2013 İç mimarların geliri, maaşları ne kadar?

İş hayatında karşılaştığınız problemleri zorlukları endişe ettiğiniz durumları bu bölümde dile getirebilirsiniz.

Moderatör: maglor

2013 İç mimarların geliri, maaşları ne kadar?

Mesajgönderen mynes » 17 May 2013 14:22

Arkadaşlar iç mimarların geliri ne durumdadır? İç mimarların maaşları ne kadardır? Siz bir iç mimar olarak ne kadar maaşla çalışıyorsunuz? Bir yakınım iç mimarlıktan yeni mezun oldu ve 3200tl maaş alıyor. Herkes bu şekilde yüksek gelirlere sahip midir?
mynes
Üye

Re: 2013 İç mimarların geliri, maaşları ne kadar?

Mesajgönderen aristo » 17 May 2013 18:13

Mynes ben 2013 ocak ayına işe girdim. 2012 yılı mezunu iç mimarım. Askerliğimi tamamladım. İş tecrubem bulunmuyor. Orta derecede ingilizce biliyorum. İstanbul İkitelli'de 2500TL ile işe başladım. Bence iç mimarın maaşı İstanbul'da 2500TL nin altında olmamalıdır. Çünkü İstanbul'da hayat çok pahalı. Ayrıca iç mimarlık gibi zor bir bölümü bitirmiş birisine 2500TL altında maaş vermek yakışmaz. Arkadaşım Ankara'da işe girdi. O da benimle hemen hemen aynı niteliklere sahip bir iç mimar, 2200TL maaşla işe başladı.
aristo
Üye

Mesajgönderen icmimar » 18 May 2013 15:28

Dostum bende İstanbul'da iç mimar olarak çalışıyorum. 2 yıllık iş tecrubem var yabancı dilim yok 2000TL sabit maaş ve proje başına prim alıyorum. Ayrıca her sene aralık ayında 2 maaş ikramiye alıyorum. Yemek için ticket veriyorlar. Bunlarla da ofiste yemek masraflarımı karşılıyorum. Sonuç olarak işveren adına milyonluk projeleri kabul ettirip alıyoruz. Bu maaşlar az mı çok mu bilemiyorum.
icmimar
Üye

Mesajgönderen designer » 23 May 2013 15:39

Şahsen ben Kayseri'de iç mimar olarak çalışıyorum. Kayseri'deki iç mimarlık maaşları İstanbul'a göre biraz daha düşük ama yine de 2013 itibari ile işe yeni başlayanlar için maaşı 2000TL nin altında olan yok. Bu bahsettiğim kişiler askerlik ile ilişkisi olmayan kişiler ingilizceleri orta düzeyde. Sigortaları da aldıkları maaş üzerinden yatırılıyor. Ama Kayseri'de koşullar pahalı değil ve mesafeler kısa yani ulaşım rahat ve az maliyetli ayrıca, elektrik, su, gıda makul fiyatlarda. Tecrubeli abilerimiz var. Onların da maaşları 3500 ile 4500tl arasında değişiyor. Belirli alanlarda uzmanlaşan tecrubeli iç mimarlar 4500TL yi hakediyor, karşılığını da fazlasıyla veriyorlar zaten. Genelde erkek iç mimarlar için askerliğini yapmamış olanlara daha düşük maaş vermek istiyorlar. İşveren de kendini bir bakıma garantiye almak istiyor. Askerlik dolayısıyla işten ayrılır işler yarım kalır düşüncesiyle davranıyor.
designer
Üye

Mesajgönderen kerem » 26 Haz 2013 12:50

Arkadaşlar bazı meslektaşlarımın düşük ücretlerle çalıştığını duydum. Allah'ın inşaat işçisi yevmiyeyi doğrultunca dekorasyon firması kurmuş. İç mimarları da almış düşük bir maaşla çalıştırıyor. Bu türden yerlere itibar etmeyelim. Maaş işini ve sigorta işini baştan konuşun ve anlaşın. İşe girdiğiniz gün sigortanızı yatırtın. Bazı yerler ilk bir ay sizi deneyelim derler. Bunlara fırsat vermeyin. Böyle yerler sizi sigortasız ve maaşsız bir ay çalıştırır. Sonrasında verim alamadım der sizi işten çıkartır. Böylece bedava ve kalifiye bir iş gücünden faydalanmış olur. Böyle yerlere garson veya tezgahtar olmadığınızı söyleyin. Kalifiye personel olduğunuzu ve zor bir eğitim sürecinden geçtiğinizi hatırlatınız.

İnsanoğlu eski çağlardan beri eşeklerin güçlerinden nasıl faydalandıysa o hayvanları nasıl "bir balya saman karşılığı" soluksuz çalıştırdıysa. Bu türden insanlar da (affınıza sığınarak söylüyorum) sizin etinizden sütünüzden balınızdan, mümkün olsa, bir balya saman karşılığı, iliklerinize kadar yararlanmak isteyecektir. Hatta bir bayan iç mimar arkadaşımdan duyduklarımı aynen aktarıyorum;

Bayan iç mimar arkadaş ve patronu hem yapı fuarını gezmek hemde İstanbul'da yapılacak bir proje hakkında müşterileri ile görüşmek maksadıyla İstanbul'a gitmişler. Akşam olmuş, müşteriler ile yemekler yenmiş sohbet uzamış. Sohbet uzayınca alınan uçak biletleri de yanıyor. Ne de olsa müşteri veli niğmet, iş büyük iş. Cumartesiyi pazara bağlayan gece 01:30 sularında, görüştükleri müşterilere veda ettikten sonra taksiyle otelin yolunu tutuyorlar. Bayan iç mimar arkadaş otel lobisinde otururken patronu da resepsiyonda otel kayıt işlemlerini yaptırıyormuş. İç mimar arkadaşın yanına gelerek otelde hiç yer kalmadığını ancak iki ayrı yataklı iki kişilik oda olduğunu en azından bu gece idare edip edemeyeceklerini sormuş. iç mimar arkadaş da resepsiyon görevlisine "hiç mi başka şansımız yok" diye sormuş. Otel görevlisi de hamınefendi bu aralar baya bi yoğunluk var cevabını veriyor. Bizim bayan arkadaş ta nasılsa 5 saat sonra sabah olacak, yarın da pazar nasılsa dinleniriz, gecenin bi vakti otel arayıp durmayalım, sabaha kadar da odada televizyon izleriz, vakit geçiririz yarın sabah olur olmaz uçakla Ankara'ya döneriz, evimde dinlenirim, düşüncesiyle kabul ediyor. Daha sonra odaya yerleşiyorlar.
Bu bahsettiğim arkadaş dünya ahiret kardeşim olsun, (şu anda kendisi evlidir) güzel bir arkadaş, yaklaşık 1.70-1.80 aralığında, renkli gözlü bir arkadaş, aşağı yukarı bir tahminde bulunmuşsunuzdur.

Patron bi süre viskisini yudumlamış. Bir saat kadar muhabbetten sonra patron bayan iç mimar arkadaşa sence ben yakışıklı bir erkek miyim? Dışardan bir bayan gözüyle nasıl görünüyorum şeklinde sorular sormaya başlıyor. Daha sonra tacizde bulunarak öpmeye yelteniyor. Bir anlık refleksle bayan iç mimar arkadaş kendini dışarı atıyor. Patron arka arkaya özür dilemiş. Arkadaş çantasını aldığıyla resepsiyona inerek İstanbul'da çalışan ve çok samimi olduğu arkadaşını aramış o geceyi arkadaşında geçirmiş. Bu olayı o arkadaşına anlatınca arkadaşı hemen polise haber vermek istiyor. Kimsenin yaptığı yanına kar kalmaz diyor. Tabi bu arkadaş olayın olduğu sırada nişanlı, nişanlısının da olayları duymasından çekinmiş. Eğer nişanlım duyarsa mahvolurum bütün hayatım kabusa döner şeklinde söylemlerde bulunmuş.

Bu olaylardan sonra arkadaş kimseye bir şikayette bulunamıyor. Çünkü olay adli makamlara intikal ettiğinde kızın adı çıkacak patron da kız da bunu çok iyi biliyor. Bu yüzden bu olay kendiliğinden kapanıp gidiyor.
İş dünyasında buna benzer ne olaylar yaşanmıştır. Nice meslektaşlar tacize uğramış sesini çıkartamamıştır.
Bu zihniyetteki işverenler elemanına, (yine affınıza sığınarak söylüyorum) etinden sütünden saçından tüyünden ve hatta kadınlığından cinsel anlamda yararlanmak, elemanını iliklerine kadar sömürmek arzusuyla yaklaşırlar.

Bu nedenle hangi şartta olursa olsun, gerekirse bir yıl işsiz gezin ama kendinizi üç kuruşluk haysiyetsiz patronlara ezdirmeyin. Bir iç mimara yakışır maaşlarla çıkın patronun karşısına. Zaten iç mimara hakkını vermeyen bir firmada, bu sömürü zihniyete sahip insanlarla karşılaşmanız çok büyük bir olasılıktır. Maaş beklentinizi yüksek tutarsanız; geç de olsa, sizi kullanıp atma amacıyla yaklaşmayan, mimarlık ve mühendisliğe gerekli değeri veren firmalarda iş bulma olasılığınız artacaktır.

Affınıza sığınarak söylüyorum ki; siz ben eşeğim derseniz sırtınıza semeri vururlar, vurmakla da kalmazlar o eşeğe her gün, sırayla doya doya binerler.
Arada bir de zevk için kırbaçlarlar.
kerem
Üye

Mesajgönderen kerem » 26 Haz 2013 14:52

Sadece, kadınlığından cinsel anlamda yararlanmak isterler diye belirttim ama erkekliğinden de cinsel anlamda yararlanmak isteyenler de var ne yazık ki;

İşte buna bir örnek;

Taciz Filmi Gerçek Oldu
İzmir'de bir mimar, kadın patronunun tacizine uğradığı gerekçesiyle şikâyetçi oldu.

İzmir 'de savcılığa başvuran 26 yaşındaki mimar U.Ü. Alsancak'ta bulunan 38 yaşındaki kadın mimar M.Z.'ye ait iç mimarlık şirketinde çalıştığını ve patronunun cinsel saldırısına uğradığını söyledi.

Tacizin cinsel içerikli mesajlarla başladığını öne süren U.Ü., yaşadığı olayları şöyle anlattı: "O mesajları görmezlikten geldim. Bir gün odasında beni elle taciz etti.Tepki gösterince cinsel eğilimimin farklı olup olmadığını sordu. Bu soru zoruma gittiği için tacizine boyun eğdim. Ardından ustaların yaptığı işi denetlemek için lüks bir villaya gittiğimizde yalnız kalınca üzerime saldırdı. Elinden kurtulup uzaklaştım. Bana beni istediğini söyledi. Ben ise istemediğimi söyledim."

Kapıya yöneldiğinde patronunun "Bu kapıdan çıkarsan sabah sakın işe gelme" dediğini öne süren U.Ü., şöyle devam etti: "Çalışmak zorunda olduğumu biliyordu ve bunu her tacizinde kullanıyordu. 'Kurtulurum' düşüncesiyle onunla birlikte oldum. Ama sonraki günlerde de her fırsatta saldırdı. Evlenmeyi düşündüğüm kişiden ayrıldım. Karşı cinsle olan ilişkilerimde psikolojik sorunlar yaşamaya başladım. Şikâyetçiyim."

'ELEKTRİK ALDIM AMA İFTİRA'
İddiaları reddeden M.Z. ise "Sadece bir ara pozitif elektrik aldım ve ona düşünce olarak açıldım. Mesajları düşüncesizce davranarak gönderdim. Sanırım işten çıkartılacağını düşünerek istifasını verip şikâyette bulundu. İftiradır" dedi. Savcı iddiaları ve cep telefonu mesajlarını dayanak göstererek M.Z. hakkında, "cinsel saldırı" dan 7 yıl, "cinsel taciz"den 2 yıl olmak üzere 9 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açtı.

FİLME DE KONU OLMUŞTU
Başrollerini Michael Douglas ve Demi Moore 'nun paylaştığı Taciz adlı film kadın patronunun tecavüz ve şantajına maruz kalan bir çalışanın, kurtulmak için harcadığı çabayı anlatıyordu.

Radikal Gazetesi, Yeni Asır Gazetesi
kerem
Üye

Mesajgönderen tolga » 03 Tem 2013 15:49

Bu inşaat sektöründe çok para var ama maaş işi olunca değişiyor durum. Arkadaş maaşına 500TL zam istemişti. Çalışkan bir çocuktu. Patron zamma sıcak bakmadı. Ama aynı gece eğlence mekanında yaklaşık 3000TL hesap ödedi. Yani size çay kaşığıyla vermediklerini kepçe ile şaçabiliyorlar. O nedenle hakettiğiniz ücretleri istemekten çekinmeyin. Bu arada İzmir'de iç mimar maaşları olarak, yeni mezun işe giren arkadaşlarım 2000TL ile 2400TL maaş aralığında çalışıyorlar.
Mimari görselleştirmeleriniz ve üç boyutlu çizimleriniz yapılır. Tolga Tel: 0 (537)-521-65-92
tolga
Üye

Mesajgönderen Murat » 01 Ağu 2013 12:16

Farklı illerden maaş durumlarını görünce dayanamadım ben de üye olayım dedim. Ben Denizli'de bir mimarlık ofisinde çalışmaya başladım. Herhangi bir iş tecrübem bulunmuyor. Sadece Microsoft Office ve Autocad programını kullanıyorum. Askerliğimi henüz yapmadım. Üç ay önce Denizli'de iç mimar olarak 2100TL maaş ile işe başladım.

Eskişehir Anadolu Üniversitesinden mezun bir arkadaşım ise Denizli'de iç mimar olarak 2300TL maaş ile çalışıyor. Ama arkadaşım askerliğini yapmıştı. Altı aylık iş tecrübesi var. Denizli ilinde mimarlık ve iç mimarlık maaşları ve ücretleri aşağı yukarı bu şekilde oluyor.
Kullanıcı avatarı
Murat
Üye

Mesajgönderen pelinsu » 04 Ağu 2013 13:31

Arkadaşlar 2 yıllık ofis tecrübem bulunuyor. Orta düzeyde ingilizce biliyorum. 3ds max, Autocad ve Photoshop kullanıyorum. Bursa'da iç mimarlık ofisinde çalışıyorum. 2800 lira maaş alıyorum. Acil işler dışında ofiste cumartesi ve pazar çalışma olmuyor. 18:00 da ofis kapanıyor. 18:00 dan sonra çalışılacak olursa ek mesai yazılıyor. Bu ek mesai için ücret ödenmiyor, ancak kayıt altına alınıp her 6 saat için 1 iş günü izin hakkınız oluyor. İş yoğunluğunun az olduğu zamanlarda bu haklarınızı haftasonu ile birleştirip kullanabiliyorsunuz. Sigortam ise 2000 lira üzerinden yatırılıyor.
pelinsu
Üye

Mesajgönderen spancer » 04 Kas 2013 11:27

Şaka gibi ben geçen şubat ayında mezun oldum. Yaklaşık bir yıl olacak geçtiğimiz eylül ayı bir iş buldum 2 ay olacak işverenimle ilk başta konuştuğumuzda koşulları belirledik. Tecrübem olmadığı için şartlarına uyum sağladım. Ancak ne demek istediğini şimdi anlıyorum. Koşullar şu şekilde belirli bir maaş olmayacak proje başına prim alacağım. Benimde tek istediğim sigortaydı üstüne yaklaşık 2 ay olacak şu ana kadar aldığım para 600 tl şaka gibi asgari maaştan bile daha az. Yaptığım işe gelirsek ofiste tek başımayım. Sadece bana verilen çizimi yapıyorum. İş verenim beni herhangi bir görüşmeye götürmüyor. İş alınacağında sunumu nasıl yapıyor veya işi nasıl bağlıyor bilmiyorum. Ve sigorta olayına gelince benden üniversite diploma fotokopimi istedi kosgeb e başvurmak için. Ama baktım ki sigortamı başlatmamış bile çok sıkıntılı bir durumdayım. Bizim işimiz heves ve istekle olan bir iş. İnanın bu şartlarda içimden ne çalışmak geliyor nede çizim yapmak. Yeni bir iş bulana kadar burada kalacağım sanırım.

Moderator edit: İmla kuralları ve yazım hataları
Tartışma yan tarafta bulunan 'Sonraki' yazan linkten veya '2' numara yazan linkten devam etmektedir.
spancer
Üye

Sonraki

Dön İŞte İç Mimarlık

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir