Tadilat Denetim Yasası

İş hayatında karşılaştığınız problemleri zorlukları endişe ettiğiniz durumları bu bölümde dile getirebilirsiniz.

Moderatör: maglor

Tadilat Denetim Yasası

Mesajgönderen aleko » 31 Mar 2007 16:50

Tadilat Denetim Yasası
Arkadaşlar çevremizde hemen her tarafta tadil edilen yapılarla karşılaşıyoruz. Konutlar, işyerleri, ticarethaneler vs. fakat bütün bunlar yapılırken yapılara ve taşıyıcı sistemlerine zarar verilip verilmediğini denetleyen bir mekanizma bulunmamaktadır. Karşılığı da insanların canı pahasına ödenmektedir. Tadilat denetim yasası adı altında bir yasa çıkarılıp, yetki ve sorumlulukların, içmimarlara verilmesi uygun olmaz mı?
Kullanıcı avatarı
aleko
Üye

Mesajgönderen creator » 13 Nis 2007 23:13

Dediklerinde yerden göğe kadar haklısın. Böyle bir yasanın bu zamana kadar çıkmaması büyük bir sorumsuzluk. 17 ağustos depremi gibi bir durum olmadıkça çıkarılması gereken bu yasalar hiç gündeme gelmez.
Kullanıcı avatarı
creator
Site Admin

Mesajgönderen buggy » 18 Nis 2007 19:17

Yasa çıkması iyi olur. İç mimarlara ve mimarların kontrolünde olması da çok daha iyi olur özellikle çürüyen binalar artmışken...
En son buggy tarafından 12 Kas 2008 17:59 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
buggy
Üye

Mesajgönderen maglor » 23 Nis 2007 19:39

Güzel fikir bende katılıyorum ki; başıma gelmiş bi olay kaçacak delik aramıştım. :D

Hem tasarımı uygulayıp hemde kaçmak iyi olmuyor.
iç mi mimar yoksa iç mimar

Resim
Kullanıcı avatarı
maglor
Moderatör

Mesajgönderen kerem » 18 May 2007 22:00

Bence de böyle bi yasanın çıkması gerekir. Cumhurbaşkanını seçmekten vakit kalmıyor heralde bunları tartışmaya...
kerem
Üye

Mesajgönderen İRoZİ » 26 Haz 2007 23:19

oooooooooooofffff of ne olacak bu halimiz...
İRoZİ
Üye

Mesajgönderen creator » 27 Haz 2007 20:41

İrozi yazını düzelttim. Türkçe'mizi düzgün kullanmaya özen gösterelim lütfen...
TÜRKÇEMİZİ KURALLARINA UYGUN BİÇİMDE KULLANALIM...
Kullanıcı avatarı
creator
Site Admin

Re: Tadilat Denetim Yasası

Mesajgönderen aleko » 15 Mar 2012 21:38

Van'da 7,2 büyüklüğündeki depremin sebep olduğu yıkım, inşaatlardaki ihmalleri de ortaya çıkardı. Van merkezde çöken 7 katlı Sefa Apartmanı'nın giriş katındaki kolonların, oto galeri için kesildiği öğrenildi.

Evet arkadaşlar yukarıdaki haberde de belirtildiği üzere Türkiye'de bu tür uygulamalar çok yaygın. Yani burada birileri bir tadilat yapıyor. Ve işine gelmeyen kolonları kafasına göre kesiyor. Kimi dekorasyon firmaları da duruma göre bir mağaza tadilatında kolonu, kirişleri kafasına göre kesip atabiliyor. Biz hiçbir zaman uygulanmayacak öğrenci projelerinde bile bu kolonların yok sayılmasına müsade etmiyoruz. Öğrenci projelerimizde bile bu kolonları gizlemek onları mekanımızın bir parçası haline getirmek için saatlerce kafa yoruyoruz. Buna benzer bir yasanın en kısa zamanda çıkması gerekiyor. Aksi takdirde ehil olmayan kişiler tarafından yapılan tadilatlar uzun süre insanların başını ağrıtacak gibi duruyor.
Kullanıcı avatarı
aleko
Üye

Dön İŞte İç Mimarlık

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 25 misafir