendi atölyesinde tasarladığı mobilyayı yapmıştı. Onun dışında mesela o ilk dönem aynı anda 2 proje yapmştı bildiğim kadrıyla oysa biz 1 proje ile zor baş ettik...Kendisi bu kıyaslamayı yapsa çok daha iyi olur tabi...Ama aradaki en büyük fark şudur ki " olanaklar" Biz konya da kendi çabalarımızla bişeyler yapabiliyorsak yapıyoruz bir yerlere gitmeye çalışıyoruz.. Oysa onun herşey elinin altında..sergiler fuarlar workshoplar ....Arkadaşım en son İstanbulda yapılan İç mimarlık buluşmasındaki workshoplara katıldı ve oradaki bir yarışada 1.oldu 5 günlüğüne Almanya ya gitti..Bizse Konyadn haberleri alıp onun adına sevindik sadece...Bu buluşmadan haberimiz bile yoktu....
no matter what I say.no matter what I do.I can t change what happened
Kullanıcı avatarı
JnU
Üye

Mesajgönderen hot_c » 02 Haz 2007 18:24

Yardımların için çok teşekkürler. Bu sene ben konyanın sınavına girmiştim, sınav sistemi bile çok farklı. Ben t cetvelini ilk defa konyanın yetenek sınavlarında kullandım mesela : ) ve ayrıca hocaları öğrencilerle çok ilgili...
hot_c
Üye

Mesajgönderen JnU » 02 Haz 2007 18:49

Rica ederim. Bizim okul iyi güzel hoşta işte sorunumuz kentle alakalı bizim...Gelişmesi lazım biraz daha Konya nın.
no matter what I say.no matter what I do.I can t change what happened
Kullanıcı avatarı
JnU
Üye

Mesajgönderen maglor » 03 Haz 2007 12:20

arkadaşım bence bulunduğun alıştığın okul en iyisidir.
isim konusunda evet mimar sinan artık etiket belki iyide eğitim veriyorlardır ama dediğin gibi hocaların ilgiliyse bunu değerlendir derim çünkü heryerde bu tür olaylarla karşılaşamayabilirsin,
ikincisi yatay geçiş hertürlü mümkün olabilir ama kendi okulunda iyiyken orayda düşük durumda olabilirsin ister istemez, uyum problemi yaşayabilirsin belki yaşamassında(örneğin ben yaşamam :) )
diğer konu iç mimarlık ta gerçekten okulda bir şey öğrenmiyorsun
hocalar sadece iş hayatında öğrenmen gerekenlerin başlangıcını yapıyorlar

kendini geliştirmen önemli olan iyisi olmak isyitosan

olamasanda bulursun örneğin akdeniz iç mimarlıktan mezun olanlar sayısını tam hatırlamıyomda geçen senekilerden hesaplarsak 25 kişi mezun oldu şu an hepsi çalışıyo ... tabi mezun olamayanlarda:d
iç mi mimar yoksa iç mimar

Resim
Kullanıcı avatarı
maglor
Moderatör

Mesajgönderen intes » 03 Haz 2007 23:11

JnU m Konya gelişene kadar :D bunun sonunu sen biliyorsun :D

bu arada ilave etmek istediğim bir şey eğer olurda geçiş yapamazsan ki böyle olmasını istemem yüksek lisansını mimar sinan da yapmayı denersin bu da bir ihtimal ve göz ardı etme derim.
Kullanıcı avatarı
intes
Üniversite Temsilcisi

Mesajgönderen hot_c » 05 Haz 2007 19:46

Yinede bu sene yetenek sınavına girip şansımı denemeyi düşünüyorum en azından ilerde vicdanen kendimi kötü hissetmem.Olmazsada çok üzülmem , hocalarım ilgili ve arkadaşlarıma fazlasıyla alıştım. :) Bende yaz tatillerinde çalışarak eksiklerimi kapatmaya çalışırım :)Tabi yabancı dil ve bil. programlarıda dahil :shock: Belkide söylediğiniz gibi yüksek lisans yapmak nasip olur :)

Bakalım fırtına beni nereye taşıyacak......

Tecrubelerinizle beni aydınlattığınız için teşekkürler.... :)
hot_c
Üye

Mesajgönderen sinemizm » 26 Eyl 2007 18:09

hot_c yazdı:Geçiş yapan arkadaşlarınız bıraktıkları okullarının eğitimi ile mimar sınanın eğitimini kıyasladıklarında aralarında önemli bir fark görmüşlermi?
Onlarla bu konuyu konuşma şansınız oldumu?

Sen bence Kocaeli yi bırakma.Başka bir devlet üniversitesinde hocalarımız kadar seninle ilgilenen hocalar çıkmayabilir karşına;)
sinemizm
Üye

Mesajgönderen buggy » 29 Eyl 2007 10:13

Etiket çok önemli ama sen devam et. :wink:
En son buggy tarafından 12 Kas 2008 17:26 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
buggy
Üye

Mesajgönderen rhino » 29 Eyl 2007 22:24

ho_c arkadaşım aceleyle bakınıyorum şuan ama yanlış okumadıysam kocaelindesin. bende marmara çıkışlıyım ve bence mimarsinan, marmara, kocaeli eğitimleri farklı. kocaelinden marmaraya geçişle gelen birçok arkaşımız oldu ve kocaelinin gayette iyibir üniversite olduğunu tahmin ediyorum. ayrıca sizinbirçok hocanız zaten mimarsinan la alakalı hocalar deilmiki. yanlış bilmiyorsam ve çok değişmediyse zaten verilen eğitimde mimarsinan daki gibi diyebiliriz. ama ordan marmaya geçiş yapan arkaşlarımın amacı sadece marmara (etiket) mezunu olabilmekti.
Benm fikrim çok güzl bir eğitim verilen ünide okuyorsun. hiç düşünme gerisini, devam arkaşım.

İyi çalışmalar
rhino
Üye

Mesajgönderen rhino » 29 Eyl 2007 22:36

etiketmi, eğitim mi?
bence önce herşeyde olduğu gibi kişinin kendisini ne akdar iyi eğittiğine bağlı, okulda verilenler artık yetmiyor, herşey çok hızlı gelişiyor ve bunları zaman kaybetmeden takip etmek durumundayız. nerden ne şekilde, nasıl mezun olursak olalım sadece patron yada herkimse bizimbirşeyleri nekadar iyi bildiğimize , donanımlarımza bakıyorlar, bakmakta zorundalar. işin en güzel kısmı eğitim ve etiketi birleştirirsek harika şeyler olacağını bilmek.
kim nerden mezun olursa olsun artık herkes autocad, 3d max vs... birçok şeyin bilgisine öleböle sahip. fark yaratıyo olmak durumundasınız. size bunla ilgi birçok örnek verebilirim.... artık birçok yer "hani diploman nerde "bile sormuyor. sadece donaımlarına, işe nekadr hakim olduna bakıyor, nerden mezun olursan ol.
rhino
Üye

ÖncekiSonraki

Dön Üniversiteler Hakkında Yapılan Yorumlar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 11 misafir