Sertifikalı İç Mimarlar

İş hayatında karşılaştığınız problemleri zorlukları endişe ettiğiniz durumları bu bölümde dile getirebilirsiniz.

Moderatör: maglor

Re: Sertifikalı İç Mimarlar

Mesajgönderen blamblam » 01 Ağu 2013 02:04

Sertifikalı içmimar çöp içmimardır. Sadece fikir ile olsaydı yoldan geçen herkesi içmimar yapmak gerekirdi. Müşteriye gittiğinizde bile isteklerini ve nerde ne olması gerektiğini sana söyler zaten o zaman müşteriyede iç mimar denmeliydi. Bizim gördüklerimizin aynılarını görmeleri mümkün değil. Size kısaca sundan bahsedeyim ben Bilkent Universtesi İç Mimarlık 4. sınıf öğrencisiyim. Geçirdiğim yıllarda hiçbir dönemde sosyal hayata zaman ayıracak vaktim olmadı. Her gün eşşekler gibi çalıştım teoriyi de pratiği de yerinde öğrendim. Çalıştığım yerlerde oldu. Biz İç mimarlık bölümünün uyku bozukluları mide rahatsızlığı geçirmeden en az 5 senede tamamlanabileceğini düşünmüştük. 4 Senede ne kadar yoğunluk olur orasını da siz düşünün. İç mimarın işi sadece design yapayım fikir vereyim değildir. Yeri gelir havalandırmadır, yeri gelir tesisattır, yeri gelir akustiktir, yeri gelir ışıktır. Bunları çok iyi bilmeleri hesaplamaları gerekir. Ama piyasada benim çalıstığım yerler bu dediklerimi uydurmasyon yapıyorlardı. Bu da demek oluyor ki zaten bunları bilmeni beklemiyor o yüzden böyle sertifikalı adamlar çıkıyor piyasaya. İşten çıkıp arta kalan zamanlarda kursa gidiyor arkadas, ne proje adam gibi çiziyor ne arastırmalarını yapıyor evine gidiyor, kuvvetle muhtemel tv izleyip uyuyor. İki 3d max bildi diye işe alınıyorlar, 3d max bilmek işe girme kıstası olmamalı. Pekiala bende biliyorum 3d max kullanmayı ama bunu bir silah gibi değil artı özellik olarak görüyorum. 3d max olmasa elimle de çizerim ortada kalmam yani... Mimari disiplinler zor disiplinlerdir. Böyle üç kuruşa beş köfte yok. Ben yıllarımı bu tip insanlar gelip benle aynı mesleki haklara sahip olsun diye çöpe atmadım. Hobi sanıyor bunları millet. Madem İç Mimar olmak istiyor şahıs, önce bi üniverste sınavına girecek, eşşek gibi puan çıkaracak sonra ilgili bölüme girecek, 4 sene okuyup dirsek çürütecek, oradan diplomasını alacak ve TMMOB üyesi olmaya hak kazanacak. Ben piyasada hiç sertifikalı adamla çalısmadım ama çalıssaydım ortalığı yıkardım kimse kusura bakmasın. En ufak yarısma ya da iş ilanı bile olsa bölümden mezun olmus ibaresi kullanılıyor kurstan mezun olmus değil... Ha benim mezun olmadan çalısma dururmum var pekala. Ama ben bu bölümü okuyorum ekstra bir yeteneğim var design etmek gibi. Ve uluslarası kabul görmüş bu işin asları tarafından tanınmış ödüllendirilmiş projelerimde var. Herhangi bir kurstan çıkmıs adamın bu yarısmalara katılma hakkı bile yok ki katılamıyorlarda. İç mimarlık öğrencisini çalıştırmak, iç mimarlık kursundan çıkma çakma içmimarı çalıstırmaktan kat kat daha iyidir....
blamblam
Üye

Önceki

Dön İŞte İç Mimarlık

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir