iç Mimari Proje Sözleşmesi-Metraj

İş hayatında karşılaştığınız problemleri zorlukları endişe ettiğiniz durumları bu bölümde dile getirebilirsiniz.

Moderatör: maglor

iç Mimari Proje Sözleşmesi-Metraj

Mesajgönderen pekass » 07 Mar 2008 03:13

Selam;
Yeni mezun bir iç mimar olarak, sözleşme ve metraj konularında sıkıntım var, bu konularda bana destek olacak kaynaklara ihtiyacım var, yardımcı olursanız sevinirim.
Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler...
pekass
Üye

Mesajgönderen creator » 07 Mar 2008 12:31

Bayındırlık bakanlığının yayınlamış olduğu birim fiyatlar listesi vardır. Her yıl değişir bu fiyatlar. Orada her türlü malzemenin, işçiliğinin, zayiat paylarına kadar hesaplanmış birim fiyatları bulman mümkündür... Eğer bir önceki senenin birim fiyatlarına ulaşma şansınız varsa, oradaki fiyatları alır, bir yıllık tefe, tüfe miktarını veya çekirdek enflasyonu üzerine ekleyerek güncel fiyatları yakalamış olursunuz.

Ancak bazı durumlarda bu fiyatlar geçerli olmayabiliyor. Mesela inşaat piyasasının yoğun olduğu sıralarda kimse 40-50 metrekarelik bir alana fayans uygulamasına gelmiyor. Büyük firmalarla anlaşıp uzun metrajlı işler ile ilgilenmek istiyor. Veya senin işlerin yoğunlaşmış oluyor. Çok acil yaptırman gerekebiliyor. Böyle durumlarda normal fiyatın biraz üstünde maliyetler çıkabiliyor.
TÜRKÇEMİZİ KURALLARINA UYGUN BİÇİMDE KULLANALIM...
Kullanıcı avatarı
creator
Site Admin

Mesajgönderen pekass » 08 Mar 2008 20:36

Teşekkür ederim, peki sözleşme ile ilgili yardımcı olabilirmisiniz .
pekass
Üye

Mesajgönderen creator » 08 Mar 2008 20:59

Daha önce bir sözleşme imzalamadım. Hep yanında çalıştığım mimarlar imzaladı. Onun için bu konuda pek bilgi veremeyeceğim...
TÜRKÇEMİZİ KURALLARINA UYGUN BİÇİMDE KULLANALIM...
Kullanıcı avatarı
creator
Site Admin

Mesajgönderen abdullah alkan » 22 Eyl 2008 22:09

icmimarlarodasi.org.tr adresinden meslekle ilgili tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz.
abdullah alkan
Üye

Dön İŞte İç Mimarlık

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir