İş Başvuruları-Tecrübe

İş hayatında karşılaştığınız problemleri zorlukları endişe ettiğiniz durumları bu bölümde dile getirebilirsiniz.

Moderatör: maglor

İş Başvuruları-Tecrübe

Mesajgönderen Kemancı » 14 Oca 2009 16:04

Çoğu iş başvurularında hep tecrübe istiyorlar. Peki yeni mezun bir iç mimar ne yapacak?Bir firma onu işe almalı ki o da tecrübe kazansın değil mi? Bu durum canımı çok sıkıyor. İnsan evde oturunca köreliyor. Bende dahil yeni mezunlara lütfen yol açın.
Sanatsız Kalmış Bir Milletin Hayat Damarlarından Biri Kopmuş Demektir. M.K.Atatürk
Kullanıcı avatarı
Kemancı
Üye

Mesajgönderen creator » 14 Oca 2009 18:59

Şimdi kendinizi işverenin yerine koyun. Düşünün yeni mezun bir iç mimar aldınız. İyi güzel. Tabiki bazı bilgileri eksik olacak bu da normal. Aldığınız iç mimarı yetiştireceksiniz ona mesleğin inceliklerini göstereceksiniz. Tecrübe edindireceksiniz. Bu yeni mezun iç mimar arkadaşımız bir iki yıl sonra epey bi deneyim kazanmış olacak. Daha sonra tecrubeli iç mimarım diye gidecek başka bir firmaya hem de 100 ytl lik maaş farkı için. Bu durumu işverenler hoş karşılamıyor. Şöyle bir düşünce söz konusu tecrubeli gelir tecrubeli gider maaşı bellidir. Ya da yeni mezuna daha düşük ücret vererek çalıştırır. En mantıklısı düşük ücrete razı olup daha önce falan yerlerde çalıştım şeklinde referans vermektir.
TÜRKÇEMİZİ KURALLARINA UYGUN BİÇİMDE KULLANALIM...
Kullanıcı avatarı
creator
Site Admin

Mesajgönderen bebek » 13 Şub 2009 02:12

Henüz sadece bir iç mimar adayı olsam da yani bu konuda deneyimim olmasa da bunun aslında çok da geçerli olduğunu düşünmüyorum. Umarım ileride böyle bir durumla karşılaşmam; ama eğer başvuru yaptığınız yere giderken sağlam bir portfolyoyu elinize alırsanız, eğitim hayatınızdaki stajlarınızı ciddiye alıp iyi bir izlenim uyandırırsanız iş tecrübesinin bir adım geride kalacağına inanıyorum.
Eğer ki iş bulamayıp evde oturmak durumunda kalıyorsa insan bence boş oturmamalı ve kendini geliştirmeli. Kendini geliştimiş hiçbir insanın işsiz kalcağını sanmıyorum. Nice insan var ki yıllarca deneyimi var ama yeni mezun olmuş biri ona taş çıkartabilir.
Tabi ki deneyimi de hiçe sayıyor değilim; ama işe almaktaki tek kriterin bu olduğuna kesinlikle inanmıyorum.
bebek
Üniversite Temsilcisi

Mesajgönderen Kemancı » 13 Şub 2009 10:54

Siz tabi daha üniversitede olduğunuz için herşey size toz pembe geliyor,normaldir.Daha gerçek hayatla tanışmadınız.Ben kendime çok güveniyorum,işe girmek için istenen programları öğrendim,görüşmelere gittim ama sonuç elde var sıfır.Bu ekonomik krizde herkes yara almadan çıkmak isterken kimse kendini riske atmak istemez.Herkes tecrübeli,işini iyi yapan birini isterki,krizden en hasarsız olarak çıksın.Üniversite hayatıyla iş hayatı birbirinden çok farklı.Üniversitede gördüğümüz şeylerle tecrübe kazanılmaz yada stajlarla.Sadece fikir sahibi olursun.
İş bulamayıp evde pineklemek doğru değil tabiki.İnsan kendini geliştirmeli ama siz(bebek) daha hiç birşeyin farkında olmadığınız için konuşmak kolay.
Ayrıca yıllarca deneyim sahibi olan birisi nasıl yeni mezun iç mimara taş çıkarır ona da gülüyorum. Yeni mezun bir iç mimar yeni doğmuş bir bebek gibidir.
İnşallah üniversiteden sonra benim yaşadığım zorlukları yaşamazsınız.
Sanatsız Kalmış Bir Milletin Hayat Damarlarından Biri Kopmuş Demektir. M.K.Atatürk
Kullanıcı avatarı
Kemancı
Üye

Mesajgönderen janhancock » 28 Şub 2009 23:57

Bence işsiz kalma ve iş sahibi olma çok yetenekli veya kendisini çok geliştirmiş olmaya bağlantılı bir durum değil.Nice insanlar var az bilgi az emek az çalışma ile güzel yerlerde yüksek maaşlarda.Kimi nice değerli kardeşlerimizde cok yetenekli cok iyi cok zeki ancak çok düşük ücrete çalışıyor veya çalışamıyor.Bunlar sektör veya krizle ilgili değil tamamiyle İş verenlerin kaliteli veya kalitesiz olmasıyla ilgili bir durum.Şirketi olan bir zengin şahıs dayısının oğlunu alsa şirkete(bilsin yada bilmesin bişeyleri) verse 4000 tl maaş...Ordanda bilgili bi arkadaşa yardımcı oluver bu benim kuzen derse o arkadaş güzel tecrübelerle işini ilerletebiliyor.Tabi ihtiyacı olan yetenekli kişilere de aslında bu durumda çok fırsat kalmıyor.Neden çünkü senede 2000 tane İçmimar mezun olan Türkiyemizde 1600 tane odaya kayıtlı içmimar bulunuyor.Gerisi farklı sektörlere geçiyor.Çünkü geçmek zorunda.Bence bir içmimarın araması gereken en büyük nimet,Akıllı ,ahlaklı,profesyonel düşünebilen işini hakkıyla yapan sağlam patronlarla çalışmak.Tabi kendisinide iyi yetiştirmeli ki o kaliteyi tamamlasın ve yükselsin.
Kullanıcı avatarı
janhancock
Üye

Mesajgönderen bebek » 21 Mar 2009 22:51

@kemancı;
Dünyaya hala tozpembe bakabiliyor olduğumu başkalarından da olsa öğrenmek güzel cidden. :D Sanırım benim anlatmaya çalıştığım yanlış anlaşıldı; lafı kıvıracak ya da dolandıracak değilim; bir büroya gittinizde elinizde kapı gibi bir portfolyo var, referanslarınız var; o saatten sonra sana "kaç yıllık tecrüben var hmm yeni mezun olmuşsun seni işe almam; ama bakıyım portfolyon da pek güzelmiş tam profesyonel ama yok yok olmaz senin iş tecrüben yok" diyen olacağını sanmıyorum. İnsanları işe almak konusunda bazı kriterler vardır ve iş tecrübesi birinci sırada gelmez; eğer ki başvurduğunuz yer önceki mesajda bahsettiğim tüm kriterlere sahip olmanıza rağmen sizi işe almıyorsa boş verin zaten çalışmayın orada. Kaliteli insanlar/patronlardan bahsediyorsunuz; öyle olmayan insanların yanında işe girmiş olmanın, çalışmanın ne anlamı olacak sizin için? Durum paradan ibaretse, onu kazanmanın çok daha kolay yolları da vardı; yıllarca üniversitede maket yapıp çizim yapıp kafa patlatıp bu kadar yormaya gerek yoktu kendinizi.
bebek
Üniversite Temsilcisi

Mesajgönderen janhancock » 03 Nis 2009 00:15

bebek yazdı:@kemancı;
Dünyaya hala tozpembe bakabiliyor olduğumu başkalarından da olsa öğrenmek güzel cidden. :D Sanırım benim anlatmaya çalıştığım yanlış anlaşıldı; lafı kıvıracak ya da dolandıracak değilim; bir büroya gittinizde elinizde kapı gibi bir portfolyo var, referanslarınız var; o saatten sonra sana "kaç yıllık tecrüben var hmm yeni mezun olmuşsun seni işe almam; ama bakıyım portfolyon da pek güzelmiş tam profesyonel ama yok yok olmaz senin iş tecrüben yok" diyen olacağını sanmıyorum. İnsanları işe almak konusunda bazı kriterler vardır ve iş tecrübesi birinci sırada gelmez; eğer ki başvurduğunuz yer önceki mesajda bahsettiğim tüm kriterlere sahip olmanıza rağmen sizi işe almıyorsa boş verin zaten çalışmayın orada. Kaliteli insanlar/patronlardan bahsediyorsunuz; öyle olmayan insanların yanında işe girmiş olmanın, çalışmanın ne anlamı olacak sizin için? Durum paradan ibaretse, onu kazanmanın çok daha kolay yolları da vardı; yıllarca üniversitede maket yapıp çizim yapıp kafa patlatıp bu kadar yormaya gerek yoktu kendinizi.

Elinizdeki portfolyoyu görevli şahısın gözüne sokmaya çalışmak ne kadar mantıklı olurdu tartışma konusu.Ya o portfolyaya bakılmadan önce muhabbet şu şekilde olsaydı; merhabalar kaç yıllık iş tecrübeniz var ve daha önce nerelerde çalıstınız?şeyy çalışmadım ama bakın portfolyom bir baksanız?çok hoş kaliteli şeyler bir bakın lütfen demek gerçekten komik kaçardı değilmi.Hımm bakayım gerçekten güzel çalısmalar ancak bizim şirket olarak prensibimiz belli bir seneye kadar tecrübeli kişileri alıyoruz kusura bakmayın cevabını almak üzücü olsa gerek.Kaliteli insanlar zamanla tanınabiliyor malesef.Yani bir insanın gözüne baktığı zaman hımm elektrik aldım iyi birisi gibi demek yanıltıcı bir durum.Aslında bu da büyük bir dezavantaj bizler için.Güvenmekten başka çaremiz yok.Güveneceğiz ama bir gün bir yanlış gördüğümüzdede para için susmamak gerekir.Zamanla kötüleri görerek iyileri seçiyor insanoğlu işte..Ve seçmeli iyiyi seçmeliki iyi olmalı. Bu yazıya karsılık olarak yazdım ki sizin yazdıgınızla benim yazdıklarım farklı bir şey olmadıgını göstermek için..Dediklerinizin zıttını düşünmüyorum yani..
Kullanıcı avatarı
janhancock
Üye

Dön İŞte İç Mimarlık

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 26 misafir