Üniversitelerin iç mimarlık bölümleri ile ilgili bilgi?

Bu bölümde devlet üniversitelerini tanıtabilir, aynı şekilde yorumlar yapabilirsiniz...

Moderatör: maglor

Üniversitelerin iç mimarlık bölümleri ile ilgili bilgi?

Mesajgönderen teha » 25 Kas 2010 11:02

Araştırdığıma göre, iç mimarlık bölümü üniversitelerde hem güzel sanatlar fakültesinde hemde mimarlık fakültesinde yer alıyor. ikisinede giriş koşulları farklı mı? Yani merak ettiğim konu şöyle; mimarlık fakültesindeki iç mimarlık bölümüne üniversite sınavından belirli bir puan alınarak gidiliyor sanırım. Ama güzel sanatlar fakültesindeki iç mimarlık bölümüne girmek için üniversite sınavından barajı aşmak yetiyormu yani özel yetenek sınavıyla girilebiliyor mu?
teha
Üye

Re: Üniversitelerin iç mimarlık bölümleri ile ilgili bilgi?

Mesajgönderen creator » 25 Kas 2010 22:28

Mimarlık fakültesine bağlı iç mimarlık bölümlerine yalnız LGS ile girebilirsiniz. Yetenek ile alan bölümlerde ise barajı aşmanız yeterli. Ama kimi üniversiteler üniversite sınavının puanını da yetenek sınavı puanına ekleyerek bir sıralama oluşturabiliyorlar. Ama LGS'nin etkisi çok fazla olmuyor.
TÜRKÇEMİZİ KURALLARINA UYGUN BİÇİMDE KULLANALIM...
Kullanıcı avatarı
creator
Site Admin

Mesajgönderen teha » 26 Kas 2010 11:33

Teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için.
teha
Üye

Mesajgönderen Myth » 06 Mar 2011 13:50

LYS demek istediniz herhalde:)
Myth
Üye

Mesajgönderen creator » 06 Mar 2011 15:06

Evet LYS sınavını kastetmiştim. Ama ülkemizde o kadar çok sınav çeşidi ve sürekli değişen sınav sistemleri var ki karıştırmamak elde değil.
Kullanıcı avatarı
creator
Site Admin

Mesajgönderen Fulya » 22 Oca 2012 21:41

Merhaba. :) Ben Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde iç mimarlık bölümü istiyorum. Şuan 11. sınıf öğrencisiyim. Çizim yeteneğim var ve bunu yetenek sınavlarına hazırlayan kurslarla daha da geliştirmeyi düşünüyorum. Ancak LGS puanımın yeterli olacağını düşünmüyorum ve bölüme alımlarda bir değişiklik yaşandıgı söyleniyor. Bu konuda net bir bilgi edinemedim. Bu konuda bir bilgi verirseniz çok sevinirim. Ayrıca LGS puanına göre bir sıralama yaşanır mı? Yani yetenek sınavlarında 400 alan bir öğrenci ile 350 alan bir öğrenci arasında bir fark olacak mı? Şimdiden çok teşekkür ediyorum.
Fulya
Üye

Mesajgönderen creator » 22 Oca 2012 23:39

Mimar Sinan Üniversitesi iç mimarlık bölümü için önemli olan yetenek sınavında alacağınız sonuçtur. Ancak 4 yıllık bir bölüme girmek için 4 yıllık üniversite barajını aşmanız gerekiyor. Bu barajı aştıktan sonra çizim sınavlarında da iyi bir sonuç elde etmeniz halinde yerleşmeniz kolay olacaktır. Ama sınırda iki kişi kalırsa yani son iki kişi iç mimarlık yetenek sınavında aynı puanı alırsa. LYS sınavında yüksek puan alana öncelik verilir. Çizim kurslarına giderek çizimlerinizi geliştirmeniz mümkün. Yetenek sınavı ile öğrenci alan başka üniversitelerde de ağırlık yetenek sınavında olur. Aynı anda birden çok üniversitenin yetenek sınavlarına katılabilirsiniz. Hangisini kazanırsanız o üniversiteye gidersiniz. Birden çok üniversiteyi aynı anda kazanmanız halinde istediğiniz iç mimarlık bölümüne gidebilirsiniz. Ancak LYS sınavının etkisi çok fazla olmuyor. En son gelişmelere Mimar Sinan Üniversitesi öğrenci işlerinden ulaşabilirsiniz. Mimar sinan üniversitesi iç mimarlık bölümü telefon numarası: 0212 252 16 00 / 114 – 134 telefon açıp her soruyu çekinmeden rahatlıkla sorabilirsiniz. En son yapılan değişiklikleri de burada paylaşabilirsiniz. İyi çalışmalar...
Kullanıcı avatarı
creator
Site Admin

Dön Devlet Üniversiteleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 15 misafir