Sertifikalı İç Mimarlar

İş hayatında karşılaştığınız problemleri zorlukları endişe ettiğiniz durumları bu bölümde dile getirebilirsiniz.

Moderatör: maglor

Sertifikalı İç Mimarlar

Mesajgönderen aydoganselim » 08 Ara 2008 02:16

:roll: Merhaba arkadaşlar günümüzde sertifikalı iç mimar sayısı artmakta ve önüne geçilememekte. Bir çok kurum üniversite düzeyinde eğitim verdiklerini idda ediyorlar ben bizzat sertifikalı bi iç mimarla çalışma şansını buldum gerçekten iyi fikir ve projeler üretiyordu. Sizce bu kişilerin yapmış oldukları işler sağlam olur mu veya bu kişiler hakkındaki görüşleriniz nedir şahsen karasız kaldım bu kişi ile çalışmaya devam etsem mi etmesem mi? :roll:
aydoganselim
Üye

Mesajgönderen creator » 14 Ara 2008 10:02

Bu kişilerin yaptıkları ile iç mimarların yaptıklarını mimarlık ve tasarımla ilgisi olmayanlar pek anlayamaz. Mekanı kullanmaya başladıkça algılar. Ama bir mimar bir iç mimar gördüğünde durumu farkeder. Yani sertifikalı mı üniversiteli mi farkedelir. Hem 6 ayda sertifika ile ve benzeri yöntemler ile iç mimar olunmaz. 4 yıl boyunca farklı projeler ile eğitimini aldık biz bunun. İç mimarlık çok geniş bir alanı kapsıyor. Herkes tasarımcı olabilir ama iç mimar olamaz. Bu kişiler tasarım yapabilir. Ama belirli ölçüde yapabilir. Yani mekan çözmesi doğru olmaz. Ayrıca bu kişiler bilineceği üzere iç mimarlar odasına da kayıt olamıyor. İç mimarlar odası bu kişileri iç mimar olarak tanımıyor.
TÜRKÇEMİZİ KURALLARINA UYGUN BİÇİMDE KULLANALIM...
Kullanıcı avatarı
creator
Site Admin

Mesajgönderen black-gry-white » 15 Ara 2008 22:56

Arkadaşlar böyle sertifikalı tasarımcılar ya da etrafınızda gördüğünüz içmimar geçinen insanlar varsa ve bunlar kendi isimlerini taşıyan kartlar bastırıyorsa ya da işyerinde içmimarlıkla ilgili bişeyler yaptığını savunuyorsa lütfen içmimarlar odasına bildirin. Bu bir suçtur ve bu kişi hakkında ceza işlemleri başlatılmalıdır. Mesleğimize sahip çıkalım lütfen!
YeDiTePe ÜnİvErSiTeSi iÇmİmArLıK
black-gry-white
Üniversite Temsilcisi

Mesajgönderen creator » 15 Ara 2008 23:12

İşin tuhaf tarafı bu sertifikaları milli eğitim bakanlığı veriyor. Yani bu yetkiyi milli eğitim bakanlığı mı veriyor yüksek öğretim kurumu mu beli değil.
Eline makası alan berber, eline kontrol kalemini alan elektrikçi, eline testereyi alan marangoz. Sertifikayı alan iç mimar. Tuhaf bir ülkede yaşıyoruz.
İç mimarlar odasının bu işe el atıp milli eğitim bakanlığı ile mahkemede yüzleşmesi gerekiyor sanırım.
Kullanıcı avatarı
creator
Site Admin

Mesajgönderen damla » 16 Ara 2008 17:44

Konu hakkında tam bilgim yok ama 6 aylık bir kurs alıp iç mimarım diye gezinmek çok saçma. Ben bu sene bitiriyorum liseyi inşallah seneye iç mimar adayı olacağım. İç mimarlığı meslek olarak görmeyen bile o kadar insan var ki bide sertifikalılar mı çıkmış? Bu insanlara iç mimar diyenlerin onlara bu yetkiyi verenlerin emeğede mi hiç saygısı yok?
Kullanıcı avatarı
damla
Üye

Mesajgönderen black-gry-white » 21 Ara 2008 14:47

Evet kesinlikle içmimarlar odası milli eğitim bakanlığıyla mahkemede yüzleşmelidir.
YeDiTePe ÜnİvErSiTeSi iÇmİmArLıK
black-gry-white
Üniversite Temsilcisi

Mesajgönderen Excellent » 27 Ara 2008 19:00

Bende sizlere katılıyorum.Biz minimum 4 sene okuyup değişik projeler değişik tasarımlar yaparak ufkumu genişletmiş ve bu meslekle ilgili butun ayrıntıları öğrenmiş oluyoruz. Ama 6 ay da nasıl ic mimar olunuyor hayret bizim 6 ayımız sadece 1 projemize gidiyor ama sertifikayı alan kim bilir nasıl bir eğitim alıyor , o zaman bizim bosuna okumamıza gerek yok bızde 4 sene okuyucağımıza gidip 6 ayda sertifika alıp bu işi yapalım ve sonra 3.dünya ülkesi sıfatıyla gezelim hic ilerliyememiş hic bir farklı tasarım olmayan bir ulkede koyun gibi gezelim bence çok saçma bir uygulama.
Excellent
Üniversite Temsilcisi

Mesajgönderen creator » 27 Ara 2008 22:53

Bu konunun iç mimarlar odası ile birebir görüşülmesi ve bu konu hakkında fikir alışverişinde bulunulması gerekiyor. En azından bu yetkiyi kimin vermesi konusunda yargı önünde bir karara varılır.
Kullanıcı avatarı
creator
Site Admin

Mesajgönderen aydoganselim » 06 Oca 2009 02:00

Arkadaşlar bunların bazıları 2.5 yıllık bir eğitim alıyorlarmış ve bizlerin 4 yılda gördüğü eğitimin tamamını aldıklarından bahsediyorlar. Hatta kimilerinin hocaları onlara Mimar Sinan Üniversitesi ile aynı konuları işlediklerini söylüyor. İç mimarlar odası gerçekten bu işe el atmalı yoksa elimizi sallasak iç mimar çarpacak artık. :x Bu kurslara gidenlere yazık ne umutlarla başlıyorlar sonları hüsran olmasın. Bildiğim kadarıyla AB normlarına göre sertifikaların 5 yılda bir yenilenmesi gerekiyor!
aydoganselim
Üye

Re: Sertifikalı İç Mimarlar

Mesajgönderen creator » 13 Eki 2010 17:28

Bu durum ile ilgili olarak son gelişmler ile ilgili aşağıdaki linke bakabilirsiniz...
MEB Onaylı Sertifikalı İç Mimarlık
Kullanıcı avatarı
creator
Site Admin

Sonraki

Dön İŞte İç Mimarlık

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir