Bilkent Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü

Bu bölümde vakıf üniversitelerini tanıtabilir, aynı şekilde yorumlar yapabilirsiniz...

Moderatör: maglor

Mesajgönderen 34designer85 » 28 Tem 2008 00:43

yhtalp yazdı:Selam arkadaşlar bir sürü hoca ve ders yazmısınız hazırlığı bu sene bitiren ve eylülde iç mimarlıkta okuyacak ben için bir öneri bir yol gösterin. :lol: :lol: İlk sene hangi dersler seçiliyor hangi hocalar olsun. :S ? Arkadaşlar bir de bölüme girerken çizim yetenegimin olmamasından korkuyordum. Bu gerçekten sorun olur mu?

Öncelikle hazirliği geçebildiğin için seni tebrik ediyorum ve geçmiş olsun diyorum :D
1. dönem sana otomatik yüklenen dersler; basic design, technical drawing and lettering, art and culture, türkçe, ingilizce, drawing. 1. sınıfın 1. döneminde hoca seçimi yapamıyorsun ve üstten ders veya seçmeli ders alamıyorsun. Eğer dersler hakkında bilgi almak istersen yine yardımcı olurum. Hocaların belli olduktan sorada sana tavsiyelerde bulunurum. Çizim yeteneğine gelirsekte; drawing dersinde gerçektende iyi çizim yapabilio olman lazım ama yapamıyorsan hocalar sana çok iyi bir şekilde öğretiyor ama öyle bir durumda da iyi bir not bekleme :) teknik çizim dersindede çizim yeteneğinden çok 3 boyutlu düşünüp, görebilip bunu çizimlere yansıtabiliyor olman lazım. Bunlarında hepsini zamanla öğrenceksin ;)
TASARIM SANCILI BİR SÜRECTİR..!
34designer85
Üye

Mesajgönderen yhtalp » 01 Ağu 2008 00:52

34designer85 yazdı:
yhtalp yazdı:Selam arkadaşlar bir sürü hoca ve ders yazmısınız hazırlığı bu sene bitiren ve eylülde iç mimarlıkta okuyacak ben için bir öneri bir yol gösterin. :lol: :lol: İlk sene hangi dersler seçiliyor hangi hocalar olsun. :S ? Arkadaşlar bir de bölüme girerken çizim yetenegimin olmamasından korkuyordum. Bu gerçekten sorun olur mu?

Öncelikle hazirliği geçebildiğin için seni tebrik ediyorum ve geçmiş olsun diyorum :D
1. dönem sana otomatik yüklenen dersler; basic design, technical drawing and lettering, art and culture, türkçe, ingilizce, drawing. 1. sınıfın 1. döneminde hoca seçimi yapamıyorsun ve üstten ders veya seçmeli ders alamıyorsun. Eğer dersler hakkında bilgi almak istersen yine yardımcı olurum. Hocaların belli olduktan sorada sana tavsiyelerde bulunurum. Çizim yeteneğine gelirsekte; drawing dersinde gerçektende iyi çizim yapabilio olman lazım ama yapamıyorsan hocalar sana çok iyi bir şekilde öğretiyor ama öyle bir durumda da iyi bir not bekleme :) teknik çizim dersindede çizim yeteneğinden çok 3 boyutlu düşünüp, görebilip bunu çizimlere yansıtabiliyor olman lazım. Bunlarında hepsini zamanla öğrenceksin ;)

Dostum cevap için çok teşekur ederim. :) Drawing dersleri gerçekten çok mu ağır? Düşük notla bile olsa geçsem yeter. :roll: Bölüme girmeden çok araştırdım hatta bölümden bi hocaya gittim "hayal gücüm çok geniş ama çizim yetenigim sıfır" dedim oda "biz elle çizim istemiyoruz hayal gücün bize yeter" dedi ona güvenip bu bölüme girdim ama sanırım yanılmışım :oops:
yhtalp
Üye

Mesajgönderen 34designer85 » 01 Ağu 2008 12:01

Drawing için bu kadar panik olmana gerek yok. Derslere devamlı gidersen, çiziminde çok berbat olmadığı sürece geçersin. Henüz kalan birini duymadım :D
34designer85
Üye

Mesajgönderen yhtalp » 01 Ağu 2008 22:40

Sağol dostum rahatlattın beni. Birde rica etsem diğer dersleri anlatırmısın? İçeriklerini bilmiyorum. :( okulun açılmasına 1 ay kaldı neredeyse. :oops: birşey bilmeden gitmeyim bari. :D
yhtalp
Üye

Mesajgönderen 34designer85 » 02 Ağu 2008 20:03

Basic design en önemli derstir çünkü 6 kredilik bir ders; ilk gün size poster yaptırcaklardır %99 :) adını poster haline getirceksin bunu yaparken contrast renkleri kullan büyük bir avantaj olur. Mesela sarı-mor, mavi-turuncu, kırmızı-yeşil ve geometrik şekiller kullan. Bu dersin ilerleyen aşamalarında pattern yapcaksınız ve boş kuplerin içinde mekanlar olusturcaksınız.

Technical drawing and lettering 1 ufak detayları kaçırmadığın sürece kolay ve cok faydalı bir derstir. Başta çizgileri, hangi kalem hangi çizgi için kullanılır, hangi çizgi ne için kullanılır onları öğrenceksiniz. Sonra üstten,sağdan,soldan, önden bir obje, ev nası görülür nasıl çizilir ve kesit almayı öğrenceksizniz.Bir sürü malzeme listesi verilcek hiçbirini meteksandan alma iflas edersin ;)

Art and culture da adı üstünde sanat tarihi. Yağlı boyanın detayları hangi resim neden nasıl yapılmış, heykellerin özellikleri. Kısaca sanata dair ne kadar ince detay varsa onları göreceksiniz.

Eng 101; geçme notu 70 olan bir ders :D 3 tane konu başlığı oluyor. Bir tanesini seçiyorsun ve o dersin sınıfına gidiyorsun. Dersi seçerken hocanın adını öğrenebiliyorsan sana önerim yeşim ve suzan hocadır.

Herşeyden önce asıl önem vermen gereken şey; devamsızlık yapmamak, studyo worklere önem verip yapmak, hocalar seni tanısın pasif kalma.

Ders notu gerekirse bulmaya çalışırım ve sınav zamanı yine konusur tavsiye veririm ;)
34designer85
Üye

Mesajgönderen yhtalp » 03 Ağu 2008 13:34

Cevap için çok teşekkür ederim dostum. :)
yhtalp
Üye

Mesajgönderen Merdox » 03 Ağu 2008 17:10

Benim de bir sorum olacak. Okulun yıllık ücreti ne kadar ve burslu kazandığımız da ne kadar indirim oluyor? Teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
Merdox
Üye

Mesajgönderen 34designer85 » 04 Ağu 2008 01:46

Merdox yazdı:Benim de bir sorum olacak. Okulun yıllık ücreti ne kadar ve burslu kazandığımız da ne kadar indirim oluyor? Teşekkürler.

Okulun yıllık ücreti 15.400 ytl taksinlendirme yapılıyor. Burslu öğrenciler %100 bursla okuyorlar yani hiçbir ücret vermiyorlar ama bu sene yeni olarak destek bursuylada öğrenci alımı yapılıyor o da büyük olasılıkla %50 dir.
34designer85
Üye

Mesajgönderen Merdox » 04 Ağu 2008 02:21

Teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
Merdox
Üye

Mesajgönderen Enslaved » 25 Ağu 2008 19:39

yhtalp;

Hazırlık güzel birşeydir herhalde ya bölüme göre... :D Ben hazırlığı direk atlamıştım ama sonrası pek iyi olmamıştı. :D Buradan tavsiye alman güzel birşey,bunu sürekli hale getirmen yararına olur.2005-2006 döneminde giriş yapmıştım ben ve o dönem,hayatımın en kötü dönemlerinden birisidir.Birçok terslik bir arada gelince sınıf tekrarı yapmak zorunda kalmıştım.O yüzden bilen gören insanlarla temasta olman yararına olacak,bunu bilmeni isterim.

Drawing dersinden hiç korkma.Korkmak seni geriletiyor sadece...Eğer Nina Kertselli'ye gelirsen bil ki gerçekten yeteneksiz bile olsan,bu hoca seni mutlaka ilerletecektir.İllaha içinde bir potansiyel vardır yine de bu bölümü seçtiğine göre... :D Merak etme,çok az kişi cidden yetenekli çıkıyor.Çoğunluk normal seviyede...

Ha,olurda arka sayfalarda adı geçen Hayati Misman'a denk gelirsen,ne yap ne et kendini ekstradan geliştir,Nina'dan ders alan arkadaşlarını takip etmeye çalış.Zor olacak ama ilk dönem hoca seçimleri için elinden ne yazık ki birşey gelmiyor.

Basic Design'ı ilk dersten itibaren sıkı tut.Milletin işlerine bakıp,utanma çekinme yapma.O poster nanesi çok sıkıcı bir iş ama hocalar pek bir takıyorlar.Yarı dönemdeki küplere kadar çok rutin işler gelebilir,ikinci dönem Basic Design çok daha iyi oluyor.Ama en iyisi Interior Design'a geçince,yani ikinci sınıftan sonrası... :D

Hocaların belli olunca mutlaka buraya yaz. :wink:
Enslaved
Üye

ÖncekiSonraki

Dön Vakıf Üniversiteleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir