Akdeniz Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü

Bu bölümde devlet üniversitelerini tanıtabilir, aynı şekilde yorumlar yapabilirsiniz...

Moderatör: maglor

Akdeniz Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü

Mesajgönderen memorable » 17 Haz 2008 13:44

Ben Akdeniz Üniversitesi iç mimarlık fakültesinin özel yetenek sınavları hakkında ve bölüm dersleri hakkında ayrıntılı bilgi almak istiyorum..

Yardımcı olur ve tecrübelerinizi paylaşırsanız çok sevinirim..

Saygılarımla
Gökçe
memorable
Üye

Mesajgönderen maglor » 17 Haz 2008 14:26

Merhaba arkadasim,

AKDENIZ ÜNIVERSITESI
GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESI

İÇ MİMARİ VE ÇEVRE TASARIMI BÖLÜMÜ
İÇ MİMARİ VE ÇEVRE TASARIMI ANASANAT DALI

2000 – 2001 eğitim öğretime başlayan bölüme her yıl yetenek sınavıyla öğrenci alınan bu bölümde, Çağdaş Tasarım , sürekli gelişen ve değişen plastik sanatlar değerlerini usta bir irade ve vizyonla bütünleştiren elemanlara gereksinim duymaktadır. Çağımız iç mimar ve çevre tasarımcısı bütün disiplinleri kavramış, dünyanın değişen yapısına kozmik ritmin bütünlüğüne uyum sağlamış, bedensel ve estetik kaygılarını anlamış, irdelemiş, geçmişi yaşamış korumuş ama geçmişin tekrarlarından kaçarak yeni yaratıcı birikimleri sezgisiyle geliştirmiş elemanları hedefler.

Doğanın gelişimine ve değişimine uyum sağlayan ve yaratıcılığını insana bu yönde hizmete sunan insan yetiştirmeyi hedefler, özgündür, yenilenmiş bilgi çağını teknik olarak sonuna kadar kullanabilen bilimi yaşamına geçirip değerlendiren üretken insanlar yetiştirmeyi hedefleyen bölümümüzde, dogmalara ve durağanlığa yer yoktur. Hedeflediği insan tipi çevresiyle bir bütün ama öncü uygulamalarıyla da etkili beğeni toplayan gelecekte yaşayan dünü hisseden insan tipidir.

Eğitim öğretimin birinci yılında, temel tasarım eğitimi ve serbest çizim gibi uygulamalı dersler dışında ortak sanat ve kültür dersleri yer almakta, ikinci sınıftan itibaren ise alana yönelik teorik ve uygulamalı dersler çeşitlendirilerek, öğrencilerin gelişmelerine olanak sağlanmaktadır. Daha sonraki yıllarda ise, uygulamalı(şantiye’de) derslerin oranları program içerisinde artmakta, Malzeme Bilgisi, Yapı Bilgisi, Röleve ve Restorasyon, Ergonomi gibi derslerle devam eden eğitim, proje çalışmalarıyla tamamlanmaktadır. Bölüm öğrencilerinin birim içi ve birim dışı eğitim yapmaları zorunludur.

İç Mimar olarak mezun olan öğrenciler, mekansal ve çevresel düzenlemelerin yanı sıra, sergileme, tanıtımla ilgili modüllerin geliştirilmesi, ürünlerin çağdaş ambalajlama ile ilgili tasarımların yapılması ve kent mobilyaları, spor - eğlence yerleri gibi, sosyal - kültürel alanların düzenlenmesinde görev alabilirler.

Bölüm dersleri hakkinda bu linki tıklayabilirsin. http://gsf.akdeniz.edu.tr/_library/dosy ... php?id=405

Yetenek sınavları genellikle her sene değisiyor ama; geçen seneki sisteme göre içmimarlık sınavında ilk başta görsel algilama testine giriyorsunuz, bu eleme sinavi oluyor girenlerin cogu bu kisimda eleniyor, orta ögretim basari puanin ile ortalamasi aliniyor, sonra bölüm sinavlarina giriyorsun...
Kaynak: http://www.akdeniz.edu.tr/gsf/icmimari.html
iç mi mimar yoksa iç mimar

Resim
Kullanıcı avatarı
maglor
Moderatör

Mesajgönderen memorable » 17 Haz 2008 20:32

Ayrıntılı bilgiler için çok teşekkür ederim.

Peki özel yetenek sınavları hangi tarihler arasında yapılıyor? Sınav kayıt tarihi ve sınav süresi kaç gün?

İlk görsel sınavı geçtiğimizi varsayarsak şayet; bölüm sınavı dediğimiz sınav çizimden mi oluşuyor ?

Çok fazla soru sorduğumun farkındayım ne olur mazur görün..
memorable
Üye

Mesajgönderen maglor » 18 Haz 2008 10:30

Rica ederim, sinav tarihleri internet sayfasinda aciklanir henüz aciklanmamis olabilir,
sinav süresi degisebiliyor, ilk asamayi gectiginiz taktirde, cizim sinavlarina giriyorsunuz, bölümle alakali sinavlar oluyor onlarda..
Ayrintili bilgiler yakinda web sayfasinda aciklanir...

Resim
Kullanıcı avatarı
maglor
Moderatör

Mesajgönderen memorable » 18 Haz 2008 11:13

maglor yazdı:Rica ederim, sinav tarihleri internet sayfasinda aciklanir henüz aciklanmamis olabilir,
sinav süresi degisebiliyor, ilk asamayi gectiginiz taktirde, cizim sinavlarina giriyorsunuz, bölümle alakali sinavlar oluyor onlarda..
Ayrintili bilgiler yakinda web sayfasinda aciklanir...

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Son bir soru daha sorsam... :oops:

Akdeniz Üniversitesine gittiğim takdir de geçen yıl ki sınav sorularını temin etme şansım var mı ?
memorable
Üye

Mesajgönderen maglor » 23 Haz 2008 12:43

Merhaba arkadasim,

Ben bu sorudan senin cok hazirci arkadaslardan olacagin kanisindayim :d sen okula gir hele bi, sinav sorularini nasil olsa alirsin, hocalarda yardimci olur meraj etme..
Ama kücük bir ip ucu genel olarak cizim sinavlarina gireceksin, cok gecen seneki sorulara ihtiyacin olmayacak...

Resim
Kullanıcı avatarı
maglor
Moderatör

Mesajgönderen özge_20 » 15 Tem 2008 15:43

mrb. ben iç mimarlığı çok istiyorum özellikle akdeniz üniversitesini ama bi güzel sanatlar kursuna gidemedim akdenz üniv. yetenek sınavları nasıl oluyo ne soruyorlar gerçekten zorluyorlar mı illa kursa kursa gitmem şart mı kursa gitmeden yapamaz mıyım? sözel öğrencisiyim orta öğretim başarı puanı ile beraber puanlarım söz1 248 ea1 231 söz2 246
özge_20
Üye

Mesajgönderen maglor » 16 Tem 2008 13:38

Arkadasim, emin ol senin gibi bir cok arkadasim Akdeniz üniversitesi icmimarlik istiyor okadarda cok kisi sinava giriyor, cogu uzun süreler kursa gidiyor ki kursa gidenlerinde cogu kazanacak diye bir sey yok, bu durumda biraz acik olacak ama, sadece puana güvenerek denesem olurla biraz zorlanirsin... Antalya da oturuyorsan ve illa deneyecem diyorsan, kendini gelistirmek adina bir kac kurs var kendini denemeni tavsiye ederim... en azindan girmeden önce olup olmayacagi konusunda hocalardan yardim alabilirsin...

Resim
Kullanıcı avatarı
maglor
Moderatör

Mesajgönderen creator » 29 Kas 2008 14:06

maglor yazdı:Merhaba arkadasim,

AKDENIZ ÜNIVERSITESI
GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESI

İÇ MİMARİ VE ÇEVRE TASARIMI BÖLÜMÜ
İÇ MİMARİ VE ÇEVRE TASARIMI ANASANAT DALI

2000 – 2001 eğitim öğretime başlayan bölüme her yıl yetenek sınavıyla öğrenci alınan bu bölümde, Çağdaş Tasarım , sürekli gelişen ve değişen plastik sanatlar değerlerini usta bir irade ve vizyonla bütünleştiren elemanlara gereksinim duymaktadır. Çağımız iç mimar ve çevre tasarımcısı bütün disiplinleri kavramış, dünyanın değişen yapısına kozmik ritmin bütünlüğüne uyum sağlamış, bedensel ve estetik kaygılarını anlamış, irdelemiş, geçmişi yaşamış korumuş ama geçmişin tekrarlarından kaçarak yeni yaratıcı birikimleri sezgisiyle geliştirmiş elemanları hedefler.

Doğanın gelişimine ve değişimine uyum sağlayan ve yaratıcılığını insana bu yönde hizmete sunan insan yetiştirmeyi hedefler, özgündür, yenilenmiş bilgi çağını teknik olarak sonuna kadar kullanabilen bilimi yaşamına geçirip değerlendiren üretken insanlar yetiştirmeyi hedefleyen bölümümüzde, dogmalara ve durağanlığa yer yoktur. Hedeflediği insan tipi çevresiyle bir bütün ama öncü uygulamalarıyla da etkili beğeni toplayan gelecekte yaşayan dünü hisseden insan tipidir.

Eğitim öğretimin birinci yılında, temel tasarım eğitimi ve serbest çizim gibi uygulamalı dersler dışında ortak sanat ve kültür dersleri yer almakta, ikinci sınıftan itibaren ise alana yönelik teorik ve uygulamalı dersler çeşitlendirilerek, öğrencilerin gelişmelerine olanak sağlanmaktadır. Daha sonraki yıllarda ise, uygulamalı(şantiye’de) derslerin oranları program içerisinde artmakta, Malzeme Bilgisi, Yapı Bilgisi, Röleve ve Restorasyon, Ergonomi gibi derslerle devam eden eğitim, proje çalışmalarıyla tamamlanmaktadır. Bölüm öğrencilerinin birim içi ve birim dışı eğitim yapmaları zorunludur.

İç Mimar olarak mezun olan öğrenciler, mekansal ve çevresel düzenlemelerin yanı sıra, sergileme, tanıtımla ilgili modüllerin geliştirilmesi, ürünlerin çağdaş ambalajlama ile ilgili tasarımların yapılması ve kent mobilyaları, spor - eğlence yerleri gibi, sosyal - kültürel alanların düzenlenmesinde görev alabilirler.

bölüm dersleri hakkinda bu linki tiklayabilirsin.. http://www.akdeniz.edu.tr/internet/ogrenci/dk/1806.htm

Yetenek sinavlari genellikle her sene degisiyor ama; gecen seneki sisteme göre icmimarlik sinavinda ilk basta görsel algilama testine giriyorsunuz, bu eleme sinavi oluyor girenlerin cogu bu kisimda eleniyor, orta ögretim basari puanin ile ortalamasi aliniyor, sonra bölüm sinavlarina giriyorsun...
Kaynak: http://www.akdeniz.edu.tr/gsf/icmimari.html

Aydınlatıcı açıklamaların için teşekkürler. Merak edenler için genel bir ön bilgi veriyor.
TÜRKÇEMİZİ KURALLARINA UYGUN BİÇİMDE KULLANALIM...
Kullanıcı avatarı
creator
Site Admin

Dön Devlet Üniversiteleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 12 misafir