Doğu Akdeniz Üniversitesi

Bu bölümde vakıf üniversitelerini tanıtabilir, aynı şekilde yorumlar yapabilirsiniz...

Moderatör: maglor

Doğu Akdeniz Üniversitesi

Mesajgönderen lepistes » 18 Ağu 2008 20:40

Mimarlık Fakültesi

Genel Bilgiler

Doğu Akdeniz Üniversitesi Mimarlık Fakültesi eğitim programlarıyla, çağdaş, yenilikçi, teknolojiyi kullanmasını bilen ve aynı zamanda yerel çevre değerlerinin bilincinde olan meslek adamları ve öğretim kadroları yetiştirilmektedir.

Kuram ve uygulamayı birleştiren, bütüncül (holistic) bir eğitim sistemine bağlı kalınmaktadır: Bu çerçevede oluşturulan stüdyolar zinciri, destekleyici seminerler, kuramsal dersler ve laboratuvarlarla desteklenmektedir.

Güncelleştirilen yeni eğitim programlarıyla, öğrencilerin eğitim yüklerinin azaltılmasına özen gösterilmiş, bunun yanında çok disiplinli, seçenekli olma özelliği artırılmış, esnek ders yapısıyla uluslararası standardlara uyumu sağlanmıştır. Böylece daha keyifli, araştırma ve sosyal etkinliklerin ön plana alındığı bir eğitim ortamı hazırlanmıştır. Mevcut ve planlanan tüm bölümler için ilk yılın ortak programlanmasıyla, bölümlerarası işbirliği potansiyeli de güçlendirilmiş ve olası öğrenci transferleri kolaylaştırılmıştır.

Fakülte öğretim üyelerinin araştırma ve uygulama deneyimlerinin sınıfa yansıtılmasına özen gösterilmektedir.

Farklı ülke ve kuruluşlardan davet edilen bilim ve meslek adamlarının bilgilerinin, deneyimlerinin aktarıldığı, seminer, konferans gibi etkinlikler ve kampus dışı eğitim ortamları (kent mekanlarında analizler, mesleki inceleme gezileri, vb.) yoluyla verilen eğitim, öğrencilere çevresel, ekonomik ve toplumsal değerlerle örülmüş disiplinlerarası teknik beceriler kazandırmaktadır.

Eğitim programlarının yürütülmesinde, çağdaş eğitim araç ve yöntemleri kullanılarak bilgi aktarımı sağlanmakta ve derslerde öğrencilerin etkin olarak katıldığı eğitim sistemlerine özendirilmektedir.

Fakülte Tanıtımı

Mimarlık Fakültesi kapsamındaki Mimarlık ve İç Mimarlık Bölümlerinde 4 yıllık Lisans ve Mimarlık Lisansüstü (Yüksek Lisans ve Doktora) programları mevcuttur. Fakülte bünyesinde 40 tam-zamanlı öğretim üyesi ve 13 tam-zamanlı öğretim görevlisi görev yapmaktadır. Fakültede araştırmaya büyük önem verilmektedir ve öğretim elemanları, kişisel araştırmaları yanında, belirli araştırma kurumlarıyla da bağlantılı olarak araştırmalarını sürdürmektedirler. Fakülteye bağlı bölümler, çeşitli araştırma ve uygulama projelerinde, yerel ve merkezi yönetimle işbirliği yapmakta, gerekli durumlarda yönlendiricilik ve danışmanlık görevini üstlenmektedir. Fakülte bünyesinde çalışmalarını sürdüren Kentsel Araştırma ve Geliştirme Merkezi (KENT-AG) kentsel ölçekte araştırma, eğitim ve çevresel gelişime bilimsel etkinlikler ve projeler aracılığıyla katkıda bulunma işlevini üstlenmekte, Tasarım ve Araştırma Merkezi (TASAR) ise mesleki uygulamaların gerçekleştirilmesini sağlamaktadır.

Mimarlık Fakültesi eğitim programlarının mezunları, halen Kuzey Kıbrıs, Türkiye ve üçüncü ülkelerdeki çeşitli kurum ve kuruluşlarda görev yapmaktadır. Bir grup ise DAÜ, Türkiye, ABD, Avustralya, İngiltere, Almanya ve İspanya'daki çeşitli üniversitelerde yüksek lisans ve doktora eğitimlerini başarıyla sürdürmektedir.

Öğretim Hedeflerimiz

Çeşitli ölçeklerdeki bina ve bina gruplarının tasarım ve uygulamasını çağdaş normlara uygun nitelikte gerçekleştirecek mimarlar, ve mimarların ürettiği binaların iç mekanlarını benzer yaklaşımla tasarlayan iç mimarlar yetiştirmek;

Kuram ve uygulamayı birleştiren, bütüncül (holistic) bir eğitim sistemine bağlı kalmak ve böylece mezunların sahip olacağı esnek bilgi donanımıyla içinde bulunabilecekleri farklı çalışma ortamlarına uyum sağlamalarını kolaylaştırmak;

Çağdaş, yenilikçi, teknolojiden yararlanan ve aynı zamanda yerel çevre değerlerine duyarlı bir tasarım anlayışı ve yaklaşımı kazandırmak;

Çok disiplinli ve seçenekli özelliği artırılmış esnek ders yapısı ile uluslararası standardlara uyum sağlamak.
Kullanıcı avatarı
lepistes
Üye

Mesajgönderen reflex » 07 Eki 2008 17:28

İşte benim üniversitem burdaymış. Verdiğin bilgilerden dolayı çok teşekkür ediyorum.
Kullanıcı avatarı
reflex
Üniversite Temsilcisi

Dön Vakıf Üniversiteleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir